Nastavení času na MB-03+ Ultimate
7. 9. 2019
Time Sync pro MB03+ Ultimate
16. 9. 2019

Tento víkend jsem se společně s Ondráškem vydal do Kaplic na sraz, který se nazývá KapliCon. Jako zajímavost, na KapliCon jsem přijel poprvé někdy v roce 2001 a byla to má první účast na spectristické akci. Je tedy pro mne velmi fajn, jet opět na KapliCon, který je po mé několikaleté pauze opět prvním spectristickým setkáním. Sice se říká, že dvakrát do stejné řeky nevstoupíš, ale jak je vidět historie se opakuje. ;)

Synchronní KapliCon 2019

Tento víkend jsem se společně s Ondráškem vydal do Kaplic na sraz, který se nazývá KapliCon. Jako zajímavost, na KapliCon jsem přijel poprvé někdy v roce 2001 a byla to má první účast na spectristické akci. Je tedy pro mne velmi fajn, jet opět na KapliCon, který je po mé několikaleté pauze opět prvním spectristickým setkáním. Sice se říká, že dvakrát do stejné řeky nevstoupíš, ale jak je vidět historie se opakuje. ;)

Vyjížděli jsme, resp. vyjíždět jsme měli v pátek kolem půl čtvrté, aby jsme nepřijeli do Kaplic po večeři. Jel jsem tedy nejdříve do práce, kde mám počítače Sinclair a naložil jsem počítače do auta a vyrazil za Sweetem, kterého jsem společně s Silliconem (já vím, je to commodorista) měl do Kaplic odvézt. Jak už to bývá, s C64 uživateli to není nikdy lehké, ano mají pomalejší procesor, který má velmi málo registrů, ano mají zvukový čip, který hraje falešně a tak vůbec, ... ve zkratce, Sillicon přišel pozdě, ale aspoň byl čas probrat se Sweetem věci okolo ZX Spectra, života, práci a commodoristů ;). To, že Sillicon dorazil pozdě mi ani nevadilo, ale co mne zarmoutilo bylo to, že si Sillicon sebou nevzal žádné C64. Nechápu proč, auto mám opravdu veliké a prostoru byla spousta - Sweet toto okomentoval tím, že Sillicon byl ve stresu ze mne a nechtěl si vzít C64 sebou, aby mne nestresoval. Chudák dostal vynadáno, že žádné nemá a já tak ztratil možnost dokázat, že proti těmto "počítačům" nic nemám... co se dalo dělat, vyrazili jsme všichni 4 směr kaplice někdy kolem půl páté.
Během cesty jsme probírali opravdu vše - od počítačových věcí (ZX Spectrum) až po ty nepočítačové (C64, Atari ;) , život, ..) a cesta opravdu rychle ubíhala. Po příjezdu do Kaplic jsme zaparkovali u DDM a začali křečet do oken, ať nám jde někdo otevřít. Zde musím opravdu zdůraznit velmi vřelé a milé chování organizátora Logouta, kterého se mi dostalo, když vyšel z budovy a zahlédl mne. Jeho milá slova: "On fakt dorazil. Super. Jdu se oběsit!" mne pohladila na duši a věděl jsem, že KapliCon je místo, kde se budu cítit velmi dobře. ;)

Po rozbalení všech věcí a vysvětlení kde se nachází WC, sprcha, místnost na spaní jsme se vydali na večeři do místní restaurace. Při večeři se k nám připojil TDM a Mr.Kocour a posléze LMN. Když jsme se všichni najedli, vydali jsme se zpět na místo konání KapliConu. Skoro okamžitě začala hrát AY hudba, začali se hrát hry a začalo diskutovat o všem možném. Já s LMN jsme se snažili připojit k místní WiFi mé MB03 Ultimate, kterému jsme flashnuli nejnovější firmware do FPGA, kde narychlo implementoval WiFi modul. Nakonec se nám povedlo se na WiFi připojit a já provedl svůj první ping ze ZX Spectra na google.com. Večer se objevil ještě DiHalt, kterého jsem neviděl snad 15 let. Tento den pro mne skončil někdy kolem půl třetí ráno, kdy jsem vysílením padl na karimatku a ... ano, chtěl jsem napsat usnul jsem jak dřevo, ale na dřevorubce si hrál někdo jiný. Dřevorubecká sonáta se po chvilce změnila v dřevorubecký duet, ale nakonec jsem usnul a kolem půl sedmé ráno jsem byl již na nohou.

Druhý den jsem začal opět s hraním si s WiFi, ale tentokrát přímo z assembleru. Skoro všichni odešli na geovýlet a já s LMN jsme pokračovali s pokusy s WiFi modulem. Po chvíli se objevil Dex, který sebou přivezl nějaký další hardware, který začal okamžitě rozbalovat na stole a zapínat. Po návratu z výletu začalo být na place opět rušno a KapliCon se rozjel na 128 procent. Někdy odpoledne se s námi rozloučil LMN a já zůstal na pokusy s WiFi sám. Naštěstí se mne, jakožto osiřelého spectristy, ujal Logout a se slovy: "tak tu synchronizaci RTC čipu přes web stihneš na KapliConu ne?", začala nová vlna zkoušek. Ono to totiž funguje tak (a vždy to tak fungovalo), že když se řeší nějaký problém, Logout přečte tuny dokumentace, vše mi vysvětlí tak, abych to pochopil i já, navrhne řešení a mě to nechá naprogramovat. Dá se říci, že jsem taková námezní síla, lopata... ale ono to funguje, výsledky na sebe nenechali dlouho čekat a můžu prozradit, že v současné době má MB03+ Ultimate synchronizaci času přes WiFi modul. Ale k tomu se dostanu v dalším článku, který vyjde tento týden (programu chybí pár věcí k dokonalosti,...). Ostatní se věnovali dalším bohulibým činnostem: TDM skládal hudbu, Dex nás ovlažoval hudbou z počítače MSX, Mr.Kocour pařil na svém Didaktiku, Logout byl na mne stále milý, Sweet si hrál na +Gamě s LCD displejem a Ondra hrál hry na ZX Spectru, mobilu, hrál fotbálek...

Poslední den ráno jsem neustále testoval funkčnost synchronizace RTC čipu (pravda dělal jsem to cca každých 48 vteřin), což bavilo lidi v okolí. Dokonce jsme měli modelovou situaci - špatně nastavený čas (!!!) a následná úleva, když jsme zjistili, že synchronizace funguje, byla opravdu nehraná. Bohužel každá akce, má začátek, ale i konec. Po obědě jsme se ještě vyfotili (bohužel na fotografii nejsme všichni), sbalili věci a vydali se směrem domů. Za sebe a Ondru bych rád poděkoval Logoutovi (za vstřícné přivítání a naprosto bezchybné a slušné chování k mé osobě) za zorganizování super srazu. Dále bych rád poděkoval všem, které jsem tam potkal - velmi rád jsem Vás viděl, byla s Vámi sranda a zjistil jsem, že být ve společnosti stejně postižených lidí je něco, co nejde ničím nahradit.

btw. Sillicon se vrátil zdráv domu, bez jakékoliv újmy. Dokonce jsem si uložil jeho telefonní číslo do mobilního telefonu, ale dal jsem ho do sekce ZX Spectrum (HA!HA!HAAA!) ;)

Na dalším srazu naviděnou ;)

1986total visits,1visits today

1 Comment

  1. Luděk Sladký napsal:

    Ahoj, Kaplicon byl tradičně fajn. Mám z něj dobrý pocit.

    Oprav prosím v textu: „Sweet si hrál na +Gamě s LCD displejem“ na „Sweet si hrál na Gamě192 s LCD displejem“

    Díky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *