Odin .2k
18. 8. 2022
CalmCommander
10. 9. 2022

Jak jistě víte, čas od času si hraju s počítačem Sinclair QL. A víte co je lepší než jeden počítač Sinclair QL? Přeci dva počítače Sinclair QL. Jelikož v tom prvním (starším) mám diskový interface QL-SD a ve druhém QubIDE, nastal jistý nesoulad s přenášením programů. A tak jsem začal číhat, až se objeví, další QL-SD...

Další pamět do QL a QL-SD podruhé

Jak jistě víte, čas od času si hraju s počítačem Sinclair QL. A víte co je lepší než jeden počítač Sinclair QL? Přeci dva počítače Sinclair QL. Jelikož v tom prvním (starším) mám diskový interface QL-SD a ve druhém QubIDE, nastal jistý nesoulad s přenášením programů. A tak jsem začal číhat, až se objeví, další QL-SD...

Dočkal jsem se přesně po jednom roku, dvou měsíců a 14 dnech. Objednal jsem QL-SD, ale posléze jsem si uvědomil, že tento interface potřebuje trošku více paměti, než základních 128kB. Hledal jsem tedy nějaké paměťové rozšíření - doposud jsem paměťové rozšíření používal pouze integrované v QubIDE, případně v SuperGoldCard. Vím, že existují rozšiřující karty, které slouží pouze na rozšíření paměti, ale já jsem chtěl interní řešení, abych mohl použít rozšiřující sběrnici - když bych v budoucnu potřeboval. Shodou náhod jsem na ebayi našel interní řešení a tak jsem neváhal ani minutu a objednal ho taky. A ano, začínám uvažovat, že ebay z mobilu odinstaluju - na moji obhajobu jsem to objednal při pobytu v nemoci pod vlivem bůhví jakých otupujících látek.

Ale abych to neprodlužoval, dnes dorazilo nové QL-SD a z předešlého dne jsem již vlastnil paměťové rozšíření, které také v pořádku dorazilo. Rozebral jsem tedy sekundární QLko, vyndal z patice procesor, napájel na rezistor R7 drátek, který jsem poté připojil na paměťové rozšíření, které jsem poté vložil místo CPU. Poté jsem odmontoval z kejsu QLka microdrive a připojil jsem na jeho pozici jednotku QL-SD. Pak jsem vyndal ROM paměť a zapojil ROMku QL-SD. Vše jsem opět složil a světe div se, QLko naběhlo a funguje. Paměť paměťuje, QL-SD sdčkuje.

A proč mám vlastně 2 QLka? Je to z toho důvodu, že se mi velmi líbilo síťování QLek, které jsem podstoupil před pár měsíci u Dexe a hlavně chci mít jednu konfiguraci QLka bez SuperGoldCard - bez nutnosti vyndavání SGC a aktivace paměťového rozšíření. Ale aby toho QLka dnes nebylo malo, tak si mohu odškrtnout několika měsíční rest v podobě Shön Keyboard. Jak jsem psal před nedávnem, Silicon mi do mého primárního QLka namontoval tuto náhradu klávesnice. Vše funguje, vyjma klávesy mezera. Když jsem to konzultoval přímo se Silliconem, řekl mi, že je asi zanesená vodící vrstva na membráně a se slovy: "Rozeber to a malinko tu membránu obruš o papír. Ale bacha, celé je to chatrné a dalo mi práci to vše spájet a nechci to dělat znovu!" se rozloučil. Po lapálijích s předchozí instalací této klávesnice ho chápu, ale jeho slova mne popravdě odradila, protože jsem se bál QLko rozebrat. Dnes ukojen HW úspěchem jsem tedy rozebral i primární QLko a udělal vše podle návodu Sillicona a světe div se, vše funguje.... dnes je krásný den.
PXL_20220830_085144048

2429total visits,1visits today

2 Comments

 1. dex napsal:

  Jestlipak víš, jaký je u QL rozdíl mezi interním a externím rozšířením paměti?

  Správně, interní paměť je bržděná a externí ne.

  • shrek napsal:

   Ahoj, nevěděl jsem 🙂 v podstatě mi to asi nevadí 🙂 primárně používám sestavu s SGC…

   Ale díky za info, snad mě to nebude limitovat… Ale nenapadá mě, kdy by mělo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *