QL-SD
17. 5. 2021
GrillCon 2021
29. 5. 2021

Opět mi přišlo domů nové udělátko pro Sinclair QL - resp. se jednalo o náhradu koprocesoru 8049, který funguje jako vyrovnávací paměť pro klávesnici, joystick, přijímací vyrovnávací paměť RS232 a zvukový generátor. Instalace byla velmi jednoduchá (byť se neobešla bez otevření kejsu QLka). Na druhé straně, jak jinak byste vyměnili integrovaný obvod v počítači? Málokdo má gynekologickou průpravu, aby to zvládl - a nalijme si čistého vína, i s touto průpravou je jednodušší otevří kejs a šváb vyměnit.

Hermes pro QL

Opět mi přišlo domů nové udělátko pro Sinclair QL - resp. se jednalo o náhradu koprocesoru 8049, který funguje jako vyrovnávací paměť pro klávesnici, joystick, přijímací vyrovnávací paměť RS232 a zvukový generátor. Instalace byla velmi jednoduchá (byť se neobešla bez otevření kejsu QLka). Na druhé straně, jak jinak byste vyměnili integrovaný obvod v počítači? Málokdo má gynekologickou průpravu, aby to zvládl - a nalijme si čistého vína, i s touto průpravou je jednodušší otevří kejs a šváb vyměnit.

Takže co nám přinese instalace Hermesu do QL?

Sériové porty
Vylepšené sériové porty podporují vstup až do 19200 baudů, stejně jako různé vstupní baudové rychlosti na každém portu (původní 8049 dokáže zpracovat jen do rychlosti 9600 baudů a má stejnou baudovou rychlost pro vstup a výstup přes oba porty). Pokud máte jako operační systém Minervu v1.97 nebo novější, můžete mít také rozdělené výstupní přenosové rychlosti.

Klávesnice
Hermes eliminuje problémy s klávesnicí (kde stisknutí jedné klávesy vytváří více znaků na obrazovce), což u originální klávesnice asi nevyužijete. Tento bug se vyskytuje např. u klávesnice Shön, tam je ale momentálně limitující cena - minulý týden se jedna prodala za 7,500,- Kč. Dále Hermes vylepšuje příkaz QL BEEP (nedochází ke změně výšky tónu). Další viditelnou (resp. slyšitelnou) změnou je zvuková odezva, při stisknutí klávesy.

Zvukové echo po stisknutí klávesy (pokud by to někomu vadilo) lze vypnout (případně zapnout) klávesovou zkratkou CTRL + ALT + ESC + 4, respektive příkazem IPCEXT 6 (pro vypnutí) a IPCEXT 7 (pro zapnutí). Aby Vám ale toto fungovalo, musíte si nainstalovat rozšíření pomocí příkazu LRESPR (pokud máte ToolKit II), které jsem dostal na disketě. Takže jakmile se mi podaří připojit floppy ke QLku, hodím sem na stránky (samozřejmě z důvodu zálohy) požadovanou binárku rozšíření. Nikde na netu jsem totiž toto rozšíření ke stažení nenašel - pravděpodobně opět zasáhla paranoia ohledně autorských práv.

Na závěr bych se ještě podělil o to, jaké je vlastně QLko. Poslední 2-3 týdny mám na stole pouze QL a opravdu si na něm práci užívám. Zprvu jsem řešil pouze problémy, ale jak se ukázalo, vše má své řešení a dá se říci, že QL je stroj, který je opravdu nedoceněný. Jediné co mi chybí je možnost se připojit na internet a možnost např. stáhnout ZIP programu přímo do QLka, nebo si pokecat na IRCu. V současné době mám QL ve stavu, ve kterém bych ho chtěl nechat, vyjma jedné vyjímky a tou je klávesnice. Mám německou verzi, takže rozložení klávesnice neodpovídá anglickému originálu. Ačkoliv už píši na QL popaměti, přesto se občas najde nějaký znak, který tak často nepoužívám a já pak náhodným stisknutím tuto klávesu hledám. Není to nic hrozného, ale když tato situace nastane, je to otravné. V současné době zkoumám vše co se dá i nedá na QL dělat a je to opravdu zábava.
20210524_171120
20210524_171803_HDR (1)

2446total visits,2visits today

5 Comments

 1. dex napsal:

  Ano, QL je nedoceněno.
  Kdyby to tehdy Sinclair neprodal Amstradu a Amstrad to nezapíchnul… ale to už nezměníme.

  Nic nikam uploadovat nemusíš, jednak to IPCEXT rozšíření není většinou potřeba, druhak se dá normálně stáhnout u Dilwyna:
  http://www.dilwyn.me.uk/docs/manuals/hermes.zip
  http://www.dilwyn.me.uk/docs/manuals/readme.txt
  http://www.dilwyn.me.uk/docs/manuals/ipcexts.bin
  http://www.dilwyn.me.uk/docs/manuals/click.zip

  • Shrek napsal:

   Vidíš u dilwyna jsem hledal a nenašel 😉 halt to ruční procházení webu není nejspolehlivější.

   Díky moc, jdu nainstalovat.

   A s tím nedoceněním jsem to myslel tak, že začínám mít pocit, že je pro mne QL použitelný stroj. Umím si představit ho použivat v realném životě. Texťák, tabulkový procesor, assembler, … fakt paráda… 😉

  • Torwalds Linuxovic napsal:

   na přelomu tisíciletí staly stroje Q40 a Q60, které ovšem toho s původním QL neměly mnoho společného. Nabízely mnohem výkonnější procesory MC68040 a 60, lepší grafiku, instalaci do standardního case od PC, ovšem stále jste v jejich kompatibilním systému SMSQ/E mohli spouštět programy z dávno mrtvého QL.

 2. Andrej Hrabiš napsal:

  Nic nikam uploadovat nemusíš, nikdo by to nestahoval, proč pálit čas s takovym verglem.

  Vždyť je to naprosto tragický kus HW. Jízda na mrtvym koni.

  • Shrek napsal:

   Jsem rád, že moje články vzbuzují zájem širokého pléna čtenářů, ale na druhé straně je mi líto individuí, kteří zde plácají své „myšlenkové“ pochody, ačkoliv o ně nikdo nestojí 😉

   Hrozně by mne zajímalo, zda ví tvoje maminka, že jsi vzhůru tak dlouho po večerníčku… aaa pardón, ne maminka, ale pan vychovatel z ústavu pro duševně choré 😉

   Měj se a prosím napiš mi sem ještě něco chytrého, pro hloupé mouly mám slabost.

   Pac a pusu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *