Assembler pro ZX Spectrum Next
20. 4. 2021
Výpis paměti na obrazovku
29. 4. 2021

Ano, je to po trošku delší době, kdy se s Vámi chci podělit o další verzi hudebního přehrávače pro ZX Spectrum Next. Shodou okolností je to od posledního releasu (bez dvou dnů) přesně jeden rok,... s touto frekvencí jsem mnohem horší než Logoutův nový diskový magazín RESTORE (ano, toto je skrytá reklama na tento úžasný počin... ;) ). Pojďme se podívat co je nového v této verzi NextPlayeru a zároveň co se chystá do budoucna.

NextPlayer 0.61

Ano, je to po trošku delší době, ale chci se s Vámi podělit o další verzi hudebního přehrávače pro ZX Spectrum Next. Shodou okolností je to od posledního releasu (bez dvou dnů) přesně jeden rok,... s touto frekvencí jsem mnohem horší než Logoutův nový diskový magazín RESTORE (ano, toto je skrytá reklama na tento úžasný počin... ;) ). Pojďme se podívat co je nového v této verzi NextPlayeru a zároveň co se chystá do budoucna.

Tímto vydáním jsem umazal jeden velký dluh k tomuto přehrávači a to je podpora TS hudeb (6 kanálů). Sice se verze 0.6 neobešla bez chyby, která spočívala ve špatné indikaci ukončení skladby a zobrazení VU metrů, ale to jsem opravil hned druhý den ráno, jak jsem se probudil...

A to by mohlo být přátelé vše ;), ale mám takový pocit, že je to teprve začátek.

Jelikož by byla škoda, aby NextPlayer byl pouze pro ZX Spectrum Next, pracuji teď na portu pro klasické ZX Spectrum, které bude ale trochu osekané proti Next verzi. O co tedy pravděpodobně (na 128%) přijdeme ve verzi pro klasické ZX Spectrum?

 • Podpora LFN - EsxDos LFN zatím nepodporuje a prý bude až ve verzi 0.9.0, takže dokud to nebude podporovat přímo EsxDos LFN v NextPlayeru nebude (kdo by se psal s rutinkama, že jo... :) )
 • Vyhledávání - vyhledávat soubory podle 8.3 názvu je asi blbost. Vyhledávání je navázáno na LFN, kde má opodstatnění,... ve výsledku vyhledávání tam mohu dát, ale nevím, jestli výsledky budou vyhovovat. Vyzkouším, uvidím...


 • Vše ostatní by mělo fungovat - podpora hudebních souborů PT2, PT3, SQT, STP, STC i TS hudby (pro počítače, které mají TurboSound). Vzhledem k tomu, že už ve zdrojáku NextPlayeru používám hlavně EsxDos služby, nemělo by to dát takovou práci, ale najít všechny speccyální featury, které jsou pro Next, chvilku zabere. Budu se snažit tedy další release uskutečnit dříve než za rok... Možná bude release v souběhu s novým číslem časopise RESTORE (ano, už zase, je to opravdu dobré čtení ;) ).

  Odkaz na stažení verze NextPlayeru 0.61

  301total visits,2visits today

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *