Harlequin 128k 2D – stavba dokončena… ale…
23. 7. 2019
DivMMC – SinDiKat 2019
27. 7. 2019

Ten kdo mne zná, tak ví, že jsem harware-lame-patlal. Svého času jsem dokázal oddělat monitor i počítač jen tím, že jsem si vyráběl vlastní RGB kabel. Mnoho harware expertů mi tvrdilo, že to není možné - já to dokázal. Sice to není něco čím bych se chlubil, nebo bych si to napsal do svého životopisu, ale na tyto stránky se to hodí. Resp. je to důležitá z toho důvodu, abyste pochopili, jak moc je pro mne následující úspěch důležitý/překvapující.

Oprava ZX Interface 1

Ten kdo mne zná, tak ví, že jsem hardware-lame-patlal. Svého času jsem dokázal oddělat monitor i počítač jen tím, že jsem si vyráběl vlastní RGB kabel. Mnoho hardware expertů mi tvrdilo, že to není možné - já to dokázal. Sice to není něco čím bych se chlubil, nebo bych si to napsal do svého životopisu, ale na tyto stránky se to hodí. Resp. je to důležitá z toho důvodu, abyste pochopili, jak moc je pro mne následující úspěch důležitý/překvapující.

Do ruky se mi dostal ZX Interface 1. Nikdy jsem tento kus hardware neměl, ale na dobu svého vzniku to byla podle mne celkem revoluční periferie k ZX Spectru. Však posuďte sami, tento interface umožňoval:

 • připojení microdrive (dali se řetězit do osmi) - levná náhrada za disketovou mechaniku. Vím, že spoustu lidí na microdrivy nadává, ale mají své kouzlo a rychlost je také velmi přijemná (s porovnání s kazeťákem).
 • ZX Net - lze připojit do sítě až 64 počítačů.
 • RS232 - sériový port
 • Interface je průchozí - můžete např. připojit ZX Printer ;)

 • No ale abych neodbočoval od tématu, podle nadpisu tohoto článku jste jistě poznali (těžko bych opravoval funkční věc, že?), že ZX Interface 1 nebyl funkční. Po připojení ke gumákovi se zobrazil na obrazovce bordel (viz. první fotografie dole). Mike/ZT mi obratem poslal odkaz na stránky SellMyRetro, kde lze koupit náhradní čip ULA, poskládaný z moderních součástek. Tento moderní kus hardwaru jsem tedy objednal, starý čip ULA vyštípal z desky ZX Interface 1 - což krásně okomentoval Noby s tím, že už to nikdy nebude fungovat.

  Když mi přišla náhradní "ULA", zapájel jsem jí do desky, připojil k ZX Spectru a hádejte - povedlo se. Poprvé od svých 12 let, jsem na poli hardwaru něco nepokazil - nebouchla jaderná elektrárna, nevyhořel počítač, ani mi neshořela kancelář. Vím, že se jedná jen o výměnu jednoho čipu, ale i tak - jsem dobrý. Jak řekl kdysi klasik: pro Shreka je to malý krůček, ale pro lidstvo je to velký skok ;)
  IMG_20190604_084650

  1997total visits,1visits today

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *