WC – Wifi Connection 1.1
19. 9. 2019
Repozitář softwaru pro MB03+ Ultimate
23. 9. 2019

Nemusíte se bát, po delší době bude článek, který nebude prezentovat moje pseudovýtvory. Na druhé straně bude prezentovat moje pseudonázory, tak popravdě nevím, co je lepší. ;) Téměř 3 týdny mám doma interface MB03+ Ultimate a popravdě od té doby jsem nezapnul nic jiného než ZX Spectrum s tímto řadičem (vyjma KapliConu, kde jsme na cca 5 minut zapnul Sinclair QL).

MB03+ Ultimate - jak se s ním žije

Nemusíte se bát, po delší době bude článek, který nebude prezentovat moje pseudovýtvory. Na druhé straně bude prezentovat moje pseudonázory, tak popravdě nevím, co je lepší. ;) Téměř 3 týdny mám doma interface MB03+ Ultimate a popravdě od té doby jsem nezapnul nic jiného než ZX Spectrum s tímto řadičem (vyjma KapliConu, kde jsme na cca 5 minut zapnul Sinclair QL).

Takže si shrňme co se mi na novém MBčku líbí:
 • Zvukové možnosti - nové MBčko má v sobě integrováno spoustu zvukových interfaců a tak většinu času (když si zrovna nehraju přímo na ZX) se linou z připojených reproduktorů nějaké zvuky. Přehrávání MODů z Amigy, více jak 3 kanálové AYčko atd... možností je opravdu spousta a zvukové možnosti nového MBčka mne velmi baví.
 • Programování - na ZX Spectru jsem vždy hlavně programoval a baví mne to i dnes. Za poslední týden jsem vypotil dva malé prográmky, které pracují s WiFi modulem, které je v MBčku. V současné době jsem začal pracovat na online přehrávači MODů, protože mne nebaví přepínat disky (vzhledem k tomu, že pořád máme disky o kapacitě 2MB, kam se Vám moc MOD souborů nevejde, se tato možnost nabízí). S programováním na MBčku se mi naskytla jedna věc, která mě hodně baví - když si pustím nějaký MOD a hudba začne hrát, přepnu se pomocí NMI do Basicu, spustím Promethea a začnu programovat. Opravdu se krásně tvoří, když Vám k tomu ZX zvučí...
 • Výběr systému - co opravdu hodně kvituju je, že mám možnost si vybrat mezi BS Dosem a EsxDosem. Ono ne vždy mám náladu hledat něco na MBD image disketách, ale jednoduše si pustím EsxDos a přes NMI browser si najdu co potřebuju a spustím. Toto uvítal hlavně Ondra, kterému nechci vysvětlovat co je MBD, naco jsou příkazy @,$, NEW atd...


 • A teď to co se mi nelíbí, resp. to, z čeho mám strach.
  MB03+ Ultimate je diskový řadič, který má na sobě velmi velký FPGA čip, který je v současné době zaplněný pouze z 25 procent. V podstatě by to mohla být pozitivní zpráva, ale vzhledem k tomu, že je LMN člověk, který se snaží vyhovět opravdu každému (což by také mohla být veskrze pozitivní zpráva ;) ), může se to vše zvrhnout k něčemu podobnému co se stalo u ZX Spectrum Next (vlastní instrukce Z80 - DOWNHL, matematické koprocesory, sprity, SID). Víte, já mám rád ZX Spectrum takové jaké je, líbí se mi rozšiřovat možnosti tohoto počítače a nemám nic proti tomu, aby se využívala každá příležitost k tomu, aby ZX Spectrum ukázalo, že se zvládne např. připojit k WiFi, dokáže Vám zprostředkovat komunikaci na IRC kanálu, nebo stahovat soubory pomocí FTP klientu. Tohle vše ovládá ZX Spectrum, pomocí instrukcí procesoru Z80. K čemu mi např. bude SID, přehrávač OPL, nebo matematický koprocesor. To pak opravdu můžeme vzít ZX Spectrum, zavřít ho do skříně a používat úplně jiné počítače. Osobně bych se teď vykašlal na tyhle věci a řešil věci systémové - např. do FPGA dostat čtení a zápis na FAT32 - ano, lidi se tím moc nebudou moc chlubit, ale lidem, kteří chtějí na ZX Spectru programovat by tato feature moc pomohla. Mohl bych takových příkladů použít více, ale bylo by to zbytečně. Poslední slovo bude mít LMN - je to autor MB03+ Ultimate a já budu se zájmem sledovat kam se směr vývoje HW tohoto interface bude ubírat. Zatím je velká zábava pro tento řadič programovat, věci které MBčko umí se snažím využívat na maximum - umíte si např. představit MB Commander s podporou zápisu na FAT32, nebo s možnostmi FTP? To jsou věci, o kterých jsme jen v minulosti diskutovali, ale nikomu se do toho nechtělo - psát driver na čtění/zápis FATky je opruz, zde by to bylo řešeno na úrovni HW. Doufám tedy, že MB03+ Ultimate potká jiný osud a směr než např. výše jmenovaný Next, byla by to velká škoda. A opravdu přísáhám, že pokud se na MBčku objeví emulace SIDu, rozšlapu ho! :)

  Neberte ale moje předchozí věty negativně - z MBčka jsem nadšený, běží opravdu každý den a jsem rád že ho mám... jen to co jsem napsal, jsem prostě napsat musel. ;)

  1995total visits,2visits today

  2 Comments

  1. solaris104 napsal:

   Prý už umí elmulovat SID, tak kdy MB03 rozšlapeš? 🙂

   • shrek napsal:

    Nebudu upgradovat… 🙂 ale popravdě, MB03+ mi tu leží a nezapomínám ho… Jen když si chce Ondra něco zahrát…

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *