Sinclair QL: patálie se šťastným koncem
8. 8. 2019
Harlequin 128 – dementem roku se vyhlašuje…
13. 8. 2019

Když už si začínám zvykat na Sinclair QL a vzhledem k tomu, že se mi včera povedlo rozběhnout SMSQ/E a Pointer Enviroment (grafické rozhraní) začal jsem zkoumat jak k Sinclairu QL připojit myš, kterou by se jistě (nejen) grafické rozhraní ovládalo mnohem lépe.

Sinclair QL: pozor myš!

Jelikož si začínám zvykat na Sinclair QL čím dál víc a vzhledem k tomu, že se mi včera povedlo rozběhnout SMSQ/E a Pointer Enviroment (grafické rozhraní) začal jsem zkoumat jak k Sinclairu QL připojit myš, kterou by se jistě (nejen) grafické rozhraní ovládalo mnohem lépe. Na Slacku jsem se bavil s Otisem (vidíš, tak jsi se dočkal, zmínil jsem tě v článku), jestli s myší na QLku nemá nějakou zkušenost. Otis mi řekl, že ji má v plánu připojit, ale zatím je ve stádiu, že schání sériovou myš (doma má pouze samé PS/2). Našel jsem na Dexovo stránkách schámata a obsahy ROM interface mICE, která umožňuje připojení PS/2 myši ke QLku. Zoom slíbil, že se na to dnes podívá, tak se možná v budoucnu dočkám tohoto interfacu, uvidíme, jak to dopadne.

Dnes jsem procházel fóra o Sinclairu QL, kde byly nějaké rady ohledně připojení sériové myši ke QLku - dokonce jsem tam objevil obrázek s redukcí RS232(PC) -> RS232(QL), přes kterou se dá připojit myš. Bohužel se posléze ukázalo, že je toto zapojení špatné a myš s tímto zapojením nefungovala. Hledal jsem tedy dál a pak jsem narazil na správný popis zapojení (odkaz). Nedalo mi to a tak jsem se zmínil v práci před kolegy, zda nemají nějakou starou sériovou myš. A potvrdilo se mi staré přísloví: když sháníš starý hardware, musíš za starým pamětníkem. Dostal jsem jako dárek jednu sériovou myš, které jsem ustřihl konektor a napájel podle níže uvedené tabulky konektor nový.
IMG_20190809_145413
Canon 9 (originál) - číslo pinuSignálQL Ser1 - číslo pinuQL Ser2 - číslo pinu
2 TxD 2 3
3 RxD 3 2
5 GND 7 7
7 +12V 9 9
Stáhl jsem si tedy zazipovaný ovladač pro sériovou myš a nahrál do QLka. Zip jsem rozbalil přímo v QLku (když už to umí, tak proč to nedělat takhle, že?) a spustil jsem program Install, který se nacházel v tomto archivu. Tento program zavádí konfigurační soubor a jako parametr má uvedený jakou myš máte (jestli dvoutlačítkovou, nebo třítlačítkovou). Pokud nemáte na myši 3 tlačítka, tak program před spuštěním upravte. Nebo můžete opsat níže uvedené příkazy podle typu Vaší myši:
Konfigurace myši se 3 tlačítky:
EXEC win1_SerMouse_ENG_config;'win1_SerMouse_ENG_3button_sermouse'

Konfigurace myši se 2 tlačítky:
EXEC win1_SerMouse_ENG_config;'win1_SerMouse_ENG_2button_sermouse'
Na konci konfigurace (která je velmi podrobná) se Vám vygeneruje nový ovladač SerMouse, který si uložíte na disk a ten pak spouštíte. QLko se ovládá hned lépe (resp. grafické rozhraní) i když sériová myš není tak svižná. Pokud se někdy dostanu k mICE, těším se na porovnání.

4311total visits,2visits today

3 Comments

 1. dex napsal:

  Pozor, mICE mouse nepracuje s Pointer Environmentem!

  PE má zabudovaný ovladač 1) pro Qimi mouse 2) pro myš, která se připojovala přes určitý druh Sandy interface.

 2. dex napsal:

  Jinak pro neznalé: “ Zip jsem rozbalil přímo v QLku (když už to umí, tak proč to nedělat takhle, že?)“

  Soubory na QL, tedy hlavně ty spustitelné, potřebují hlavičku s údaji (nejen typ, délka, ale i třeba velikost dataspace), která není přímo součástí souboru.
  Pokud se soubor rozbalí na PC, uloží se jen datová část a hlavička se ztratí, soubor pak nejde spustit (protože má po převodu na Ql v hlavičce nesmysly).
  ZIP na QL umí přizipovat doarchivu i hlavičku a při rozbalení přímo na QL je pak soubor zcela v pořádku včetně hlavičky. ZIP soubory se proto používají jako jakési „bezpečné“ kontejnery pro uchovávání programů (třeba místo diskových image).

  • shrek napsal:

   ZIP jde rozbalit se zachováním hlaviček pomocí Habiho Image Editoru. 😉 A mít tak na PeCi uložené rozbalené soubory se zachovánými hlavičkami.

   A ty pak jen přetáhnout na daný disk pomocí stejného programu. Myslel jsem to takto 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *