Scumball – recenze
5. 6. 2019
Klony sem, klony tam, co já s nimi udělám…
14. 6. 2019

Pokud čtete pravidelně příspěvky na těchto stránkách, víte že si procházím obdobím renesance (obrození, nebo osvícení... vyberte si) a jsem ze všeho nadšený. Teda popravdě ze všeho nadšený nejsem, ale pozitivní pocity převládají. Jedna z věcí, ze kterých jsem v mírných rozpacích jsou ceny Speccy kompatibilního hardwaru. Není to ani týden, co se vydražil Didaktik Gama 192k s Melodikem za 25,000,- Kč. Ano, tyto počítače mají dnes již historickou hodnotu, ale toto je přehnané a pro nás, kteří chceme tyto počítače z důvodu toho, aby se dalo na něčem pracovat (protože jak jsem již napsal 128x - pracovat v emulátorech nejde...), se stávají tyto stroje téměř nedostupné. Resp. jinak: dostupné jsou, ale za tyto ceny je jejich pořízení opravdu hloupost.

Harlequin 128k

Pokud čtete pravidelně příspěvky na těchto stránkách, víte že si procházím obdobím renesance (obrození, nebo osvícení... vyberte si) a jsem ze všeho nadšený. Teda popravdě ze všeho nadšený nejsem, ale pozitivní pocity převládají. Jedna z věcí, ze kterých jsem v mírných rozpacích jsou ceny Speccy kompatibilního hardwaru. Není to ani týden, co se vydražil Didaktik Gama 192k s Melodikem za 25,000,- Kč. Ano, tyto počítače mají dnes již historickou hodnotu, ale toto je přehnané a pro nás, kteří chceme tyto počítače z důvodu toho, aby se dalo na něčem pracovat (protože jak jsem již napsal 128x - pracovat v emulátorech nejde...), se stávají tyto stroje téměř nedostupné. Resp. jinak: dostupné jsou, ale za tyto ceny je jejich pořízení opravdu hloupost. Prodejní cena ZX Spectra 128k se pohybuje na ebayi kolem 10.000,- Kč.

Mno a dostávám se takto oklikou k hlavnímu tématu tohoto článku. Jelikož mi za cca 14 dní přijde gumák (ZX Spectrum 48k), a já si na z00movo stránkách přečetl, že umí udělat 128k úpravu v tomto počítači, napsal jsem mu, zda by pro mne tuto úpravu neudělal. Přeci jen nechci mít doma muzejní kousek, ale počítač, na kterém si budu chtít pouštět dema a hry, případně testovat moje programátorské výtvory (třeba teď si hraju s multikolorama). Z00m mi napsal toto:
Harlequin_128K_ISS2B_Martin_finished
upravu nie je problem spravit, ale uz nemam pamate. potrebujes na to 16ks pamati 4164 a ja uz tolko nemam. pre toho Oliho z Finska, co som nedavno upravu robil, som pamate este zohnal za rozumnu sumu, ale uz to bol opruz. Ono problem je v tom, ze sa daju relativne dobre zohnat, ale uz su pomerne drahe. podla mna je lepsie gumaka nechat gumakom a kupit si kit harlequina 128k. ten je urceny priamo do case od gumaka a ma na sebe aj AY. ked upravis gumaka, potrebujes k nemu este AY, lebo dovnutra sa nevojde.
Ačkoliv na to nevypadám, nebo to přišlo samo věkem, zamyslel jsem se! ;) Postavit si vlastní ZX Spectrum 128k a pak ho používat je něco hrozně pěkného. Bohužel jsem hardwarový patlal - svého času jsem odpálil monitor i ZX Spectrum, když jsem se snažil vyrobit RGB kabel na připojení monitoru (ano, vím, že to nejde, mě se to ale povedlo). No a jelikož mám hrozně šikovného (po manželce) synátora jménem Ondra, který od té doby co si hraju znova se ZX Spectrem, se chce zapojit, řečení je velmi jednoduché. Ondra se chce naučit programovat, hrát na ZXku hry a podobné věci, a tak jsem se ho zeptal, jestli si nechce postavit vlastní ZX Spectrum. Ondrovi je 9 let a jak je známo, devítileté děti se dokáží nadchnout pro každou věc takovým způsobem, že litujete toho, že jste jim cokoliv řekli. Ondra několik posledních dní už o ničem jiném nemluví - vyjma boxerských tréninků, kdy má v puse chrániče na zuby a mluvení je težké. Takže během pár dní objednávám stavebnici Harlequin 128k a s Ondrou jdeme do toho. Seženu si jen kastli ZX Spectra 48k+ a Ondra se může realizovat.

A pokud vše dopadne jak má - Harlequin se nám povede postavit, zprovoznit a Ondra začne programovat, stane se něco, na co jsem se těšil - nebudu v MB Maniax sám. ;) Takže se těšte na spoustu fotek, článků a reportů o tom, jak se nám (resp. Ondrovi) bude dařit při stavbě a i následném používání jeho nového ZX Spectra.
superfo-harlequin-128k-2a-zx-spectrum_1_9448a527244dd51da2970ede5486df12

9194total visits,4visits today

8 Comments

 1. Tomáš M. napsal:

  Tak nevim, ale mam tuseni, ze ten Harlequin 128 neni 100% casovanim kompatibilni. Jinak co se tyka cen tak opravdu nema smysl chodit na aukce. Ale napr. na Gumtree.co.uk jsem nedavno videl gumaka v krabici za 30 liber coz je OK.

  • Noby napsal:

   Nevím jak Harlequin 128, ale úprava 48 na 128 neřeší časování. Takže dema s multicolory pro 128 budou fungovat, ale budou špatně načasovaná a multicolor bude rozbitý…

  • Shrek napsal:

   Co mám info, tak Harlequin 128k má časování jako 128. 🙂

   S tou úpravou má Noby pravdu, tam šlo spíše o to spustit 128k programy, to že si teď hraju s multicolory je minoritní, vzhledem k tomu že mi to moc nejde 🤣

  • shrek napsal:

   Navíc jde spíš o to, že Ondru přitáhnu k počítačům osobně. Něco si postaví a bude se učit programovat 🙂

   Pořád travime čas spolu v tělocvičně, teď i u počítače 😉

   • vanthomas napsal:

    Harlequin 128 byl v několika verzích, řešilo se to celkem podrobně třeba tady – https://www.oldcomp.cz/viewtopic.php?f=129&t=4239

    Superfo tam psal tohle:

    Issue 1, 48K timing, No 470 Ohm resistor between U4/U50
    Issue 1B, 48K timing, with 470 Ohm between U4/U50, fix AY address (I never produce this version, I just release gerber file)
    Issue 2, 128K timing, No 470 Ohm resistor between U4/U50
    Issue 2B, 128K timing, with 470 Ohm between U4/U50, fix AY address, modify AY sound output. (have not release yet)

 2. Doda napsal:

  Stari verze Harlequinu mely casovani jako 48K, ale novejsi jiz maji 128K. Pameti 4164 jdou myslim stale bez problemu koupit u Bucka, ale stavba Harlequinu je urcite lepsi napad, nez rozsirovat Gumaka. Vznikne tim dalsi nove ZXS..

 3. Logout napsal:

  Kastli od pluska bych nescháněl, český SinTech prodává úplně nové různobarevné kastle ke gumákovi, můžeš si vybrat růžový plast, zelené klávesy a jasně modrý plech přes klávesy a doma si to sestavit i s harlequinem do úplně nového stroje, který nikdo nemá 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *