Speccy 2010

Možná septáte jak je možné, že se na stránce MB Maniax, skupině extrémních spectristů propaguje něco co v sobě nemá fyzicky procesor Z80, čipy ULA, AY a podobné nepostradatelné věci, které najdete v každém pořádném osobním počítači? Věc se má tak, že Speccy 2010 je jednoduše řečeno geniální věc pro ženatého spectristu (čti člověka, který nemá právo si usurpovat stůl na počítač, na kterém umí dělat jen on a prosedět u něj hodiny denně).

Sestava ZX Spectrum 128k + MB-02+ monitor + zdroj zabírá opravdu jeden stůl a jelikož bydlíme v 3+1, kde se o místo velmi rád dělím se svou milovanou ženou, dvěma dětmi, naprosto nemilovaným papouškem a jednou želvou, místa je poskrovnu. Z tohoto důvodu také moje (Shrekovo) aktivita v poslední době (čti pár let) klesla na nulu. Popravdě kdyby šla aktivita vyjádřit zápornými čísly, určitě by jsme neskončili u nuly. Často jsem přemýšlel o tom, že bych si své ZX Spectrum s MBčkem odvezl z Plzeňského Sinclair klubu domů, ale vše skončilo tím, že jsem nevěděl kam ho umístit. Nakonec vše dopadlo tak, že když končil Sinclair Klub Plzeň, volal mi Logout (v té době stájový kolega MB Maniax) co s mojim Speccym a MBčkem. Když jsem si představil, že by mi moje milované stroje leželi ve sklepe a prášilo se na ně (v lepším případě), daroval jsem mu je se slovy, ať si je užije.

Po cca roce a půl (nevím přesně) jsem byl pracovně v Praze (ano, v tom velkém hlavní městě) a když jsem šel na oběd cestou jsem potkal - neuhodnete to - Logouta kterat rozpráví s dalším spectristou Dizzym. Dali jsme se do řeči a mimo jiné přišla řeč na Speccy 2010.

Zaujal mne popis tohoto zařízení: je to malé, umí to spoustu věcí (mimo jiné MB-02+) a dá se to přípojit díky VGA výstupu skoro ke všemu. Od té doby jsem si o Speccy 2010 četl co jsem kde našel a velmi se mi líbilo. Po dvou měsících jsem požádal Logouta o to, zda by mi nepomohl jedno Speccy 2010 sehnat - a ejhle povedlo se.

Další věc, co se mi na Speccy 2010 líbí je to, že nemá v sobě implementované nesmysly. Jedná se prostě o hardwarový emulátor ZX Spectra se vším všudy. Žádné hardwarové sprity, scrollování, SID, nebo podobné zbytečnosti.

Díky, zahránil jsi mne, můj život má dále 8 bitový smysl. ;)
Speccy 2010

Základní popis technických parametrů Speccy 2010

FPGA Altera Cyclone II (EP2C8Q208C8N)
CPU 32bit STMicroelectronics ARM7 (STR750FV2T6)
paměť SDRAM 16 Mb K4S281632J-UC75
RTC DS1338Z-33+
slot na SD kartu
2x PS/2 port (klávesnice, myš) x joystick
USB (virtual COM)
video 3x9b R-2R DA převodník
аudio TDA1543 DA převodník
napájení 5V/1А

K dispozici jsou následující vstupy a výstupy:
XS1 – USB (virtuální COM port pro programování a debugování)
XS2 – PS/2 klávesnice
XS4 – paměťový slot na SD karty
XS5 – PS/2 myš
XS6 – audio
XS7 – kompozitní video
XS8 – S-video
XS9 – VGA nebo RGB výstup
XS10 – napájení 5V
XP2 – Joystick input 1;
XPZ – Joystick input 2;