Sam Coupé
23. 3. 2022
Disketová mechanika – Sam Coupé
2. 4. 2022

Nebojte, nebudu psát o posledním čtvrtém dílu "trilogie" Matrix. Jak jsem psal v minulém článku, objednal jsem pro můj poslední počítač v nesbírce několik drobností. Dnes mi přišel balíček z Anglie a já si díky tomu celý den užívám počítač Sam Coupé plnými doušky. Pojďme se tedy podívat na interface Trinity a pár dalších drobností, které mi přišly.

Trinity a spol.

Nebojte, nebudu psát o posledním čtvrtém dílu "trilogie" Matrix. Jak jsem psal v minulém článku, objednal jsem pro můj poslední počítač v nesbírce několik drobností. Dnes mi přišel balíček z Anglie a já si díky tomu celý den užívám počítač Sam Coupé plnými doušky. Pojďme se tedy podívat na interface Trinity a pár dalších drobností, které mi přišly.

Trinity je interface, který má na sobě slot pro SD kartu a síťový konektor RJ45. Prozatím nechme síť stranou, s tou si budu hrát až někdy v pozdější době. S interfacem Trinity mi přišel ještě rozbočovač systémové sběrnice, bootovací ROM Trinity a paměťové rozšíření na 512kB. Paměťové rozšíření nakonec nebudu potřebovat, protože Samík již tento modul (přímo od MGT) obsahuje (nevěděl jsem to, objednával jsem tento modul, ještě když jsem neměl Samíka v ruce a prodejce Sama sám nevěděl). Mám teda náhradní kousek a já snad nebudu mít nutkání pořídit dalšího Sama, aby mi tento modul neležel doma ladem. Rozbočovač zatím uplatnění nenašel, ale na cestě mám HDMI interface, takže je to jen otázka času, kdy ho také připojím.

Vraťme se ale k interface Trinity, kterému jsem se věnoval celý den. SD karta je rozdělená na jednotlivé image (něco jako u BS Dosu a jeho způsob práce s HDD), ale podpora v systému mi přijde trošičku příjemnější. Chcete si pustit demo, ale nevíte přesně na jakém disku se nachází? Stačí zadat příkaz RECORD a vypíše se Vám seznam virtuálních disků, resp. jejich názvů. Vy se pak jen přepnete na požadovaný disk příkazem RECORD <číslo_recordu>. Já ale zprvu řešil úplně jiný problém a jak to už bývá pravidlem, díky své hlouposti, zbrklosti jsem se dostal do slepé uličky. Slepá ulička to byla jen díky mé nevědomosti, ale i tak se ukázalo že jsem v těchto věcech panickář.

Nejprve jsem si připravil SD kartu na PeCi a naformátoval ji pomocí utilitky SAMdisk: samdisk format 2:. Číslo disku, které jsem měl formátovat jsem zjistil pomocí stejné utilitky: samdisk -v list. Pak jen teoreticky stačí nakopirovat jednotlivé image na SD kartu: samdisk copy disketa.dsk 2:1. Disketa.dsk je název souboru. Dvojka před dvojtečkou je opět identifikace disku a jednička za dvojtečkou je record. Jen pro pořádek vše jsem dělal s 4GB SD kartou, kterou jsem doma našel. V archivu co mám v počítači jsem měl soubor trinity.dsk, který jsem nahrál na tuto SD kartu na record 1. A zde začala moje lapálie a já byl skoro hodinu rozladěný a bez nálady...

Ptáte se proč? Protože jsem debil a přepnul jsem se na RECORD 1 a pak stiskl klávesu F9. Pod touto klávesou se nachází klávesové "combo" BOOT + ENTER. Okamžitě se spustil program o kterém jsem si myslel, že díky němu např. nastavím ethernetový interface na Trinity. Bohužel se jednalo o program flešovací a mě se bez možnosti zrušení okamžite přeflešovala Trinity na nižší verzi. Následek byl jak správně odhadujete: nenabootování Sama, neboť se to zaseklo na detekci SD karty. Společně s kartou Trinity mi přišly i dvě diskety, kdy na jedné byl nahraný fléšovací program se správnou verzí, ale ani jedna disketová mechanika mi nefunguje (náhradní gumičky, které jsou přetrhané jsou již na cestě, takže snad je zprovozním). Zkoušel jsem čerta, dábla a nic nepomohlo. Nakonec jsem zkusil Solarise a poradil mi,... resp. mi sdělil, že jediný rozdíl mezi těmi verzemi je, že starší verze umí obsloužit pouze SD karty o maximální kapacitě 1GB. Vyhrabal jsem tedy 1GB kartu, kterou jsem připravil úplně stejně a nahrál na ní správný firmware a provedl flešování (teď nikoliv omylem, ale jednalo se o úmyslný a promyšlený krok). A vole eee teda voalá: Samík se začal chovat tak jak jsem chtěl.

Naházel jsem tedy na kartu několik desítek image disket a začal zkoušet co vše Sam umí. Nechyběly samozřejmě dema, jedna hra, diskmagy a pár užitkových programů. Udělal jsem pár screenshotů, tak se můžete pokochat grafikou, kterou Samík nabízí. Již teď mám provozuschopnou sestavu tohoto počítače a po opravě disketových mechanik nebude na Samíkovi jediná chyba. Vzhledem k tomu, že jsem nahrál pouze setinu toho co mám pro sama připravené, čekají mne desítky, podle Ondry stovky, hodin seznamování se s tímto krásných počítačem.
PXL_20220331_094151385

1269total visits,1visits today

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *