Harlequin 128k
9. 6. 2019
Opravené Speccy2010 a další aktuality
5. 7. 2019

Každý den procházím internet a snažím se pochytat co nejvíce informací okolo ZX scény. Halt (spíš DI; HALT;) deseti let se nedožene za jeden den. A narazil jsem na ZX Spectrum Next. Po prvotním wau efektu způsobené designem tohoto počítače jsem byl mírně v rozpacích. Tento článek je hlavně o tom, proč se mi směřování tohoto projektu (a jemu podobných) nelíbí.


Klony sem, klony tam, co já s nimi udělám...

Každý den procházím internet a snažím se pochytat co nejvíce informací okolo ZX scény. Halt (spíš DI; HALT;) deseti let se nedožene za jeden den. A narazil jsem na ZX Spectrum Next. Po prvotním wau efektu způsobené designem tohoto počítače jsem byl mírně v rozpacích. Tento článek je hlavně o tom, proč se mi směřování tohoto projektu (a jemu podobných) nelíbí.

Někdo by mi mohl vmést do obličeje, že je to kvůli tomu, že tento počítač není z pohledu extrémního spectricismu čistý (není v něm Z80, ULA atd...) a je rouhání se na něj podívat (nedej bože nad ním přemýšlet). Není to tak, jsem starší a možná i moudřejší, nebo jsem vyměkl, nevím. Sám mám doma Speccy 2010, což je klon ZX Spectra založený na FPGA a procesor Z80 v něm také není. A se Speccy 2010 pracuji rád a jsem s ním spokojený. Nepoznám rozdíl jestli dělám na realném ZXku, nebo Speccy2010. Teda pozním, protože Speccy2010 vypadá jinak, ale chová se to absolutně stejně jako ZX. Dokonce na tom mohu provozovat MB-02+, resp. BS Dos a pracovat na ZX Spectru tak jak jsem byl po léta zvyklý. Speccy 2010 umí provozovat ZX Spectrum a to je to, co od klonu ZX Spectra očekávám.

Mám pocit, že autoři Nextu mají v plánu vytvořit konkurenci Amigy nebo Atari ST. Pominu-li to, že tyto dva počítače originálnímu ZXku nesahají ani po kotníky a tudíž je jejich práce zbytečná, tyto vychytávky, které skoro všichni chválí, mě neskutečně vytáčí. ZX Spectrum byl vždy jednoduchý počítač (koncepcí hardwaru...) a svými možnostmi nebyl predurčen k velkým věcem. Neměl žádné hardwarové sprity, žádné koprocesory 50x rychlejší než byla taktovací frekvence Z80 a přesto se s tímto malým počítačem dokázali dělat nádherné věci. Spoustu lidí v mém okolí se mne ptá co mne u ZX Spectra drží a já jim vždy odpovídám, že to jsou ty limity, které tento počítač má. Když jste na ZX Spectru naprogramovali nějaký efekt - ať už to byl scroll obrazovky, plasma, rotazoomer, 3d rotaci objektu... vždy za tím byla vidět šikovnost programátora a síla procesoru Z80. Nevidím nic krásného na tom, používat na tyto věci speciální čipy, které za vás odvedou většinu práce. Sám za sebe mám rád AY hudbu, ale mnohem větší dojem na mne vždy udělá vícekanálová 1bitová hudba ze speekeru - tam se ukáže šikovnost programátora, hudebníka.

Ale vraťme se k Nextu. Nemám nic proti používání moderních součástek a vytěžit z toho něco navíc - Speccy 2010 je krásným příkladem toho, jak by měl moderní klon ZX Spectra vypadat - dal mi něco navíc (konfigurování hardwaru - typ ZX, časování...), ale nevymýšlí blbosti typu podpory multiscrollu v paralelním vesmíru 5. dimenze. Před 15 lety proběhla velmi živá diskuze na téma moderního klonu ZX Spectra, kde veškeré megalomanské nápady byly zamítnuty a když si vzpomenu na parametry, které jsme si tehdy stanovili, tak mi z toho vychází, že autor Speccy2010, měl pravděpodobně tuto anketu k dispozici. Chápu autory Nextu, že podlehli možnostem, které jim FPGA nabízí, ale popravdě nevím, proč má tento počítač v názvu ZX Spectrum. A nejúžasnější na tom všem je to, že lidi, kteří jim za tuto práci tleskají si na Nextu pustí Manic Minera a div se samou radostí neroztečou. Je škoda, že autoři Nextu neposlouchají ZX scéně a lidem, kteří pro ZX aktivně vyvýjejí a neulehčí jim práci na těchto užasných mašinkách. Na druhé straně, těchto super specter tady bylo již více: Sam Coupé, Sprinter,... a kde je jim konec? Resp. nahradili ZX Spectrum? Ne nenahradili, svoji pověst postavili na tom, že umí emulovat ZX Spectrum, ale opět to většinou skončilo ukázkou Manic Minera (u Sam Coupé) nebo Dooma (u Sprintera). ZX Spectrum má své nedokonalosti a to je právě to, co nás, resp. mne u tohoto počítače drží. Snažit se tyto limity překonat, je to co posouvá ZX scénu dopředu - ne mít v ZX hardwarový akcelerátor a pak se plácat po zádech jak to na té obrazovce lítá.

Možná někomu tento článek přijde zbytečný, ale já se potřeboval svěřit, navíc je to naše stránka a kdybych to psal o vnitropolitické situaci v jižním Zimbabwe, tak je to sakra naše věc, ne? :) Je jen škoda, že se v dnešní době Speccy2010 dál nevyrábí, protože to je řešení moderního ZX Spectra pro aktivního spectristu v 21. století. J eto nové, umí to něco navíc, ale ná ataroviny (ptákoviny), které by deklasovali Speccyho na úroveň C64 nebo nedej bože Amigy. ;)
zx-spectrum-next-1

5171total visits,2visits today

17 Comments

 1. KokeSSch napsal:

  ZX bylo dobry, sveho casu jsem na nem delal par prpgramku, ale lepe mi sedlo PMD nebo PP01. Pak prislh skutecne vykpnne stroje na kterycb se dalo provramova, tak atari 800xl nebo Sharp MZ, dokonce i bulharsky Pravec nebo C64 byly vhodnejsi na programovani nez ZX nesmysl. Vzduy se na tom ani neda napsat prikaz. Dnes jsou lepsi platformy jako Arduino Uno nebo Raspberry Pi, s Pythonem se da delat COKOLI. ZX je jakp rozdelavan ohen pomoci kresadla

  • Shrek napsal:

   Předpokládám, že tento příspěvek psal negramotný idiot s IQ vypnutého Atari, ale přesto budu reagovat věcně a slušně a nesnížím se na jeho úroveň:

   Jdi do prdele 😉 kdyby jsi napsal nějakou relevantní informaci, rád se zúčastním jakékoliv hádky o tom jestli je ZX lepší než ostatní 8bit počítače, ale na tohle se nedá reagovat jinak.

   Děkuji za pozornost.

 2. Tomáš M. napsal:

  Problém minimálně české HW scény okolo ZX Spectra je, že se neustále motá kolem bastlení dalších a dalších desek a spojů oprašujících 20+ let staré věci neustále dokola aniž by tam byl smysluplný posun kupředu, na rozdíl od např. Superfro Harlequin. Ale asi to tak má být. Prostě omezená a postupně vymírající minoritní skupina si potřebuje neustále hrát s tím samým. Já se na to dívám takto: mám svého gumáka, autentického jak jsem jej v dětství dostal. Na co potřebuji nějaké Speccy 2010, když mám v noutbuku Spectaculator? A mladá generace ač si to nechcete přiznat vám na to tak i tak kaká… Mají své vlastní ikony!

  • Shrek napsal:

   Softwarový emulátor není to samé jako hw emulace pomocí FPGA. Už jen co se týká věrohodnosti – scrolly se netrhají, sprity ve hrách neblikaji na obrazovce….

   Navíc ve Speccy 2010 mám MB-02+ s BS Dosem. Kdyz na S2010 pracuju, opravdu mám pocit, že mám ZX s MB-02+ na stole. Navíc firmware pro S2010 píše člověk, který ho sám používá a je to znát: výborný debuger, ovládání je intuitivní a už jen to, že je tam podpora Mbcka, EsxDosu povýšila tuto krabičku nad konkurencí o 128 míst.

   Ohledně Tvé poslední poznámky, že nám omladina na speccy kašle: Zx Spectrum nikdy nebude už masově podporováno, ale to nám přeci nebrání na těchto mašinkách pracovat. A navíc můj syn se těší až přijde Harlequin 128k a spolu ho pospájíme a pak ho bude používat. Učí se základy Basicu. Bude na něm dělat za 10 let? Nevím, ale je zábava s ním toto vše procházet.

   • T.Roll napsal:

    Tak určiťéé
    Já si zalezu do sklepa, a budu dělat jakože sem borec 25 let zpět
    Kumšt je bejt dpbrej TEĎ ne po bitvě.

    • shrek napsal:

     Okolo ZX Spectra se motám od svých 12 let a vydrželo mi to do mých 29. Během té doby, jsem něco naprogramoval a pár věcí se používá dodnes (např. patche a programy pro MB-02).

     Teď jsem zpátky po 10 letech a baví mě si se Speccym hrát. Nedělám že sebe borce, spíš idiota, protože končit byla neskutečná kravina.

     Ale z tebe mluví zakomplexovanost, hloupost, nebo závist. A osobně si nemyslím, že je po bitvě 🤣

   • Tomáš M. napsal:

    Pokud budete Speccy 2010 pripojovat k beznemu LCD s obnovovaci frekvenci cca 60 Hz (predpokladam drtiva vetsina) tak se to bude trhat stejne jako na noutbuku, kde Spectaculator ma casovani precizni.

 3. T. Roll napsal:

  R Brain loading error, 0:1

 4. KokeSSch napsal:

  ZX je technicky inferiorni proti Atari, Commodore atd. viz napriklad

  https://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-face-off-zx-spectrum-vs-commodore-64

  • shrek napsal:

   Inforiorni jsi maximálně ty. Podívej se na hry, které vyšly pro ZX a Atari a jak dopadly. Jde samozřejmě subjektivní názor, ale myslím že nikomu se nelíbí vysloveně kostičkované grafika (o velikosti atributů) aby hra byla trošku barevná.

   Ohledně atributových kolizi atd: to dělá ZX Spectrum ZX Spectrem. A navíc podobnych článku si vycucam z prstu spoustu. Resp. na našem SpeccyManu je jich spoustu. 😉

   Dobrou noc.

 5. Shrek napsal:

  Ale houby, nikam jsem se nekousnul… ja to C64 bláznům přeji. My máme Speccy2010, ZX Evo, Harlequin 128k a spoustu dalších super moderních klonů 😉

  Takže aby jsi si nevylámal zuby ty 🙂 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *