Novinky pro ZX Spectrum Next
5. 3. 2022
Trinity a spol.
31. 3. 2022

Dnes mi přišel balíček, přišel mi velký balíček, přišel mi balíček s velkým obsahem... ach jo, já vím, přečetli jste si nadpis tohoto článku, tak asi víte, co v tom balíčku bylo. To co je pro ataristy Atari Falcon, pro commodoristy Commodore 65, tak pro Spectristy je svatý grál ZX80. Ha, to jste nečekali, co? Jenže já ZX80 už mám a druhý svatý grál pro spectristy je Sam Coupé.

Sam Coupé

Dnes mi přišel balíček, přišel mi velký balíček, přišel mi balíček s velkým obsahem... ach jo, já vím, přečetli jste si nadpis tohoto článku, tak asi víte, co v tom balíčku bylo. To co je pro ataristy Atari Falcon, pro commodoristy Commodore 65, tak pro Spectristy je svatý grál ZX80. Ha, to jste nečekali, co? Jenže já ZX80 už mám a druhý svatý grál pro spectristy je Sam Coupé.

Sam Coupé jsem kdysi měl - za mladých let, kdy jsem nedocenil počítač, kterému neblikalo písmenko "K" v příkazové řádce. Počítač nakonec skončil u Ellvise/ZeroTeam, který ho má dodnes a dle občasných reakcí na tento počítač mu dělá radost. Mě se povedlo nakonec Sam Coupé sehnat za celkem přívětivou cenu (samozřejmě to sem píši kvůli své ženě: ) ), byť jsem byl velmi nervózní z popisu, který mi prodávající dal. O tomto počítači jsem se dozvěděl to, že nejde naladit stabilní obraz na TV (připojení přes SCART), neboť obraz stále skáče. S pár lidmi jsem tento problém probíral, kdy jsem se dozvěděl, že to může byt celkem banalita, nebo např. odpálený ASIC (samácká ULA). Nevím proč, já si říkal, že to určitě bude nějaká blbost - třeba, že prodávající použil špatný SCART kabel.

No abych nenapínal - dnes počítač přišel, vybalil jsem ho z krabice (ano, byl v krabici), zapojil do televize, přes televizní výstup (upravený SCART kabel zatím nemám) a začal ladit televizi. Televize mi oznámila, že naladila jeden analogový kanál a já na něj přepnul. Bohužel jsem neviděl žádný obraz - jen černou obrazovku. Neumíte si představit v jakém stavu jsem se nacházel - moje noční můra se naplnila. Naštěstí mne napadlo stisknout tlačítko BREAK (to na zadní straně) a objevila se hláška o breaknutí programu. Až po otevření počítače jsem zjistil, že někdo vyměnil ROMku počítače a tak se nezobrazovali barevné pruhy při startu počítače, ale ten chtěl přímo bootovat z disketových mechanik - které celou dobu svítily. Po zapnutí jsem posléze zjistil, že nefungují klávesy Z, X, C, V - u nichž pomohlo pročištění kontaktů, do kterých se strká membrána.
<
Jinak Samík je. jak jste již asi poznali z fotografií osazen 2 floppy mechanikami, interním rozšířením paměti na 512kB (od MGT). Jinak je vše tak jak má být. V krabici se dále nacházel originální interface s rozhraním Centronics a RS232. Na cestě mám ještě rozhraní Trinity (ethernet a SD interface), paměťové rozšíření na 512kB (netušil jsem, že ho již bude Samík obsahovat) a HDMI interface (byť zobrazení přes TV je excelentní, bez duchů...). a SAM bus pro připojení dvou zařízení najednou.

Co Vám mám povídat, se Samíkem si jistě užiji spoustu srandy.

2937total visits,1visits today

6 Comments

 1. madcz napsal:

  Gratulace !!! 🙂

 2. dex napsal:

  To vypadá na pěknou konfiguraci!
  Ach ty časy, kdy jsme Samíky proháněli u Vávrojc v Kapse…

  • Shrek napsal:

   Ahoj,

   jj jsem překvapený, co vše v sobě měl – kupoval jsem to naslepo a nakonec se povedlo. Ještě řeším floppyny, protože mají přetrhané gumičky, ale to je snad už jen prkotina…

 3. kokeSSch napsal:

  Pěknej kus HW další kecy netřeba
  👌

 4. Planěk napsal:

  Jednoho Sama mám doma, na půdě.V origo krabici. Kupoval jsem ho , asi, v roce 1990 v Praze na Vinohradech ve Slezský ulici.
  Onehdá jsem něco hledal a stále tam je. Chvilku jsem uvažoval, že bych to skusil rozhejbat a pak jsem se na to vykašlal. Nejsem , zrovna, nejmladší a už si nic moc nepamatuju.
  Ale vím, že klávesy Z X C V haprovaly.Čli závěr je- nepotřebuju to. Tel.603385988.
  Zdravím. Planěk Jiří.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *