Hraní s DivIDE
26. 9. 2021
Krabička pro Spectranet
8. 10. 2021

Dnes mi přišel balíček, na který jsem čekal několik týdnů. V balíčku se nacházel další interface, který se jak jinak, připojuje k počítačům ZX Spectrum. Nebudu Vás napínat, což je vzheldem k tomu, že jste si přečetli nadpis tohoto článku poněkud zbytečné. V baličku se nacházel interface Spectranet, který Vám umožní připojit počítač ZX Spectrum k internetu pomocí ethernetového kabelu.

Spectranet

Dnes mi přišel balíček, na který jsem čekal několik týdnů. V balíčku se nacházel další interface, který se jak jinak, připojuje k počítačům ZX Spectrum. Nebudu Vás napínat, což je vzheldem k tomu, že jste si přečetli nadpis tohoto článku poněkud zbytečné. V baličku se nacházel interface Spectranet, který Vám umožní připojit počítač ZX Spectrum k internetu pomocí ethernetového kabelu.

Všichni ví, že pokud chcete sehnat Spectranet, musíte se podívat na stránky ByteDelight k Benovi Versteegovi. Bohužel Ben v současné době Spectranet nemá skladem a dle jeho vyjádření na xichtoknize snad ani mít nebude. Nedostatek čipů dopadl i na naše Sinclair mašinky, ale já si chtěl Spectranet vyzkoušet. Naštěstí jsem narazil na člověka jménem Alexej Semenov, který nabízel ShamaZX NET512 - interface kompatibilní se Spectranetem. Respektive by se mělo jednat o Spectranet, který je jen poskládaný na desce jinak - interface se fyzicky liší od spectranetu, který nabízí Ben.

Na interfacu se nachází několik ovládacích tlačítek:

 • NMI - asi netřeba vysvětlovat
 • přepínač - má 3 pozice. V první pozici je Spectranet zaplý, a můžete přistupovat na různé TNFS servery, nebo využívat rozšířené příkazy Basicu pro práci se síťovým rozhraním. V druhé pozici můžete přeflashovat zařízení. A třetí poslední pozice Vám umožní zařízení disablovat.
 • Reset - ocení majitelé gumáčků.


 • Interface je průchozí, tak si k němu můžete připojit například AY interface. Na Spectranetu se taktéž nachází konektor pro síťový kabel s RJ45. Nic víc, ani míň, na tomto kousku hardwaru nenajdete. Nic tedy nebrání interface připojit k ZX, na Spectranetu nastavit přepínač do polohy 1 a speccy zapnout. Po startu se mi hned načetl první NTFS server, který mi umožnil procházení jiných TNFS serverů, hledání TAPek, které jsou rozdělené do sekcí. Krásné na tomto TNFS serveru je, že je kompletně napsaný v Basicu, takže veškerá obsluha síťových rutin se dělá přes hezky přes Basic.

  Seznam příkazů Spectranet:
  <
 • %mount - připojení TNFS serveru k síťové jednotce. Máte k dispozici 4 jednotky (0-3). Příklad: %mount 0,"vexed4.alioth.net"

 • %umount - odpojení TNFS serveru přes síťové rozhraní. Příklad: %umount 0

 • %cat - obsah "adresáře". Příklad: %cat "foobar"

 • %fs - změna síťového disku. Příkald: %fs 1

 • %load - čtení souboru ze sítě. Příkald: %load "image" CODE 16384

 • %save - uložení souboru na síťový disk. Příklad: %save "image" CODE 16384,6912

 • %tapein - otevření TAPky na čtení. Pak se TAPka nahraje do ZX pomocí klasického příkazu LOAD "". Příklad: %tapein "jsw.tap" : LOAD ""

 • %loadsnap - načtení SNAPu (.SNA) do ZX. Příklad: %loadsnap "matchday.sna"

 • %open - otevření souboru do zvoleného kanálu. Příklad: %open #4,"file","r"

 • %oneof - po dosažení konce souboru (při načítání přes kanál) definuje číslo řádku, na který se má skočit. Příklad: %oneof 100

 • %close - zavření kanálu. Příklad: %close #4

 • %connect - otevření spojení. Načítá se pomocí příkazu INPUT #číslo_kanálu. Data se posílají pomocí příkazu: PRINT #čislo_kanálu. Příklad: %connect #4,"spectrum.alioth.net",80

 • %listen - Definice portu, na kterém budeme poslouchat. Příklad: %listen #4,2000

 • %accept - definice kanálu, přes který budeme komunikovat. Příklad: %accept #5,4


 • Snad jsem nic nepopletl. Postupně jak si budu hrát se Spectranetem, budu tento seznam upravovat, tak kdyby tam byla nějaká nesrovnalost, hned mne nekamenujte. A moje dojmy? Spectranet je komplexní řešení práce na ZX se sítí a to pěkně v Basicu. Můžete si například napsat webový server v basicu, pověsit Spectranet na veřejnou IP adresu a být králem světa.

  Ja si jen musím vymodelovat a vytisknout krabičku, protože nahý interface se mi tolik nelíbí - teda deska Spectranetu je provedena pěkně, ale krabička je krabička.
  20211005_105940

  1424total visits,1visits today

  5 Comments

  1. Tom M. napsal:

   Určitě by stálo za to vyvinout přesně takový interface, co bude ale postavený na wifi. Ruku na srdce, kdo dneska používá na internet kabelové připojení… I Spectrum musí jít s dobou! Méně kabelů, více místa, více svobody!

   • dex napsal:

    Nevím.
    Ethernet je ethernet a nějaký vývoj se u něj nepředpokládá (i když už jsme taky narazili na problémy s kompatibilitou, starý Mac s 2Mbps už se nedokázal připojit přes router, který tak nízkou rychlost už nepodporoval).
    Zatímco wifi přichází stále s novými a novými způsoby šifrování.
    Kdo měl u Amigy PCMCIA wifi kartu se k dnešním AP nepřipojí.
    Naopak majitelé třeba moderních mobilů se nepřipojí ke svým wifi ovládaným zařízením (např. wifi ovládaná montáž dalekohledu), protože jejich systém neumožní připojení do sítě s nižším zabezpečením.
    Spectranet je zařízení staré přes deset let a pořád funguje, zatímco wifi zařízení z roku 2004 a starší neumí WPA2 a zařízení z roku 2018 a starší zas neumí WPA3, které, dá se čekat, bude brzy vyžadováno všude (a commodoristi se svým wifi modemem budou míst smůlu, pokud si nevyvinou nový).

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *