memdump 0.4
2. 5. 2021
Restore č. 1
4. 5. 2021

Moje radosti s NGo, na kterém v současné době pracuji nejvíc, přerušil domovní zvonek. Přišel mi balíček z anglie s QL2VGA. Jak název napovídá má tento produkt co dočinění s QL a zároveň s VGA monitorem.... ano, jedná se o převodník z RGB počítače Sinclair QL na VGA.

QL-VGA

Moje radosti s N-Go, na kterém v současné době pracuji nejvíc, přerušil domovní zvonek. Přišel mi balíček z anglie s QL-VGA. Jak název napovídá má tento produkt co dočinění s QL a zároveň s VGA monitorem.... ano, jedná se o převodník z RGB počítače Sinclair QL na VGA.

QL-VGA je napájen microUSB kabelem, který sice nebyl s QL2VGA v balíčku, ale zato s QL-VGA přišel i RGB kabel. Připojení ke QL bylo bez problému, když je QLko vyplé, tak se na připojeném monitoru zobrazuje logo QL-VGA (viz fotografie dole). Zapojil jsem do QLka SuperGold kartu a QubIde (vlastnoručně pájené - heč... :) ) a při bootu QLka jsem stiskl klávesu F1. Tato volba zobrazila dvě typická okna na QL, které se ale bohužel při zobrazení na TV, ořízly a chyběly okraje. Při připojeném QL-VGA se ale vše zobrazilo jak mělo a já měl konečně nerušený pohled na obrazovku QLka, tak jak to strýček Clive chtěl. Nabootoval jsem do grafického rozhraní (když už mám tu SuperGold kartu) a výsledek vidíte taktéž na přiložených fotografiích. Obraz je krásně čistý a díky tomuto jsem dostal trošku chuť si s QLkem pohrát... Ono když používáte grafické prostředí, kterému chybí levý a pravý okraj, ve kterém se nachází ovládací prvek... no zjednodušeně řečeno, není to to pravé ořechové.

Teď jen k sestavě, kterou vidíte na fotografiích. U QLka mám připojený bus expander, který umožňuje připojit více interface najednou. Ačkoliv to může někomu přijít jako krásně industriální řešení, mě se toto řešení nelíbí. Už takhle to prodlužuje délku QLka tak, že mi zabírá půlku pracovního stolu (tzn. SuperGold kartu a QubIde mám před pracovním notebookem - i když QLko lícuje s pravou hranou stolu). Dále nemluvím o tom, že je "trošku" nepraktické mít interface bez ochrany před náhodným dotykem. Náhodný dotyk by vyřešila krabička, ale šířku tohoto počítače s připojenými perifériemi bohužel ne. Naštěstí autor QL-VGA pracuje na QL-SD ROM, které se bude zasouvat do ROM bus. Já tak (pokud se k jednomu kousku dostanu ;) ) budu moct zasunout SuperGold kartu přímo do QLka. Dostanu se tak do stavu, kdy bude vše kryté, QLko nebude dlouhé 3 metry a používání QLka bude mnohem, ale opravdu mnohem, příjemnější...

1284total visits,1visits today

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *