Kniha návštěv
2. 6. 2021
BetaDisk 128 mini
25. 6. 2021

Ačkoliv jsme z posledních dní zvyklí čítat tyto titulky celkem často, většinou se jen dozvíme počet nakažených, počet vyléčených a naočkovaných. Případně to, že stát X napadl stát Y a tito se bombardují o 128 šest a nikdo vlastně neví, kdo si začal a kdo představuje světlou a kdo temnou stranu síly. Ale já bych rád napsal článek o něčem jiném – o tom co se děje u mě v pracovně s počítači značky Sinclair.

Aktuální situace...

Ačkoliv jsme z posledních dní zvyklí čítat tyto titulky celkem často, většinou se jen dozvíme počet nakažených, počet vyléčených a naočkovaných. Případně to, že stát X napadl stát Y a tito se bombardují o 128 šest a nikdo vlastně neví, kdo si začal a kdo představuje světlou a kdo temnou stranu síly. Ale já bych rád napsal článek o něčem jiném – o tom co se děje u mě v pracovně s počítači značky Sinclair.

Sinclair QL
Vyřešil jsem problém s německou klávesnicí. Jak jistě víte, mám v QLku Minerva ROM a používám systém SMSQ/E a jelikož mám QLko německé výroby (teda výroby Korejské od Samsungu, ale určené pro německý trh), má toto QL německou klávesnici. Minerva potažmo SMSQ/E obsahuje defaultně layout anglické klávesnice. Což bylo nepříjemné, protože potisky na klávesách neodpovídaly tomu, co se zobrazovalo po jejich stisknutí na monitoru. Ano, byly znaky, které jsem se naučil používat velmi rychle, protože se používaly celkem často (např. podtržítko), ale občas jsem se zasekl na znaku, který jsem tak často nepoužíval a pak jsem hledal (čti postupně mačkal všechny klávesy, případně kombinace kláves).

Původně jsem měl v plánu koupit od někoho vybrakovanou klávesnici z anglického QLka, ale buď jsem aukci na ebayi prošvihl, nebo se cena vyšplhala do závratných částek (např. Shön Keyboard za 7300,- Kč není pro mne akceptovatelná částka). Dnes jsem si pročítal manuál k SMSQ/E a narazil na příkaz KBD_TABLE, který dělá přesně to, co potřebuji, přepne layout klávesnice (anglickou, německou, francouzskou…). Do mého bootu jsem si tedy přidal na příslušný řádek po zavedení SMSQ/E příkaz:

KBD_TABLE D

A vše funguje jak má, takže popisky na klávesnici, které stisknu, odpovídá znakům, které se objeví na monitoru. Co víc si přát, QLko je zase o kousek dokonalejší. S QLkem mám ještě jeden problém, jak jsem psal minule, povedlo se mi nainstalovat do QLka interface QL-SD. Vše funguje krásně, ale problém je, že všechny programy a hry mám na disku, které jsem používal s QubIde a bohužel image těchto disků není vzájemně kompatibilní, takže přenos je problematický. Zkoušel jsem pomocí programu Habi’s Editor vyexportovat programy z QubIde disku a následně je pomocí jiného programu naimportovat do image QL-SD, ale bez úspěchu. Tímto importem se ztratily všechny atributy souborů a nezáleželo, jestli jsem v Habi’s Editor nastavil, že je má exportovat s nimi. Naštěstí tu máme Dexe, který vždy pomůže, případně poradí. Slíbil mi, že mi zapůjčí jiné QLko a já je pomocí sesíťuji (QL Net) a data přetáhnu hezky „online“. Na jednom QLku budu mít QubIde s programama a na druhém QL-SD, kam si programu budu kopírovat. Počítač z roku 1985 a pořád mne dokáže překvapit. Tuto sobotu si pro QLko jedu, tak doufám, že vše vyjde – samozřejmě o tom bude sepsán patřičný oslavný článek….

ZX Spectrum

Ano, slíbil jsem, že na tečkovaný příkaz memdump pro EsxDos/ZX Next již nešáhnu, ale nahromadily se mi požadavky od lidí, kteří (jak už to tak vypadá) tuto utilitu používají. Takže jakmile dodělám resty v práci (cca příští týden), které se snažím hasit po večerech, nastartuji assembler Odin a vrhnu se na to. Dále mám rozpracovány další dva tečkové příkazy, ale jelikož jsou opravdu ve fázi příprav, nebudu o nich raději nic říkat,… dozvíte se o nic okamžitě, jak budou k dispozici první provozuschopné verze. Dále jsem (jak jsem slíbil) začal pracovat na EsxDos verzi hudebního přehrávače Next Player, ale všechny pokusy zatím končí resetem, což by se mělo změnit po tom, co si od Logouta přivezu zpět MB-03+, přeci jen s tímto interfacem bude ladění o něco jednodušší (paradoxně použiji memdump, takže mne toto i dokope novinky do něj doimplementovat).

Jinak začal jsem stavět řadič D80 mini. Plošný spoj se mi doma válí cca 3/4 roku a tak jsem si řekl, že bych mohl (hahaha) oprášit své bastlířské schopnosti. Objednal jsem co nejvíce součástek v GESu a začal pájet. Byt nevyhořel, já mám všechny prsty a dokonce ani globální katastrofa se nekonala (včera tedy nefungovala elektrika, ale byl to prý plánovaný výpadek...). A proč vlastně skládám D80mini? No hlavně kvůli ezinu RESTORE, který vychází primárně pro MDos a pustit si tento diskmag na realném HW je povinnost snad pro každého speccy maniaka. A když už jsem slíbil Logoutovi, že nebudu převádět tento časopis do TAPky, tak mě to aspoň dokope k dokončení D80 mini. Doufám, že to zvládnu dříve než vyjde nové číslo.

1388total visits,1visits today

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *