ZX Spectrum: periférie
1. 8. 2019
Sinclair QL: patálie se šťastným koncem
8. 8. 2019

Jak jsem zde před pár dny avizoval, přišel mi domů velký balíček z Ruské federace, který byl plný hardwaru pro počítač Sinclair QL. Včerejší a dnešní den jsem věnoval těmto zařízením a rád bych se s Vámi podělil o zkušenosti, protože jak to už se mnou bývá: ne vše šlo jednoduše.

QUBIDE, Super Gold Card a ROM switcher

Jak jsem zde před pár dny avizoval, přišel mi domů velký balíček z Ruské federace, který byl plný hardwaru pro počítač Sinclair QL. Včerejší a dnešní den jsem věnoval těmto zařízením a rád bych se s Vámi podělil o zkušenosti, protože jak to už se mnou bývá: ne vše šlo jednoduše.

ROM switcher

začal jsem tím nejjednodušším a to výměnou ROMek za ROM switcher, který obsahoval i ROM Minerva - bez které se, jak mi řekl Dex, nedá žít. Rozebral jsem tedy skříň QLka a opatrně vyndal obě ROMky (ano, QL má ROMky dvě) . Do levé patice jsem vložil ROM switcher, ke kterému jsem připojil externí přepínač. Tento externí přepínač jsem poté umístil na zadní stranu QLka. Ačkoliv nepředpokládám, že bych nějak vehementně měnil ROMky, přístupné ovládání se asi hodit možná časem bude. Kupodivu tato výměna proběhla absolutně bez problému a vše běželo jak má, včetně aktivace toolsu.
IMG_20190805_142319

Bus Expander

Když jsem měl QLko rozebrané, tak jsem do něj vložil opatrně první část rozbočovače sběrnice (nevím jak jinak to česky nazvat). Druhá část tohoto rozbočovače umožní připojit až 4 další karty. Vzhledem k tomu, že už teď mám karty dvě a třetí místo mám rezervované na připravovanou zvukovou kartu (která snad bude ;) ), volné místo je jen jedno - i když popravdě nevím co dál bych ke QLku chtěl připojil. Jen poznámka - pokud vyndaváte karty z rozbočovače, dělejte to velmi opatrně a ne jako já (přes hranu), dojde totiž k vylomení postranního plastu konektoru. Sice to ničemu nevadí, ale je potřeba poté dávat pozor na správné zasunutí karty.
IMG_20190804_092042

Super Gold Card

Říkáte si, co je zvláštního na kartě, která přišla celá a stačí ji jen připojit do správného konektoru? Popravdě jsem se s touto kartou natrápil, což bylo způsobeno tím, že fungovala na první zapojení. Když jsem kartu zasunul do slotu, zapnul QLko, tak se karta ohlásila a vše vypadalo v pořádku. Kartu jsem tedy vysunul a dál jsem ji nezkoumal a šel jsem se věnovat stavbě QUBIDE. Bohužel jsem pak zjistil, že mi Super Gold Card (SGC) nefunguje a kdykoliv ji připojím ke QLku, tak mi počítač zamrzne hned po resetu (zobrazovaly se jen barevné body) a nedostal jsem se na úvodní obrazovku s logem Minerva. Vše jsem zprvu přikládal mému umění cokoliv zničit, zvláště když jsem připojoval k počítači ručně postavené QUBIDE. Chyba ale byla v RGB kabelu, který na druhém konci měl konektor SCART. Stačilo přidat do tohoto kabelu jeden malý rezistor o hodnotě 270 ohmu na signál CSYNCHL (pin 4 na RGB konektoru u QLka) a problém vyřešen - vše šlape jak má.
IMG_20190729_090049

QUBIDE

Karta QUBIDE (která umožní ke QL připojit IDE zařízení) mi přišla ve formě kitu - takže jsem musel ručně osázet desku a zapájet. Ano, já takový neumětel jsem se odvážil k tomuto kroku. Osazení šlo celkem dobře, ale problém nastal při zasunutí karty do slotu QLka a následného zapnutí počítače. Nic nenaběhlo - ani obraz počítače. Začal jsem se potit a počítač rychle vypnul a kartu vyjmu. Naštěstí QLko bez QUBIDE běželo dál. Začal jsem tedy kontrolovat desku a kvalitu napájení, ale nikde jsem neviděl problém, který by měl na svědomí nefunkčnost karty. Do toho mi přestala fungovat SGC (což jsem psal v předchozím odstavci), takže míra mojí paniky dosáhla astronomických hodnot. Desku jsem obracel vzhůru nohama a hledal problém, ale nikde jsem nic nenašel. Nakonec jsem zašel za kamarádem do dílen, který si všiml, že integráče PALCE16V8-25 (celkem byly 3) mají na sobě fixou něco napsáno. Na moji obhajobu - popis těchto součástek byl napsán černou fixou na černém podkladu - prostě to nebylo vidět a já si teprve pak všiml, že jsem osadil tyto 3 součástky do špatných patic a byly navzájem proházené. Vyjmul jsem je tedy z patic a osadil je již správně a voalá - QUBIDE se ohlásilo při startu počítače.
IMG_20190804_110834

Závěr

Dnes jsem ještě nakonec zkoušel nahrát na disk (Disc On Module) o kapacitě 1GB image se softrwarovým vybavením (díky Dexi!). Bohužel jsem nebyl schopen překopírovat image na tuto kartu pomocí programu od Habiho nazvaný Image Editor. Windows mi zakřičí, že se jedná o nepodporované zařízení a tím to končí. Popravdě to asi vyřeším jinak, protože image je o velikosti 4GB a disk má velikost 1GB. Vím, že nenarvu 4GB do 1GB prostoru, ale chtěl jsem nahrát pouze první partition, která by se tam teoreticky mohla vejít. Pořídím tedy 4GB CF kartu a pomocí IDE->CF redukce to snad již půjde. Vpravo vidíte bootovací obrazovku mého QLka... nikdy jsem neviděl nic tak krásného ;)

Až se mi povede nahrát do QL systém SMSQ/E, tak si budu dál hrát, ale zatím opravdu nemám s čím. Např. jsem zkoušel i naformátovat v QLku disk, ale hlásí se mi jako read-only. Možná to bude tím, že disk není rozdělený na QL partitiony, což se provádí nějakým programem, který jde sice stáhnout zdarma, ale nemám ho jak dostat do QLka... je to takový začarovaný kruh. Ale i tak jsem dnes udělal velký krok a posunul mé QLko do stavu, kdy půjde velmi brzo normálně používat.
IMG_20190805_112259

2316total visits,3visits today

2 Comments

 1. dex napsal:

  Win_format 1
  Win_disk initialize,1
  Win_disk create, 1,velikostvmegabajtech
  Win_drive 1,1,1
  Format win1_název

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *