Nové verze pseudo(WiFi)utilitek
16. 11. 2019
ZX Spectrum Next – první pohled
4. 3. 2020

Neděje se zhola nic ;) resp. v práci jsem teď v jednom kole, tak není moc času na ZX Spectrum. Tedy aby jste to špatně nepochopili - ZX Spectrum mám zapnuté skoro každý den, ale jen pasivně poslouchám AYčko, nebo MODy - ona mi jde potom tak nějak práce rychleji od ruky. Ale to neznamená, že se nic neděje.

Co se děje...

Neděje se zhola nic ;) resp. v práci jsem teď v jednom kole, tak není moc času na ZX Spectrum. Tedy aby jste to špatně nepochopili - ZX Spectrum mám zapnuté skoro každý den, ale jen pasivně poslouchám AYčko, nebo MODy - ona mi jde potom tak nějak práce rychleji od ruky. Ale to neznamená, že se nic neděje.

Forever
Ač se to nezdá, největší 8bit demopárty se blíží mílovými kroky - Forever. Mám rozdělané demo, hotové 1k intro a začal jsem kreslit obrázek. Obrázek určitě stihnu, ale s demem je to nahnuté -. pořád nemám hudbu (Ellvisiiiiiiiiii ;) ).

Alasm
Ten kdo mě někdy viděl programovat přímo na ZX Spectru ví, že používám na programování v assembleru Prometheus. Spousta lidí ho má rádo, spousta lidí tento program rádo nemá. Já jsem na tom tak, že jsem se jako pubescent na Promíka zvykl a nedám na něj dopustit. Vím jak v něm pracovat a práce v něm mi jde celkem od ruky. Občas jsem si odskočil k MRSu, ale ten (vyjma celoobrazovkového editoru) mne moc nenadchl (promiň Busy - ale návyky z Promíka byly moc velké). Jenže už před lety jsem ochutnal programovat na PeCi v makroassembleru AS a podlehl jsem. Makra, Include,... ufff to je něco na co si člověk hodně rychle zvykne. No a tím se dostávám k programu zvanému Alasm. Hood před lety tento program portoval pro MBčko a tak nic nebrání k používání tohoto programu i mě. Jenže Alasm využívá pro zdrojové kódy rozšíženou paměť Pentagona a Scorpiona a pokud máte holé ZX Spectrum 128k, máte na zdrojové kódy pouze dvě 16k stránky. Napsal jsem tedy Hoodovi, jestli by nešel upravit driver pro Alasm tak, aby využíval paměť MBčka - Hood se toho chytl a vše je na dobré cestě. Alasm mne totiž nadchl - umí vše to, na co jsem si zvykl z ASu - makra, include, celoobrazovkový editor, má v sobě výborný STS debugger/monitor a hlavně je rychlý. Pokud budu mít dostatek paměti na své rádoby zdrojové kódy - bude to naprosto dokonalé. I když musím se přiznat - Promíka mám v sobě zažraného hodně hluboko a přechod nebude jednoduchý.

MB03+ Ultimate
Možná to nevíte, nebo jste to nezaregistrovali, ale diskový řadič MB03+ Ultimate má v sobě easteregg, který ještě není veřejně publikovaný. Nebyl jsem první, kdo ho našel, ale ani druhé místo není špatné. K tomuto eastereggu: myslel jsem si, že je to nějaká blbost, kterou si člověk jednou pustí, ale popravdě je to velmi zajímavá informace. I když mám strach, že až ho v práci uvidí vedoucí, tak přijdu o zaměstnání ;)

ZX Spectrum 128k (toastrack)
Konečně se mi povedl sehnat toastrack - pro mne osobně nejlepší ZX Spectrum (jak designově, tak funkčně) se kterým jsem strávil spoustu let. Má sbírka (která není sbírka, protože nejsem sběratel ;) ) se tedy opět rozšířila a do kompletní řady mi chybí už jen ZX Spectrum 128k +2 (šedivka), +3 a ZX80 (ale tu asi vzhledem k ceně jen tak neseženu). ZX Spectrum+ 128k je již na cestě a já doufám, že bude funkční - i kdyby nebylo, dát ho do hromady snad půjde. ;)

Jo a nezapomeňte přijet na JHCon!!!

5782total visits,1visits today

2 Comments

  1. Luděk Sladký napsal:

    Hláška roku: mám sbírku, ale nejsem sběratel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *