Indian Odysey (by Mr.Bean)
23. 4. 2019
Čísla v chybovém hlášení DATA INTEGRITY ERROR
23. 4. 2019

MB-02+ trochu podrobněji

MB02+ je diskový systém pro ZX Spectrum, podobně jako např. D40 či Betadisk

Základní charakteristika systému
(detailní informace o systému, hardware, software atd. naleznete v odkaze Docs+info)

kapacita diskety HD: 1.800K; DD: 840K
rychlost přenosu HD: 40-50K/sec.; DD: 25K/sec.
interní pamě EPROM 2K (max. 64K); SRAM 128K (max. 512K-volitelné) - zálohováno
měření času RTC procesor (volitelné)-zálohováno
připojitelné až 4 FDD mechaniky
Kempston/Amiga myš port
tříkanálový obousměrný paralelní port (přes i8255)
kompatibilita s kazetovým magnetofonem
Full-RAM Mode (mód plynulé RAM 64K)
kvalitní DOS (až 256 adresářů na disketě, v každém adresáři až 65279 souborů)
softwarový RESET systému (ZX Spectrum +2A vzhledem ke konstrukci vyjímaje)

Popis hardware a jeho možností

Na plošném spoji rozměrů 11x23 cm jsou umístěny následující prvky:

WD2797A: srdce systému, jedná se o diskový kontrolér.
Z80-DMA: obvod z rodiny Z80, zajišující bleskový přenos dat mezi porty a pamětí všemi směry (Direct Memory Access); pokud se naučíte ovládat tento programovatelný obvod, uvidíte na ZX Spectrum nevídané-doslova! DMA dema jsou součástí dodávaných utilit.
EPROM 2K: program spuštěný po zapnutí počítače či jeho RESETu, umožňuje nabootování (načtení) operačního systému do paměti SRAM (viz dále), ale také ukončení práce se systémem a návrat k “normálnímu” provozu počítače. Tento obvod je umístěn v patici, je tedy možno jej zaměnit pamětí EPROM 64K.
SRAM 128K: zálohovaná statická pamě RAM stránkovaná v oblasti #0000-#3FFF (0-16383, tedy místo původní ROM), díky čemuž je možno mít k dispozici plynule adresovatelný prostor RAM 64K. Do této paměti se načítá i operační systém (BS-ROM, BS-DOS a BS-BIOS). V sadě utilit je i program, který “umí” tuto pamě organizovat jako RAM-Disk, a můžete jej tudíž používat jako další disketovou mechaniku (zálohovanou!). Dle přání je možno kapacitu paměti SRAM navýšit až na 256K/384K/512K. pohled dovnitř
8255: obvod tříkanálového obousměrného paralelního přenosu dat umožňující připojení např. Kempston joysticku, Amiga myši, tiskáren, převodníků atd.

FDD port: pro připojení 2 FDD mechanik, hardware MB-02+ však umožňuje připojení až 4 FDD.

Popis software a jeho možností

Se systémem se standardně dodává základní programové vybavení, tedy BS-ROM, BS-DOS a BS-BIOS z dílny BUSYSOFTu.

BS-ROM: klasická ROM ZX Spectrum, obsahující interpret jazyka BASIC. Je obohaceno o rozhraní komunikace se systémem BS-DOS a o řadu zajímavých úprav a vylepšení samotného interpretu BASIC.

BS-DOS: samotný operační systém vykonávající činnost s diskovým médiem zadanou systémem BS-ROM či přímo programem.

BS-BIOS: jádro systému, zprostředkovávající komunikaci mezi software a hardware systému.

K systému MB-02+ jsou dále k dispozici následující komponenty:

Real Time Clock procesor (RTC): obvod pro měření reálného času a datumu. Škála využití je pestrá, možno použít i k časování či změření doby trvání dané činnosti. U BS-DOS 400 je součástí identifikace souboru, uživatel se tudíž dozví přesné uložení příslušného souboru. RTC procesor je v provozu i při vypnutém počítači, čas a datum je tedy zálohovaný. RTC procesor můžete dokoupit (není součástí standardní konfigurace).

Prodloužení sběrnice: máte-li ZX Spectrum +2A, doporučujeme použít tuto redukci kvůli nedostatku prostoru mezi konektorem napájení a sběrnicí počítače. Použití této redukce zároveň zajistí korekci chybného zapojení signálů na sběrnici (její použití však není bezpodmínečně nutné, MB-02+ je totiž možno “naswitchovat” pro použití s +2A).

Celé zařízení je uloženo v černé kovové krabici, která byla kvůli vysokým požadavkům na přesnost řezána laserem. Na horním panelu MB-02+ je umístěno tlačítko RESET (které na ZX Spectrum +2A vzhledem k jeho konstrukci nefunguje), dále NMI (jehož stlačením vstoupíte do NMI-Menu) a dioda indikující připravenost k provozu.

Vzhledem k vysokým nárokům na rychlost přenosu dat mezi MB-02+ a počítačem jsou kladeny vysoké požadavky na paměti použité v počítači. Důkladným zkoušením a prověřováním bylo zjištěno, že systém funguje bezproblémově na těchto počítačích:

ZX Spectrum
ZX Spectrum+, Delta
ZX Spectrum 128
ZX Spectrum +2, +2A
Didaktik Gama (po jednoduché úpravě)

Zatím není známo, že by někdo připojil MB02+ k ruským klonům.

Po připojení MB-02+ máte k dispozici většinu funkcí, které jsou běžně implementované u jiných diskových systémů a řadu nových. Systém je koncipován tak, aby po jeho připojení mohl uživatel s diskovým médiem zacházet jako s kazetovým magnetofonem. V praxi to znamená, že existující software spolupracující s kazetou bude stejně dobře (jenom výrazně rychleji) spolupracovat i s disketovou jednotkou, přičemž daný software nebude v žádném případě třeba jakkoliv modifikovat (za předpokladu, že nepoužívá vlastní LOAD/SAVE rutiny). Tato skutečnost je založena na faktu, že jádrem přenosu dat mezi počítačem a médiem jsou dvě rutiny umístěné v ZX-ROM na adresách 1218 (SAVE) a 1366 (LOAD). Na tyto rutiny jsou připojeny služby práce s připojenými médii. Zohledněna je i skutečnost, že kazeta zůstává přetočena na určitou pozici (na rozdíl od diskety), z toho důvodu si systém pamatuje, kde je “přetočená” která disketa (zde je využit ukazatel virtuální pásky). Navíc je kdykoliv možné přepnout tyto rutiny mezi používáním diskety a kazety. Jsou k dispozici utility převádějící obsah kazet na diskety, malým zázrakem je taktéž schopnost systému (jako jediného) bezproblémově spolupracovat i s bezhlavičkovými soubory. Globálně vzato, MB-02+ je plně kompatibilní s kazetovým magnetofonem.

Systém hardware MB-02+ umožňuje zapnout mód plynulé RAM 64K, což v praxi znamená, že můžete na adresu 0 nahrát jakýkoliv program (třeba ZX-ROM), provést v něm libovolné úpravy (nainstalovat jinou znakovou sadu atd.) a nakonec zakázat zápis do této oblasti paměti (tj. simulovat ROM).

Zajímavou perličkou je, že můžete pracovat s disketou a nezávisle na tom může být zapnutý mód IM 2, přičemž není narušen chod ani jednoho z procesů. MB-02+ je jediným systémem na ZX Spectrum, který podporuje formát HD (High Density-vysoká hustota záznamu), což je způsobeno použitím programovatelného čipu Z80-DMA.

Výrobcem řadiče je česká firma 8BC, z jejich stránek jsem převzal výše uvedené informace. V případě Vašeho zájmu je kontaktujte.

Shrek/Hood

3938total visits,1visits today

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *