Co bylo…
3. 9. 2021
DivIDE, Timex a podložka
24. 9. 2021

Rok se s rokem sešel, koronavirová situace tomu dovolila a tak jsme mohli s Ondrou strávit tento víkend v Kaplici na akci nazvané KapliCon. V Domově dětí a mládeže se nás sešlo postupně 8, i když v jednom okamžiku na jednom místě nás bylo nejvíce 7. Akce to tedy byla komorní, ale přesto jsem si ji s Ondrou užil - za poslední 3 roky, kdy na KapliCon jezdím, to byla podle mne asi nejlepší akce.

KapliCon 2021

Rok se s rokem sešel, koronavirová situace tomu dovolila a tak jsme mohli s Ondrou strávit tento víkend v Kaplici na akci nazvané KapliCon. V Domově dětí a mládeže se nás sešlo postupně 8, i když v jednom okamžiku na jednom místě nás bylo nejvíce 7. Akce to tedy byla komorní, ale přesto jsem si ji s Ondrou užil - za poslední 3 roky, kdy na KapliCon jezdím, to byla podle mne asi nejlepší akce.

Pátek

Do Kaplic jsme vyráželi kolem 16:00 hodin ve složení - já (Shrek), Ondra a Sillicon. Sebou jsme si vezli tyto počítače - Harlequin 128k (rev. 2D), Sinclair QL (SuperGold Card, QL-SD) a N-Go (klon ZX Spectra Next, který je klonem ZX Spectra... :) ). Sillicon si žádný počítač sebou nebral, vezl si sebou jen C64. Cesta nakonec trvala celkem dlouho - přeci jen když potkáte 4 traktory, 48 kamionů a občas musíte na čůr-pauzu, příjezdový čas se posune o pár desítek minut. Do DDM, kde se KapliCon konal, jsme dorazili lehce po devatenácté hodině. Na místě již byl Logout a Noby. Ondra šel připravit věci do spací místností, abychom nikoho nerušili večer po tmě a já začal vybalovat počítače. Zapojil jsem N-Go se záměrem otevřít assembler Odin a začít programovat. To jsem ale netušil co bude následovat - ke stolu se vrátil Ondra s tím, že si chce něco nahrát. Jako první Ondra hrál hru Target Renegade pak následovala hra Deatchase. U této hry jsme zůstali asi zbytek večera a soutěžili jsme kdo dosáhne většího skóre. Nakonec se přidal i Sillicon, který nás nakonec rozdrtil na plné čáře. Během hraní jsme všichni čekali, až dorazí MadCz, ale nakonec jsme se nedočkali a vyrazili jsme na večeři k "Sedláčkům", kam chodíme na jídlo každý KapliCon. Pravděpodobně nebyla přítomná servírka moc v kondici, protože popletla objednávku a co víc, začala nás přesvědčovat o své pravdě. Nahodil jsem tedy úsměv a povolil uzdu společenského chování a dal tak možnost projevit svůj smysl pro humor. Servírka ale měla s kvalitním plzeňským humorem problém a tak se dle jejího výrazu v obličeji pro ní stalo obsluhování našeho stolu čirým peklem. Samozřejmě jsem rozumný člověk a tak vím, kdy přestat, ale toto nebyl ten případ, tak jsem pokračoval - přeci jen, zvyknout se dá na vše. Večeři jsem si užil, byla sranda, probírali se zajímavá témata a dokonce i při odchodu byla servírka spokojená - což bylo ale zapříčiněno pravděpodobně právě naším odchodem. Po návratů zpátky jsme se vrátili k hraní her na ZX Spectru, během kterého dorazil i MadCZ a byli jsme kompletní. Toto hraní a cesta na KapliCon mne nakonec celkem utahalo, tak jsem krátce po 12té hodině vyrazil spát. Sice jsem poslal Ondru spát dřív, ale ačkoliv jsem pustil Odina, nic kloudného ze mne nevypadlo.

Sobota

V sobotu ráno jsme s Ondrou vstávali kolem 8 hodiny a šli jsme se na partyplace nasnídat. Samozřejmě se všichni shodneme na tom, že není při snídani nic lepšího, než si pustit kvalitní hudbu (čti pustit AY hudbu z NextPlayeru ;) ). Bohužel jsem tak nějak špatně odhadl to, že prázdnou budovou, kde je téměř absolutní ticho se libé tóny AYčka šíří poněkud lépe než normálně. Výsledek byl, že vstávali i všichni ostatní. Dobré na tom ale bylo, že jsme nesnídali sami. ;)

Já jsem si zapnul QLko a začal jsem předělávat loadery od her a programů, které jsem měl od Dexe. Tato bohulibá činnost mi ale dlouho nevydržela, neboť Ondra chtěl hrát na ZXku. Takže jsem opět zapl NGo a Ondra se věnoval paření her a programování v Basicu. Pro mne to znamenalo, že jsem neměl co dělat, tak byl aspoň čas probrat vše okolo ZX s ostatními. Jako vždy se plánovalo, hodnotili se projekty, které máme rozdělané a pouštěli se ukázky na Speccym. V ukázkách mne zaujala beepová hudba od hudebníka Utz/Irrlicht Project (ukázka hudby zde). Pokud jeho tvorbu neznáte, velmi ji doporučuji. Seděl jsem na židli s otevřenou hubou a kdybych nebyl ve společnosti, asi bych se na místě i po**al. Beepová hudba mě nikdy moc nebrala, vím, že je umění vyloudit více kanálový zvuk z beeperu, ale já mám raději AYčkoviny. Ale tohle - tohle prostě překoná spoustu AY hudeb. Opravdu se mi to líbí, v té hudbě neprská, není to šumítko... opravdu klobouk dolů. Někdy po poledni dorazil Míra Talíř a my jsme šli společně opět k Sedláčkům na oběd. Servírka byla zprvu nadšená, protože jsem se zdržel výběrem hotovosti z bankomatu, ale při mém příchodu nasadila tak moc otrávený obličej - který nešel vysvětlit jinak, než že je hraný a mohu se těšit na velmi zábavné posezení v této hospůdce. A ano, byla sranda, opět byl bordel v objednávkách a tak o vtipy na účet obsluhy nebylo nouze. Navíc jídlo bylo opravdu dobré - prostě oběd neměl chybu. Jako vážně dobré. Nedělám si srandu. Přeci bychom nechodili do hospody s neschopnou obsluhou, kdyby tam špatně vařili. Opravdu nám všem chutnalo.

Po obědě byl naplánovaný výlet za nepřátelské linie - za ataristy. Ataristi měli sraz v Českých Budějovicích - akce se jmenovala NePlatariáda. Vyrazili jsme třemi auty a já se tak vrátil o několik desítek let zpátky, kdy jsme takhle jezdili na výjezdy s chuligány na fotbal. Pravda výsledek tohoto srazu byl trošku jiný, přeci jen jsme zmoudřeli a rozpory neřešíme dupáním po konkurenční platformě. Spory řešíme kultivovaně u šálku kávy a příjemným rozhovorem. Ale i tak byl prostor na pošťuchování, rejpání, prostě návštěva to byla příjemná. Viděl jsem několik STček, Misterů a jiných FPGA klonů, až se mi z toho hlava točila. Pak se mi do rukou dostal krásný ovladač (náhrada za joystick), který byl komplet vytištěný na 3D tiskárně a ovládací tlačítka byly vytištěné klávesy z klávesnice. Třešnička na dortu byla Atari myš - taktéž vytištěná komplet na 3D tiskárně. Na NePlatariádě jsme nechali Sillicona a odjeli zpátky směr do Kaplic. Po příjezdu jsme jen nakoupili věci na večeři (nechtěli jsme servírku v hospodě stresovat dvěma návštěvami za jeden den) a opět jsme šli na partyplace. Ondra opět začal okupovat N-Go, pařil a psal Basicové programy. Takže se řešilo demo a tlachalo o všem možném. Po dvanácté šel Ondra konečně spát a já se dostal konečně k počítači. Začal jsem programovat efekt, který jsem slíbil Nobymu, do našeho dema, které pácháme s Logoutem, Nobym a Aki posledních pár měsíců. Kolem jedné šli všichni spát a já jelikož mi byla nabídnuta kolem 23. hodiny káva, jsem spát ještě nechtěl (čti nemohl - kávu normálně nepiju, takže jsem si připadal jak na drogách). Vydržel jsem cca do 4 hodin do rána, kdy jsem si odfrknul, protože efekt dělal co měl - efektoval. Nejhorší bylo, že se mi spát nechtělo, tak jsem se převaloval v posteli asi další hodinu a hlavou se mi honily další nápady, co by šlo udělat.

Neděle

Po cca 2-3 hodinách spánku jsem se s Ondrou vydal k počítači, který samozřejmě obsadil a na mne zbylo opět jen bezduché tlachání s přítomným osazenstvem (který jsem si ale užíval jako vždy ;) ). Postupně jsme se všichni připravovali na odjezd a oběd v naší oblíbené hospůdce. Servírka samozřejmě popletla objednávku, tak si bylo o čem povídat, no co to budu psát - opět byla sranda a my jsme se rozloučili s hospůdkou a obsluhou větou: "Tak za rok, zase přijedeme!". Jsem zvědavý, jestli si nás budou pamatovat. Při cestě na oběd jsme s Logoutem mluvili o jedné věci na ZX Spectru a během této ozdravné procházky na čerstvém vzduchu jsme se dohodli, že tento počin spácháme. Pokud se to povede, máte se na co těšit a jelikož jsme už na tom začali pracovat,... no nechte se překvapit. A jaký byl vlastní KapliCon? Za mne to byla super akce. Ondra sice okupoval počítač skoro celé 3 dny, ale popravdě jsem rád, že sdílíme stejný koníček - a ano, příště vezmu monitory a ZX Spectra po dvou kusech, ať nesuším na speccy akci hubu. Logoutovi děkuji za zorganizování této tradiční akce a doufám, že se potkáme na další akcích - ByteFest, JHCon, Forever. Jo a Sillicona jsme nabrali na NePlatariádě cestou domů - popravdě si už neumím představit cestovat bez svého kamaráda Commodoristy.

20210904_091131

1643total visits,1visits today

2 Comments

  1. Sweet napsal:

    Tak asi docela fajn, bych to tam jen kazil. Místo na atari bych šel na kešky….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *