Harlequin 128 + DivMMC = fungující sestava
20. 8. 2019
MB-03+ Ultimate se představuje
4. 9. 2019

V nedávném článku jsem se zmínil, že jsem se rozhodl zkompletoval celou řadu Sinclair počítačů. Pod článkem se mi ozval Michal Seliga (ss^zt) s nabídkou, která se neodmítá. Kdybych odmítl riskuji, že skončím v osmibitovém pekle, které je vyhrazené pro odpadlíky, C64 a Atari uživatele a lidi, kteří odmítnou s opovržením hardware od firmy Sinclair. Michal mi nabídl ZX Spectrum 48k+ (klasické plusko).

ZX Spectrum 48k+

V nedávném článku jsem se zmínil, že jsem se rozhodl zkompletoval celou řadu Sinclair počítačů. Pod článkem se mi ozval Michal Seliga (ss^zt) s nabídkou, která se neodmítá. Kdybych odmítl, určitě riskuji, že skončím v osmibitovém pekle, které je vyhrazené pro odpadlíky, C64/Atari uživatele a lidi, kteří odmítnou s opovržením hardware od firmy Sinclair. Michal mi nabídl ZX Spectrum 48k+ (klasické plusko).

Michal chtěl zaplatit pouze poštovné a ač to trvalo malinko delší dobu, nakonec jsem se dočkal. Dle informací, které jsem dostal o tomto konkrétním počítači jsem si nebyl jistý, jestli vůbec funguje. Michal neměl zdroj a nezkoušel tedy zda počítač funguje. Jelikož jsem opojen svými hardware zkušenostmi (berte to prosím jako recesi), které jsem získal opravou ZX Interface 1, hledáním chyby v Harlequinu 128k a postaveném composite video módu v mé plus dvojce, řekl jsem si, že mi to nevadí a plusko si případně opravím. ;) Včera jsem převzal od České pošty balíček, ve kterém se nacházela další krabice s očekávaným pokladem. Ihned jsem počítač otevřel a podíval jsem se do jeho útrob.

Co mne překvapilo bylo to, že ačkoliv se dle informací od Michala plusko našlo u popelnice (bývalý majitel určitě skončí v pekle), vnitřek byl krásné zachovalý, dokonce i membrána vypadala jako nová. Začal jsem se tedy těšit, až plusko zapnu a třeba mne mile překvapí a bude fungovat. Na druhé straně se znám a vím, že mi nic nefunguje na poprvé... Vzal jsem si tedy plusko do práce a tam jsem ho připojil k napájení a než mi naběhl LCD televizor jsem namátkové stiskl klávesy na klávesnici. Neuhodnete, co se stalo: ozvalo se pípnutí... naslepo jsem tedy vyťukal příkaz BEEP 1,1 a ozval se krásný vteřinový býýýp. LCD mi naběhla, já naladil příslušný kanál a objevil se obraz ZX Spectra. Vše vypadalo, že funguje. Připojil jsem tedy DivMMC a začal nahrávat hry. Zde převzala iniciativitu moje dcerka Linda, která se mnou tráví poslední pracovní den velkých prázdnin v práci a už mě asi k plusku nepustí.

Tímto bych chtěl poděkovat Michalovi za krásný kus hardwaru, máš u mě basu piv/vodky/coca coly (vyber si ;) ).
IMG_20190830_090119

2118total visits,1visits today

2 Comments

 1. ex ss^zt napsal:

  nenasiel som ho u popelnice, ale ak by som ho nezobral, tak by sa tam od byvaleho majitela dostal. bolo to na poslednu chvilu.
  som naozaj rad ze funguje. keby som mal istotu tak by som ho dal na ebay za ovela viac 🙂 lenivost sa nevyplaca.
  inak pivom a kolou (len to nemiesat!!! :-D) nikdy nepohrdnem, akurat neviem ci sa mame niekedy sancu stretnut osobne. ak by nahodou ano, tak sa ozvem 😉

  • shrek napsal:

   Aha já myslel že jsi to v jednom mailu psal… Tak se omlouvám za mystifikaci 😉

   Jinak pokud se nesetkáme, pošlu ti nějaké peníze navíc, jen teď mám peníze připravené na MB-03+… Tak hned potom se připomenu 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *