Čísla v chybovém hlášení DATA INTEGRITY ERROR
23. 4. 2019
A co bude dál…
26. 4. 2019

Speccy 2010 - pseudorecenze

Ahoj, jmenuji se Shrek, již deset let abstinuji. Musím se ale přiznat – včera jsem svoji abstinenci porušil a bylo to krásné. Bylo to něco tak úžasně opojného, že s tím snad už nepřestanu… Kdybych byl na sezení anonymních alkoholiků, tak byste asi řekli, že jsem zahodil 10 let „práce“ a zkazil si život. Já ale mluvím o ZX Spectru, resp. „novému“ Speccy 2010.

Speccy 2010 je moderní klon ZX Spectra ve FPGA, tak jak jsme si ho kdysi (před 15 lety) představovali. Já vím, nemá to fyzickou Z80, na plošnáku nenajdete švába s nápisem ULA a ani, ač se snažíte sebevíc, nenahmatáte AY. Ale přesto máte pocit, že pracujete na ZX Spectru s připojeným MB-02+. Dema demíčkují jak mají, hry hrají také dobře, AY áypsilonkuje jak o život…

Jak jsem se ke Speccy 2010 dostal? Jako za vším hledej ženskou Logouta, člověk si jde takhle na oběd na školení, které probíhá v Praze a na ulici potká Logouta jak diskutuje (pravděpodobně o velmi důležitých mezigalaktických závažných problémech) s Dizzym. Dali jsme se do řeči, kdy jsem se mimo jiné dozvěděl o projektu Speccy 2010, které je dle slov Logouta: malé, emuluje MB-02+ včetně BS Dosu a má korektní časování jako originál ZX Spectrum, něco mě začalo svrbět v zátylku. Logout asi nevěděl, co tím způsobil, ale od tohoto osudového setkání (jak jinak byste nazvali setkání ve městě, ve kterém žije milion lidí, na cestě na oběd, kam jsem ani původně nechtěl jít – to nemluvím o tom, že jsem nechtěl jet ani na to školení do Prahy), jsem nemyslel na nic jiného. Tedy samozřejmě myslím na svoji ženu, na své děti, na své psy, na svého papouška, ale přesto se pořád do popředí dralo Speccy 2010. ;)

Od té doby jsem přečetl vše, co bylo i nebylo o Speccy 2010 napsáno a velmi se mi líbila myšlenka mít ZX Spectrum s MB-02+ v kapesním vydání. Tak dost omáčky kolem a vrhněme se přímo na Speccy 2010, které jsem díky Logoutovi sehnal.

Hned jak jsem Speccy 2010 zapnul (pro tento účel jsem začal okupovat televizor v dětském pokoji, což si mé děti vysvětlili tak, že jim táta přivezl novou hračku – nebudu ale popisovat jejich zklamání z toho, když se dozvěděli, že se jedná o moji „hračku“) vykoukl na mne TRDos. Nikdy jsem TRDosu nepřišel na chuť, nevím, jak se ovládá a ani mne to popravdě nikdy nezajímalo. Chtěl jsem tedy na Speccy 2010 použít jiný diskový řadič a tak jsem se podíval, co se skrývá pod klávesou F9 – a ejhle nic jiného než BetaShit nastavit nešlo. Stáhl jsem tedy nejnovější firmware od Martina Bórika, nahrál jej na SD kartu a začal zkoušet. Nevím jak popsat to co jsem prožíval, ale připadal jsem si jak dvanáctiletý kluk, který dostal svého prvního Didaktika M s příručkou jak programovat v Basicu. Pouštěl jsem jedno demo za druhým a začal mít jasný pocit, že chci být opět součástí toho všeho. Opravdu vše fungovalo dobře – BS Dos vypadal přesně tak, jak jsem si ho pamatoval.

Speccy 2010 mám pár dní, zkouším, co se vše dá s tímto kouskem hardwaru dělat a prozatím jsem nadšen a spokojen. Komfort ovládání je neuvěřitelný – nahrávání TAPek, připojení MBD image disků pro MB-02+, nebo konfigurace běžícího stroje. To nemluvím o debuggeru Assebleru, který běží nad celým Spectrem (těším se až budu ladit padající programy, které budu vytvářet ;) ), souborový manažer, který umožňuje pracovat s SD kartou.

Popravdě mě ani nebaví psát tento článek, protože čas, který jsem strávil psaním, jsem mohl věnovat Speccymu, kterého se nemohu nabažit. Dejte mi tedy čas a možná najdu nějaké neduhy tohoto hw emulátoru ZX Spectra, ale osobně si myslím, že mi to dá práci.

Spectru zdar!

6238total visits,2visits today

4 Comments

 1. Logout napsal:

  Co k tomu dodat? Jsem rád, že jsme se náhodou potkali (měl jsem půlden volno, šel jsem z radioamatérských zkoušek a dohodl si s Dizzym pozdnější oběd) a že ses vrátil do dění. Hlavně aby to vydrželo, Speccy 2010 sloužilo, našlo se dost času na blbnutí s ním a hlavně aby to byla inspirace pro další odpadlíky 🙂

  • shrek napsal:

   Ahoj, chuť rozhodně je a čas evidentně taky , když můžu do 2 do rána sedět u speccyho a čučet na dema. 😉

 2. Torando napsal:

  Ja to vedel ze se jendou vrati a nikdo mi neveril. Pockat, ja to nikomu nerekl ze jo ? 😀 Vitej zpet !

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *