Moje (ne)sbírka
10. 7. 2021
3D tiskárna
22. 7. 2021

Jak jsem avizoval v minulém článku, který byl věnován mé nesbírce, povedlo se mi sehnat další kousek zajímavého hardwaru, který se připojuje k počítačům značky Sinclair. Jedná se o (jak již nadpis tohoto článku napovídá) Disciple. Zajímavostí je, že jsem na tento řadič nenarazil nikdy na ebayi – a to ho prolejzám celkem pravidelně.

Disciple

Jak jsem avizoval v minulém článku, který byl věnován mé nesbírce, povedlo se mi sehnat další kousek zajímavého hardwaru, který se připojuje k počítačům značky Sinclair. Jedná se o (jak již nadpis tohoto článku napovídá) Disciple. Zajímavostí je, že jsem na tento řadič nikdy nenarazil na ebayi – a to ho prolejzám celkem pravidelně.

Tvarově připomíná Disciple geniální Sinclairovo Interface 1. A není to náhoda, má s ním velmi společného, jako snad jediný další po ZX Interface 1, podporuje ZX Net, akceptuje syntaxi příkazů ze ZX Interface 1 pro práci s disketami a má na sobě také konektor pro připojení joysticku – a to hned ve dvou provedeních. Konektory pro joysticky jsou kvůli lepší přístupnosti umístěny každý na jedné straně řadiče. Pravý joystick funguje jako Sinclair joystick a Kempston joystick současně, levý joystick funguje pouze jako Sinclair joystick. Takovéto řešení joysticků je velmi zajímavé a myslím, že nemá obdoby.

Ještě se vrátím k ZX Net, která je podporována jako klasická síť na ZX Interface 1, ale má také svůj způsob práce s ZX Net, která mi přijde mnohem propracovanější. Při práci v síti je možné použít jednu stanici typu Master, až osm stanic typu Assistant a až 52 stanic typu Pupil.

- Stanice typu Pupil mají připojeny pouze řadič, ale už ne disketové mechaniky a tiskárnu.

Typ stanice je rozeznávám podle jejího čísla.

- Stanice typu Master má vždy přiřazeno číslo 1
- Stanice typu Assistant mohou mít přiřazená čísla 2 – 9
- Stanice typu Pupil mohou mít přiřazena čísla 10 – 63.

Rozebral jsem tedy tento řadič, abych se do něj podíval, jestli tam není něco ohořelého, nebo něco co by evidentně chybělo… Vše vypadalo v pořádku, takže jsem po nafocení zase vše smontoval dohromady. Design řadiče Disciple mne fascinuje stejně jako ZX Interface 1. To zasunutí části řadiče pod počítač je geniální tah – počítač tak získá krásný náklon a lépe se na něm píše (zlí jazykové ale tvrdí, že má pak řadič tendenci se přehřívat). Připojil jsem řadič k počítači, chvilku se opět kochal, jak to vše krásně vypadá a připojil k němu disketové mechaniky. Počítač jsem zapnul a nic se nedělo. Resp. dělo, počítač mi naběhl tak jako vždy, ale mechaniky nereagovaly na příkazy CAT 1, ani nic jiného. Začal jsem tedy hledat kde je chyba a stáhl si manuál k tomuto řadiči. V něm se píše, že nejprve musím do počítače nahrát z kazety program, nakonfigurovat si GDOS a pak teprve mohu používat řadič. Hledal jsem tedy TAPku programu o kterém se psalo v manuálu, ale nikde jsem ji nenašel. Nakonec pomohl IRC a Ellvis/ZeroTeam, který mi ochotně TAPku poslal. Napískal jsem ji tedy do počítače a začal jsem konfigurovat celý systém – nadefinoval jsem si, jaké mám mechaniky (40/80 stop, rychlost posuvu hlavičky – dle manuálu 6ms atd…). Následovala definice sítě ZX Net a pak tiskárny.

Nastavení tiskárny jsem přeskočil (neboť žádnou nemám, vyjma ZX Printer), ale co jsem se dočetl, i práce s tiskárnou je řešená velmi dobře. Po definici tiskárny jsou podporovány BASICové příkazy LPRINT, LLIST, COPY plus další rozšířené příkazy.

Diskový řadič Disciple má také tlačítko NMI a stisknout ho musíte s klávesou CAPS SHIFT. Pak čeká počítač na další stisk klávesy:

- Klávesa 3 – uloží obrazovku
- Klávesa 4 – uloží 48k snapshot
- Klávesa 5 – uloží 128k snapshot

Pokud chcete ukládat na druhou mechaniku, stiskněte s číslem zároveň klávesu CAPS SHIFT. A to není vše:

- Klávesa 1 – odešle na tiskárnu 32 sloupců obrazovky. Vytiskne se Vám obrazovka.
- Klávesa 2 – odešle se na tiskárnu 32 sloupců obrazovky, ale vytiskne se v dvojnásobné velikosti

GDOS toho umí opravdu hodně a je vidět, že se při jeho vývoji opravdu přemýšlelo. Například, pokud uložíte soubor s příkazem: SAVE d1“test“, tak se Vám soubor uloží. To není nic světoborného, ale pokud místo malého písmene „d“ použijete velké „D“, tak se Vám po uložení souboru, vypíše adresář diskety a vy se můžete přesvědčit, že je vše v pořádku.

Nahrávat soubory můžete např. pomocí příkazu LOAD p2 – nahraje se Vám soubor číslo 2. Výpis adresáře je totiž číslovaný.

GDOS z BASICu umožňuje číst/zapisovat přímo sektory diskety pomocí příkazů:

LOAD @ D,T,S, Adresa
SAVE @ D,T,S, Adresa

D – číslo disku
T – stopa
S – Sektor

Sekvenční soubory jsou řešeny pomocí příkazů:

OPEN #n; D1 "název soubrou" IN nebo OUT

Systémové proměnné můžete měnit pomocí příkazu POKE @adr,hodnota

Výpis a význam systémových proměnných je opět vypsán v manuálu. Těch příkazů GDOSu je opravdu spousta, a byť se na první pohled zdají zvláštní, po chvilce přemýšlení Vám začne syntaxe GDOSu dávat smysl. Vezměte si např. situaci, kdy máte disketu, kterou chcete celou zkopírovat na čerstvě zformátovanou disketu (prostě si udělat zálohu pracovní diskety). V ostatních systémech, byste museli disketu ručně zformátovat a pak zadat příkaz na kopírování z jedné diskety na druhou. GDOS na to jde jinak, stačí zadat tento příkaz:

FORMAT D1 TO 2

Tento příkaz za Vás udělá přesně to co je napsané výše. Nevím jak Vám, ale tento systém byl dělaný na práci a tu práci opravdu usnadňoval. Podobných vychytávek je v GDOSu spousta a nebudu je zde všechny vypisovat v tomto článku, budu si ale s řadičem Disciple dál hrát a pokud narazím na něco zajímavého, tak se o to samozřejmě podělím. Jinak pokud by se našel nějaký hnidopich, který by se smál tomu, že před použitím GDOSu, je potřeba ho nahrát do paměti z kazety. Vy z kazety nahráváte pouze SETUP, kterým si GDOS nastavíte. Na konci tohoto SETUPu máte možnost si vytvořit systémový disk, ze kterého poté můžete GDOS nabootovat. Po startu počítače zadáte v Basicu příkaz RUN a to i klidně ve 128k Basicu, který je také řadičem Disciple podporován a pak Vám GDOS nabootuje z diskety. Dokonce máte možnost celý řadič, pomocí tlačítka INHIBIT, vyřadit (u řadiče příhodná vlastnost :) ) a pak k němu můžete např. připojit ZX Interface 1, který by jinak s ním nefungoval. Ptáte se proč je tam takové tlačítko? Je to proto, že máte možnost Disciple přišroubovat napevno k počítači a abyste se vyhnuli dlouhé demontáži, jedním tlačítkem Disciple vypnete a pak si připojíte, co chcete. Ale pro dnešek těch informací bylo myslím dost, tak se na závěr se pokochejte fotkami tohoto řadiče.
20210715_151935

1782total visits,2visits today

4 Comments

 1. dex napsal:

  To je dobře, že jsme aukci nestihl, bychom se zbytečně přetahovali.
  Na Disciple se mi nejvíc líbí kompatibilita s IF1, měly by tak fungovat programy, jako MAX Desktop, výběr souboru v D-Writeru, v ArtStudiu a podobně.
  Jen nevím, zda to platí i pro síťové hry (TT Racer, …), když je síť na jiném portu.

  • shrek napsal:

   Ahoj,

   já ho právě nesehnal na eBayi 😉 Však tam píšu, že jsem na něj nikdy na eBayi nenarazil, ale asi je to napsané zmateně. Byl jsem včera již unavený.

   Jinak díky za tipy na programy, vyzkouším je… 😉

 2. Александра napsal:

  Info: Translated as the „Brotherhood of Latin Gunmen,“ the Pistoleros Latinos formed in Texas prisons in the 19. Many of their members have been arrested for drug trafficking and firearms charges within San Antonio, Corpus Christi and Houston. Info: The Gangster Disciples are one of the largest active street gang in Southeast Texas. They are a predominantly black gang and have been reported to be involved in human trafficking as well as other illicit businesses.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *