QUBIDE, Super Gold Card a ROM switcher
5. 8. 2019
Sinclair QL: pozor myš!
9. 8. 2019

V minulém článku jsem psal své krásné zážitky se stavbou karty QUBIDE, připojováním zlaté karty a výměnou ROMky. I když jsem si myslel, že mne snad nic horšího nemůže potkat, nevěděl jsem jak moc jsem se mýlil a jak jsem byl bláhový. Dostat do QLka software se může zdát jako něco jednoduchého - existuje program pro Windows, který umí pracovat s fyzickými disky nebo obrazy (img) disků. Jenže to bych nesměl být já a možná i moje šikovnost. ;)

Sinclair QL: patálie se šťastným koncem

V minulém článku jsem psal své krásné zážitky se stavbou karty QUBIDE, připojováním zlaté karty a výměnou ROMky. I když jsem si myslel, že mne snad nic horšího nemůže potkat, nevěděl jsem jak moc jsem se mýlil a jak jsem byl bláhový. Dostat do QLka software se může zdát jako něco jednoduchého - existuje program pro Windows, který umí pracovat s fyzickými disky nebo obrazy (img) disků. Jenže to bych nesměl být já a možná i moje šikovnost. ;)

Nejprve jsem narazil na problém, že ani nevím jak naformátovat disk v QUBIDE kartě. Ještě bych rád upřesnil, že jsem si koupil na ebayi 1GB disk v provedení DOM. S tímto mi poradil Dex a řešení je následující:
IMG_20190808_114411
Win_format 1
Win_disk initialize,1
Win_disk create,1,1,VelikostVmegabajtech
Win_drive 1,1,1
Format win1_NázevDisku
Tento krok (naformátování disku) proběhl v pořádku a vše vypadalo nadějně. Stáhl jsem si tedy program na práci s diskem pod Windows a šel jsem hledat počítač s IDE rozhraním na desce. Už toto chvilku trvalo, protože pokrok je nezastavitelný a u nás v práci jsou počítače jen s připojením SATA. Nakonec jsem ale u jednoho kolegy starší počítač našel, vložil do něj naformátovaný disk z QLka a nastaroval Windows, kde jsem spustil program na správu těchto disků. Program po spuštění (s administrátorskými právy) správně našel disk s QL formátem a načetl jeho obsah (měl jsem na něm uložený program pokus.bas). Začal jsem se tetelit blahem, že jde vše jako po másle ... tohoto pocitu jsem se zbavil okamžitě, když jsem chtěl na tento disk vložit nějaký soubor. Program mi totiž vynadal chybou, ve které zmínil (španělsky) vadný LBA sektor. Začal jsem přemýšlet, čím by to mohlo být ... a nakonec jsem došel k závěru, že Windows 10, které běžely na tomto počítači jsou něco, co nezkousne tento program. Začal jsem tedy pátrat dál a nakonec jsem u jednoho kolegy v dílně našel počítač, který měl v sobě Windows 7 a i IDE rozhraní pro disky. Opakoval jsem celý postup a při přenosu souborů na QL disk to žádnou chybu nenapsalo. Vše se tvářilo korektně, šly vytvářet adresáře i mazat soubory.

Opět mě pohltil pocit uspokojení a připadal jsem si jako někdo, koho nejde porazit. Vrátil jsem se tedy s naplněným diskem ke QLku, nastartoval ho a začal se bootovat Point Enviroment (grafické prostředí). Jenže v půlce spouštění to hodilo chybu. Celou věc jsem konzultoval s Dexem, který mi řekl, abych ty věci, na kterých se to sekne zaREMoval. Já jsem zjistil , že jakmile se spouští nejaká binárka, tak to vždy havaruje. Prostě cokoliv jsem chtěl spustit z disku, tak se QLko zaseklo a bůh ví co dělalo... Dex mi po několika vyměněných emailech poradil, ať se vykašlu na grafické prostředí a nainstaluju si SMSQ/E. Celá instalace spočívala pouze v nakopírování jednoho souboru na disk a následného spuštění pomocí příkazu LRESPR. Jenže ani s tímto jsem nepochodil a počítač se jen vyresetoval - což sice při instalaci SMSQ/E má, ale on nenastartoval do nového systému, ale do toho samého, ze kterého jsem pouštěl instalaci.

Začal jsem zase propadal depresi (Dex ze mne pravděpodobně také) a tak jsem si řekl, že toho pro dnešek bylo dost a jel jsem domů. Druhý den jsem začal opět experimentovat s diskem a ten se mi při jednom zápisu poškodil. Začal jsem mít podezření přímo na ten disk. Vyhrabal jsem tedy starou CF kartu, zopakoval postup s formátováním (už si pamatuji příkazy na zpamět, protože jsem to snad dělal 50x - poškozený disk jsem měl několikrát a pokusů), připojil CF kartu přes čtečku do mého PC a přenesl soubory. A jak již nadpis tohoto článku napovídá: dopadlo to dobře.

Začal jsem tedy spouštět programy, které jsem měl na CF kartě a opravdu vše fungovalo krásně. Z internetu jsem si stáhl emulátor ZX Spectra, ale o něm si povíme podrobněji někdy příště. Pro dnešek jsem se QLka nasystil a i když mě zatím jen zlobí, vše vypadá na dobré cestě - teď je cesta k tvoření a hraní na QL otevřená. Jinak bych chtěl tímto poděkovat Dexovi za trpělivost, kterou se mnou má a jak se znám, myslím, že to nebylo naposledy, co jsem mu psal s prosbou o pomoc.

1087total visits,1visits today

1 Comment

  1. dex napsal:

    Týjo, dobrý skrýnšoty!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *