První verze polévky se blíží
3. 10. 2019
Nové verze pseudo(WiFi)utilitek
16. 11. 2019

Máte chuť na polévku? Já ano a jelikož jsem člověk, který by se rozdal, servíruji vám její první verzi. Program toho ještě neumí moc, ale to co má umět (stahování souborů) zvládá dobře.

SOUP - první verze ke stažení

Máte chuť na polévku? Já ano a jelikož jsem člověk, který by se rozdal, servíruji vám její první verzi. Program toho ještě neumí moc, ale to co má umět (stahování souborů) zvládá dobře.

Jak jsem již avizoval v předchozích článcích, program slouží k distribuci softwaru (prozatím jen malých utilitek), které si budete moci stáhnout přes WiFi modul. Logout mi sepsal jak funguje repositář softwaru pkgsrc (za což velmi děkuji), kterým jsem se nechal silně inspirovat, ale jelikož má ZX Spectrum svá specifika (a také proto, že jsem kokot) jsem si několik věcí udělal po svém. Ono je to v podstatě jedno, svým způsobem není potřeba aby na Speccym běhala přesná kopie repositáře pkgsrc. Ale vraťme se k polévce a k tomu co nabízí.

Jelikož nápad na repositář softwaru vznikl při programování WiFi MOD Playeru a tak nějak jsem byl líný vytvářet nové GUI, využil jsem rozhraní tohoto playeru. I když to zní divně, program vypadá pěkně a příjemně se ovládá. To jen pro upřesnění, abych nebyl popotahován po soudech, že se chlubím cizím peřím ;) Dronovi to snad vadit nebude.

Soup v současné verzi nemá implementovány sekce (internet, hry, dema, souborové utilitky...), ale to bude napraveno hned v nové verzi. Jen jsem nechtěl oddalovat publikování první verze. Ovládání programu je velmi jednoduché:

klávesy Q a A - slouží k pohybu kursoru.
Mezera - slouží k načtení detailu o souboru (verze, startovací adresa a krátký popis)
ENTER - stáhne vybraný soubor na disk

Program budu samozřejmě dál vyvíjet a jakmile budou implementovány sekce softwaru, tak přidám do repositáře i další software (zatím je tam jen 5 kousků). Mám v hlavě zpracované stahování TAP souborů - kdy při stažení se Vám na disk bude ukládat přímo soubory - rozsekaná TAPka. Takže se pak budou moci nabízet ke stažení hry, dema, nebo jiné užitečné programy. Samozřejmě nápadů na vylepšení je spousta (pravděpodobně i chyb), tak snad se postupně povedou všechny realizovat (chyby opravit).

Přeji dobrou chuť. ;)

btw. polévku si můžete stáhnout v sekci MB03+.

3089total visits,1visits today

8 Comments

 1. mirari napsal:

  Ahoj. Když spustím tvoje TAPky Software Updater (SOUP), Wifi Connection (WC), Time Sync, MB Commander tak se mi načítání zacyklí a programy se nespustí. Zkoušeno na několika počítačích i v simulátoru na PC ale je to pořád stejné. Kde dělám chybu?

  • shrek napsal:

   WC, TS a SOUP mám připravené nové verze. LMN v nejnovějším firmwaru vypíná WiFi modul, takže utility nenabehnou. Proč by nešel MBC nevím, opravdu to zkoušíš s diskovým řadičem MB-02+ nebo MB-03+ Ultimate?

   • mirari napsal:

    Mám +2 a MB-03+ Ultimate. Jakékoli jiné TAPky fungují, jen ty tvoje dělají tohle: https://www.youtube.com/watch?v=vu3Fkrr1Hos

    • shrek napsal:

     Musíš bootovat do BSDosu, nikoliv do EsxDosu. Ty programy jsou pro BSDos.

    • shrek napsal:

     Navíc programy nemají Basicový zavaděč, spouštějí se příkazem NEW.

     • mirari napsal:

      Tak proto mi to nejde. Problem je v tom, že jsem v BSDosu úplný začátečník a zatim netuším jak mám TAPku v BSDosu takhle spustit? Umím jen připojit virtuální disky, v nich vylistovat obsah a spustit ho. To je tak vše co zatím umím. Mohl by jsi mi prosím trochu napovědět nebo mě někam nasměrovat kde se to dozvím. Co se týče BSDosu tak na internetu jsem toho moc nenašel. Moc děkuji.

     • shrek napsal:

      Ahoj, to je na dýl… Ale zkusím něco připravit. Ale nejsem zrovna typ člověka co by měl po 10 letech nečinnosti poučovat 😉

     • mirari napsal:

      Tak už jsem na to přišel a po nedávné aktualizaci prográmků, které zapínají Wi-Fi modul už to šlape jak má. Díky za skvělou práci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *