DB+ pro ZX Spectrum Next
20. 8. 2020
Delta Shadow – zbrusu nová hra
25. 12. 2020

Rok se s rokem sešel a já jsem se opět ocitl v Kaplici (Kaplicích, Kaplicech...eeee to město kousek za Českými Budějovicemi ;) ) na snad jedné z nejstarších akcí věnovaných se počítači Zx Spectrum - KapliCon. Tentokrát jsem na KapliCon jel bez malého Ondry, který byl v současné době na soustředění na Šumavě - plán byl pro něj v sobotu ráno dojet, neboť kamarád, který měl Ondru dovézt domů, onemcněl a soustředění se už neúčastnil. Ale to je v podstatě jedno, tento článek není o Ondrovi, soustředění, nebo podobných nepočítačových věcech...

KapliCon 2020

Rok se s rokem sešel a já jsem se opět ocitl v Kaplici (Kaplicích, Kaplicech...eeee to město kousek za Českými Budějovicemi ;) ) na snad jedné z nejstarších akcí věnovaných se počítači Zx Spectrum - KapliCon. Tentokrát jsem na KapliCon jel bez malého Ondry, který byl v současné době na soustředění na Šumavě - plán byl pro něj v sobotu ráno dojet, neboť kamarád, který měl Ondru dovézt domů, onemcněl a soustředění se už neúčastnil. Ale to je v podstatě jedno, tento článek není o Ondrovi, soustředění, nebo podobných nepočítačových věcech...

Na KapliCon jsem vyrazil společně se Silliconem (doufám, že jsem teď napsal jeho přezdívku dobře, byl jsem na to upozorněn asi 128x). Ano, Sillicon je známý commodorista, který se dobrovolně účastní spectristických akcí. Během cesty jsme probrali věci okolo ZX, já se dozvěděl nepodstatné věci okolo C64. Cesta ubíhala celkem dobře, zabloudil jsem asi jen jednou, ale dorazili jsme v jednom kuse a nepoškozeným autem. Po příjezdu do Kaplic (Kaplice... jak se tento název skloňuje?) teda na KapliCon se na místě nacházel již Noby a Logout. Začali jsme vybalovat počítače a začala plodná diskuze. Sillicon zapojil C64 a já ZX Spectrum Next. Diskuze se samozřejmě zavedla na ZX Next a všem co se kolem tohoto počítače děje, neděje atd... byla to velmi plodná a živá diskuze. ;) Po chvilce dorazil DiHalt, kterého jsem neviděl celý rok a po tom, co předvedl na tomto KapliConu, doufám, že ho rok opět neuvidím, ale o tom napíšu později...

Na večer se šlo na večeři a posedět do místní hospůdky U Sedláčků, kde jsme se chvilku zdrželi a probrali jak jinak věci okolo ZX a věcí, co máme v plánu vytvořit. Těch plánů co máme, je celkem dost, něco se již začalo realizovat, ale o tom se budete dozvídat postupně časem (v tomto reportu prozradím jen jednu věc, která ale například souvisí přímo s dalším projektem, co máme v plánu realizovat). Po návratu na místo konání se začala ozývat AY hudba (ano, přiznávám i SID ;) ) a začalo se tvořit. Logout něco datloval do počítače (to něco nakonec bylo nulté číslo zbrusu nového diskmagu RESTORE), snažil se rozchodit ohackovanou Tritolovu D80, já jsem pokračoval v práci na CalmCommanderu, Sillicon pařil hry na C64 a DiHalt... každého obšťastňoval vnucováním své teorie o správných frenkvencích, AD/DA převodech a samozřejmě došlo i na teorii správné frekvence vyzvánění mobilního telefonu.... a to vše prokládal pouštěním YouTube videí, kdy zvuk přehlušil v místnosti naprosto vše... To že videa nesouvisela se ZX a rušila vše ostatní jsem z počátku ignoroval, ale pak jsem několikrát požádal DiHalta ať to vypne... vše to bylo zakončeno žádostí Sillicona ať pustí SID, že nechci poslouchat tutoriály o klaviaturách. Jistě chápete jak jsem byl z toho zoufalý.

Kolem půl třetí jsme šli všichni spát - jelikož jsem ale nemohl usnout (v hlavě se mi motaly věci co mám rozdělané a co mám v plánu), sedl jsem ve 3 ráno do auta a jel do Železné Rudy pro Ondru, kterému v sobotu v 10:00 hodin končilo soustředění. Ondru jsem vyzvedl a těsně před 12 jsem se vrátil i s Ondrou zpátky na KapliCon, kde jsme pokračovali v zaběhnutých kolejích. Po chvíli dorazili Pinky, Dex, Aki, Míra Talíř a Madcz a Mr. Kocour a všichni společně jsme šli na oběd. Já jsem asi teda na půl hodiny vzdal přesvědčování DiHalta, že pouštění ptákovin z YouTube, které každého na place štvali by měl ztlumit, nebo si vzít sluchátka, a šel jsem si na chvilku lehnout. Měl jsem opravdu vzhledem ke spánkové deprivaci cukání v pravém oku a mé žádosti byli hlasitější a hlasitější... Když jsem vylezl po té půl hodince ze spacáku, sedl jsem si opět k Nextu a začal dělat na super tajném projektu, který jsme si vymysleli s Logoutem a o kterém se časem dozvíte (možná se o něm něco dozvíte v novém čísle časopisu RESTORE ;) ). Takže celý KapliCon se nesl v creativním duchu - kódovalo se, plánovalo se, pouštěla se AY hudba (ano i SID) a pořád neustále jsem prosil DiHalta, aby ztlumil YouTube. Dokonce jsem si ošahal C64, dostal od Sillicona přednášku o tomto "počítači" ;) a viděl pár dem. Můj názor to nezměnilo, pořád si myslím, že zatlučený hřebík v pařezu je zajímavější, ale bylo to zajímavé povídání. Takže takto zpětně Silliconovi děkuji. Někdy před půlnocí Logout prozradil existenci diskmagazínu RESTORE, který jsem si tedy musel pustit v emulátoru FUSE, ale další čísla si snad pustím na nějakém realnějším hardwaru. ;)

Kolem půlnoci jsem šel spát a probudil se až ráno - byl jsem opravdu unavený a spánek prostě chyběl. V neděli ráno jsme se jen domluvili s Logoutem, že udělám nový Gopher klient pro Nexta (který bude používat jeho textový režim), protože Logout má rozdělaného tohoto klienta pro klasické ZX Spectrum. Takže jsem začal psát WiFi rutinky a blbosti okolo toho všeho. Ono jak jsem napsal výše, toto vše se nám bude hodit na další věc co jsme si vymysleli, takže je to fajn ;). Kolem jedné hodiny odpoledne, po obědě, byl naplánovaný odchod. To vše nám trošku opět překazil DiHalt, ale nikoliv svojí přítomností, ale paradoxně svojí nepřítomností. Nechal na place svoji Gamu 192kB, DivIDE, velký kotoučový magnetofon a dva velké reproduktory. Nikdo jsme neměli na DiHalta číslo, nikdo nevěděl jestli dorazí nebo nedorazí - Logout chtěl na místě zůstat a čekat na DiHalta, ale jelikož by taky mohl čekat do večera, tak se nabídl Madcz, že zkusí DiHalta najít na faře (kde DiHalt bydlí) a věci mu předá. Kdyby tam nebyl, nechá mu je tam. Já měl poněkud radikálnější nápady, ale už jsem se do toho nepletl... chci vzpomínky na DiHalta vymazat a pravděpodobně si tyto dvě instrukce zakážu i ve svých programech ;)

Jaký tedy byl KapliCon? Za mě osobně byl super - příjemně se pokecalo, kus práce se odvedlo, byla sranda a já jsem si užil opravdu každou minutu (vyjma DiHaltovin). Těším se na JHCon, těším se na další setkání se stejně postiženými lidmi, jako jsem já... a ano, i ten Sillicon, C64 user, je fajn a byla s ním sranda. ;)

6975total visits,1visits today

3 Comments

  1. dex napsal:

    Ta Kaplice, přijeli do Kaplice.

  2. madcz napsal:

    DiHalt byl nakonec nalezen a věci osobně převzal. Což je štastný konec příběhu hlavně pro Gamu 192kb o kterou byla obecně největší starost : )

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *