ZX Evolution
25. 5. 2020
DB+ pro ZX Spectrum Next
20. 8. 2020

Jak mnozí postřehli, minulý týden mi domů přišel (teda ve skutečnosti ho přinesli pracovnice poštovního úřadu) ZX Evolution (v ruských zemím znám také pod jménem Pentevo). Jedná se o klon počítače ZX Spectra, který je ale na steroidech. Jak jsem psal v minulém článku, nebudu zabředávat do technických detailů – z00m to shrnul ve své recenzi, tak jak bych to nikdy já neudělal (srozumitelně). Já se zaměřím na konkrétní používání a trable, které jsem s ZX Evem měl/mám…

Jaký je ZX Evolution

Jak mnozí postřehli, minulý týden mi domů přišel (teda ve skutečnosti ho přinesli pracovnice poštovního úřadu) ZX Evolution (v ruských zemím znám také pod jménem Pentevo). Jedná se o klon počítače ZX Spectra, který je ale na steroidech. Jak jsem psal v minulém článku, nebudu zabředávat do technických detailů – z00m to shrnul ve své recenzi, tak jak bych to nikdy já neudělal (srozumitelně). Já se zaměřím na konkrétní používání a trable, které jsem s ZX Evem měl/mám…

ZX Evolution jsem zabudoval do prvního casu od PC, který mi padl do ruky a připojil k monitoru, o kterém vím, že zvládá 50Hz. Přivítala mne klasická úvodní obrazovka ZXEva, kterou jsem znal ze různých recenzí, které jsem si našel na netu…

Mimo jiné jsem se dozvěděl tuto informaci o firmwaru:
Baseconf: ZXEvoTS&Base 04.02.2020
ZXEvoAVRBoot 23.01.2012
Jen několik informací, které jsem nenašel v přiložené příručce: mezi BaseConf a TSConf přepínáte pomocí klávesové zkratky CTRL+ALT+F12. Pokud se nacházíte v TSConf, tak WildCommander spustíte pomocí klávesové zkratky SHIFT (levý) +F12 a konfigurace TSConf se spouští pomocí klávesové zkratky SHIFT (pravý) + F12.

BaseConf

Nejprve si něco napíšeme o BaseConf, menu je takové spectrácké, ale není nejrychlješí – např. načítat adresář v browseru, kde se nachází spousta souborů, je opravdu pomalé. Na obranu položky v adresáři se seřazují, což nějaký čas sebere. Můžete si spustit soubory SNA, TAP, ale namountovat i virtuální disky TRD, SCL. U TRD a SCL, si můžete v browseru klávesou „V“ zobrazit obsah disku a ENTERem vybrat požadovanou položku na spuštění – výhoda tohoto řešení je ta, že když vlezete opět do browseru, ten si pamatuje, kde jste byli a nemusíte se zdlouhavě proklikávat. Menu BaseConf má i podporu K-Mouse, takže pokud jste zhýčkaní a máte nějaký ten čas navíc (protože ovládání klávesnicí je přeci jen o chlup rychlejší), můžete použít myšítko.

Pro BaseConf existuje pár her upravených, které využívají hardwarové vymoženosti EVA, ale není toho moc… Nejvíc jsem se těšil na WildPlayer, který umožňuje spouštění spoustu hudebních formátů z SD karty. Program funguje (dokonce jsem zjistil, že podporuje DivIde), hudbu přehrává, ale asi jsem díky mborikovi zmlsaný z NextPlayeru, který má detekci ukončení hudby, zaloopovaní, fadeout atd… Ale jo, v práci mi hraje AYčko převážně z tohoto přehrávače a halt když mám pocit, že hraje jedna hudba příliš dlouho, tak si pustím další.

TSConf

TSConf se tváří jako normální Pentagon s Betadiskem – což přestane ve chvíli, když stisknete SHIFT (levý) + F12. Spustí se Vám WildCommander, který umožňuje přehrávání hudebních souborů, prohlížení a editaci souborů, podporuje pluginy, prostě vše co od souborového manažera očekáváte. TSConf šel s grafickými rozšířeními ještě dál a je ruskou scénou celkem hojně podporovaný, takže jsou k dispozici dema, hry, které dokážou z tohoto hardwaru vytáhnout opravdu maximum.

Jelikož mám na desce ZiFi (WiFi modul ESP8266), pod TSConf jsem si pustil i program se stejným názvem. Předtím jsem si nakonfiguroval v INI souboru připojení do WiFi sítě a pak jen ENTERem odklepel program ZiFi. Jedná se o program, který umožňuje stahovat z (převážně) ruských stránek zaměřených na ZX (dema, obrázky), nebo spouštět hudbu. Na takovéto nudné odpoledne naprosto ideální – hraje AY hudba, kocháte se ZX Screeny a pak si necháte stáhnout nejnovější demo a spustíte si ho…

NedoOS

Poslední co jsem na ZX Evolution zkoušel je NedoOS, což jen nový operační systém (který umožňuje spustit až 6 nebo 7 procesů najednou), hodně podobný DOSu nebo CP/M, na který bylo napsáno několik zajímavých programů. Jelikož jsem si k ZX Evolution pořídil i kartu ZXNetUSB, která podle názvu v sobě obsahuje ethernetový a USB konektor, chtěl jsem tento systém vyzkoušet. A to hlavně proto, že je tato karta v NedoOS podporována. Po nabootování NedoOS se spustí souborový manažer, který umožní základní operace se soubory, včetně pouštění programů. Já vyzkoušel např. IRC klient, který je napsán právě pro kartu ZXUsbNET a vše fungovalo na výbornou.

Problémy se ZX Evo:

V TSConfigu se mi špatně zobrazuje šedá barva, což jak mi potvrdil z00m a i Tetroid, u kterého jsem Evo pořídil, je problém některých LCD monitorů – na CRT monitorech se vše zobrazuje správně. V podstatě se mi tato chyba projevuje výrazně u ZiFi, což mi až tak nevadí..

Jinak s ZX Evolution nemám žádné výrazné problémy. Nemůžu si odpustit srovnání se ZX Spectrum Next. Oba to jsou FPGA klony (byť ZX Evolution má fyzicky Z80 na sobě) a v podstatě nabízejí po hardwarové stránce skoro to samé (větší paměť, rozšířené grafické režimy, WiFi konektivitu atd..). Jako vítěz mi ale vychází ZX Spectrum Next a to z toho důvodu, že jsem se v něm zorientoval od začátku velmi dobře (z pohledu uživatele). U ZX Evolution je trošku problém s různými konfiguracemi (BaseConf, TSConf, Scorpevo, NedoOS…) a tak je ovládání trošku chaotické a popravdě ze začátku jsem hodně skřípal zubama… Navíc je ZX Evolution zavřený v PC krabici, píšete na nudné PS2 klávesnici, prostě mi chybí takový ten pocit, že mám před sebou realný počítač. Ale tím nechci říct, že je ZX Evolution špatný, naopak zapínám ho každý den a funkci, proč jsem si ho pořídil, plní velmi dobře.

IMG_20200601_101545

6447total visits,2visits today

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *