2 ruská dema v TAP
31. 8. 2021
KapliCon 2021
6. 9. 2021

Co bylo...

Tento článek bude trošku netypický a nebude mít s počítači značky Sinclair nic společného, i když možná v kontextu tu jistá podobnost je. Jak jistě víte, tak jsem si na cca 10 let dal od těchto úžasných počítačů pauzu. Změna zaměstnání, rozšíření rodiny o dva potomky a v neposlední řadě jsem začal koketovat s chovem psů. Psy mám i v současné době, i když ne v takovém množství jako před např. 3 lety. Nejsem již ani aktivní co se týká výstav a dění okolo psíků, ale vezměme to popořadě.

V první řadě je asi potřeba říci, že chovám psy plemene Americký Pit Bull Terrier (APBT) a jsem shodou okolností prezident Klubu Chovatelů Pit Bull Teriérů (KCHPBT). Tento klub provozoval spoustu činností - výstavy, sportovní soutěže, vydávání časopisu, realizace přednášek po školách, kontakt s médii, provozování největší databáze rodokmenů tohoto plemene na světě (na čemž má zásluhu i Logout (pomohl mi ji před cca 10 lety rozběhnout)) a v neposlední řadě vydávání certifikátů pro psy tohoto plemene. Činností je to spousta a vše okolo APBT mne velmi bavilo. Kontroverze tohoto plemene a pověst, která toto plemeno proslavila, se ukázala jako mylná a tak práce byla spousta. Psaní článků, vydávání časopisu a organizování přednášek, kdy jsme objížděli základní i mateřské školy, prostě kus času vezme. To nemluvím o organizování výstav, kdy se nám např. povedlo ve 3 lidech zorganizovat výstavu a sportovní soutěž pro cca 700 návštěvníků - to si sice vzalo daň v tom, že jsem naboural auto při zpáteční cestě (usnul jsem) a museli jsme koupit nové, ale zážitky z akce samotné mám nezapomenutelné.

A to nemluvím o tom, že mne naplňovali (resp. pořád naplňují) psíci samotní. Je úžasné, když v práci řešíte počítače a blbosti okolo toho a přijdete na zahradu, kde uklízíte hovínka a jdete se projít se psem. Má to opravdu očistný účinek jak na duší, tak i na Vaši hlavu. Ale o tom, tento článek nepíšu, a ani to není v žádném případě omluva za to, že jsem 10 let zanedbával ZX Spectrum a přerušil kontakty s kamarády. To se totiž omluvit nedá a dodnes mě to štve. Chci psát článek o tom, proč jsem utlumil činnost okolo psíků a tím tak vznikl prostor pro ZX Spectrum.

Když jsem začal se psy, pořídil jsem si první psa - někteří si ho jistě pamatují, protože jsem ho občas vzal na akce - jeho jméno bylo Pit von Bull. Začal jsem koketovat s chovateli APBT z ČR a SK a vyjma prvních přátelských vztahů jsem narazil na spoustu lidí, kteří měli potřebu mne někam škatulkovat. Neustále jsem slyšel - nejsi chovatel, máš jen jednoho psa. Jenže s APBT je to jako s tetováním - máte jednoho a chcete další. Pořídil jsem si tedy druhého psa a pak následoval další. Teda následovala - pořídil jsem si první fenku. Říkal jsem si v duchu, že jsem udělal první krok k tomu, abych se stal chovatelem. Chyba, ta samá skupinka lidí, která tvrdila, že s jedním psem nemohu býti chovatelem, najednou tvrdila, že chovatelem beztak nejsem, protože mám psy doma a pravý chovatel chová psy na zahradě na úvazech.

Ano, správně, pořídil jsem zahradu a psy přesunul tam. Ono mít APBT na zahradě na úvazech, je při větším počtu téměř nutnost. A to vzhledem k povaze tohoto plemene - vzájemná nesnášenlivost mezi jednotlivými jedinci plemene APBT, která je pro toto plemeno charakteristická. Na druhé straně jsou tito psi velmi důvěřiví vůči lidem, ale to je na jiný článek a ne asi na tyto stránky. Pořídil jsem tedy boudy, psíky přesunul na zahradu a já si po pár týdnech říkal, sakra je super být chovatelem. Ale chyba lávky. Opět jsem se dozvěděl, že nemohu být chovatelem, dokud nebudu mít vlastní odchov. Jelikož mne už přestalo bavit poslouchat tyto řeči a neustále někomu něco zdůvodňovat, začal jsem tyto lidi ignorovat. Na svůj odchov jsem si počkal několik let (myslím že 8) a myslíte, že se i tak něco změnilo? Kdepak, pro tyto lidi jsem byl neustále nováčkem ať jsem dělal co jsem dělal.

Do toho všeho jsem fungoval v klubu - přednášky, výstavy, časopis, databáze rodokmenů, certifikáty a spousta dalších drobností s tím spojené. Většinu věcí jsem dělal zadarmo, případně jsem dotoval z vlastní kapsy - např. provoz serveru, na kterém běží databáze, vyjde cca na 3 tisíce měsíčně a uživatelé mohou databázi používat zdarma. A pořád jsem slyšel, že nejsem tohle, nejsem tamto, do toho začali lidi pomlouvat. Mne se např. na jedné naší výstavě stalo, že ke mne přišel nějaký návštěvník a říkal mí:

 • On: Máte to tu pěkný.
 • Já: Dík, jsem rád, že se ti tu líbí.
 • On: Ne opravdu je tu fajn, vzhledem k tomu, že to tu vede ten kokot Shrek.
 • Já: Fakt? Ty Shreka znáš?
 • On: Jo znám ho osobně, je to hroznej kretén, kdybys ho znal, nemusel bych ti to vysvětlovat.
 • Já: ... (usmál jsme se a šel jsem pryč - to, že jsem toho člověka viděl poprvé asi psát nemusím...)


 • Po cca 12 letech, kdy jsem se motal kolem plemene APBT jsem zjistil, že to nemá žádnou cenu. Samozřejmě, psy mám rád pořád, i menší počet psů vlastním (v současné době jen 3), ale opravdu už nejsem aktivní a popravdě nikdy nebudu. Mám psy pro vlastní radost a funguje to. Nejezdím na výstavy, žádné neorganizuji a omezil jsem počet věcí okolo tohoto plemene na minimum. A je mi krásně, zjistil jsem, že dělat něco co máte rádi a neustále někoho přesvědčovat o tom, že to myslíte dobře, neustále vyvracet pomluvy a někomu něco dokazovat, prostě omrzí - ale nechtěl jsem psy omezit úplně a udělat tak stejnou chybu jako s počítačem ZX Spectrum. Jen jsem zrušil rušivý element (neplést s klonem ZX Spectra) - kontakt s lidmi.

  A víte jak často slyším z řad spectristů - ty jsi rychlokvaška, za rok o tobě slyšet nebudeme, tohle děláš blbě, tohle nemůžeš používat? A já mám takovej divnej pocit deja-vu a vnitřně se sám se sebou začínám hádat, jestli jsem už tohle někdy nezažil. Tenhle článek ale nepíšu proto, abych Vám oznámil, že končím, nebo že v nejbližší době někoho chytnu pod krkem. Původně jsem ten článek chtěl napsat jen o tom, co jsem dělal těch deset let a tak nějak z toho vznikl článek trochu jiný. Myslím, že za dva a půl roku co jsem zpátky, jsem naprogramoval spoustu věcí pro ZX Spectrum a není to jen o sbírání hardwaru (což beztak nedělám, protože mám NeSbírku). Ale co je d0ůležité: mám v plánu ještě spoustu věcí naprogramovat - takže se mne jen tak nezbavíte... :)

  No nic, mám sbaleno na KapliCon a hned po práci s Ondrou vyrážíme. Už abychom tam byli. ;)

  1472total visits,1visits today

  2 Comments

  1. ellvis napsal:

   Shrek, je skvelé že si sa vrátil, na ostatné sa vykašli. Koníček má byť radosť a z vlastnej skúsenosti viem, že najviac kecajú ľudia, čo nedokážu sami nič spraviť.

   • shrek napsal:

    Však aby jsi ten článek blbě nepochopil, já to prostě musel napsat, hlodalo to ve mě a já měl potřebu to napsat…. Nic víc v tom není…

    Jen mě zarazila ve výsledku ta podobnost…. 🙂

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *