Další pamět do QL a QL-SD podruhé
30. 8. 2022
Doba atomová
28. 9. 2022

Poslední týden si hraji s novou verzí souborového manažeru pro počítač ZX Spectrum Next - Calm Commander. Doposud není ve stavu, kdy by se mohl publikovat, ale práce na nové verzi jde tak dobře, že se s Vámi musím podělit o zážitky.

CalmCommander 0.6

Poslední týden si hraji s novou verzí souborového manažeru pro počítač ZX Spectrum Next - Calm Commander. Doposud není ve stavu, kdy by se mohl publikovat, ale práce na nové verzi jde tak dobře, že se s Vámi musím podělit o zážitky.

Jeden velký dluh, který jsem měl vůči Calm Commanderu (CC) bylo spouštění programů. Problém byl, že jsem CC distribuoval ve formátu NEX, který mi bohužel zničil systémové proměnné a bylo opravdu těžké se s tímto vypořádat. Takže jsem přešel na klasický spectristický způsob: basicový zavaděč, který nahraje code část programu do paměti a spustí ji. Když se mi povedlo dodělat spuštění TAP souborů a já si bláhově myslel, že je to naposledy, co na spouštění tohoto typu šahám, narazil jsem na jinou věc, která mi vadila.

Výpis soubor v oknech byl nepřehledný - museli jste se opravdu začíst, abyste zjistili, který soubor lze spustit (např. TAP) a co je např. adresář. Dodělal jsem tam tedy barevné zvýraznění pro spustitelné soubory a adresáře. Hned to bylo přehlednější a orientace mnohem snazší. Začal jsem tedy dodělávat podporu dalších spustitelných souborů. Začal jsem s klasickým BAS souborem (abych si mohl spustit CC přes CC - to přeci dává smysl, ne?). Pak jsem přidal podporu souborů NEX, SNA, SNX, Z80. Vše fungovalo dobře a já začal testovat spouštění různých souborů, které mám na SD kartě.

A zde jsem narazil na první problém - spouštění CC. Ono bylo celkem otravné po každém resetu spouštět Browser, najít adesář s CC a ručně ho spustit (já vím, jen se stiskne ENTER, ale přesto...). Tak jsem si vytvořil pomocí dot příkazu SPUI spouštěcí MENU (vidíte ho níže na fotografiích), kde si vyberu co vlastně chci spustit - Calm Commander, Next Player, NextDows nebo spustit klasické menu Nextu. Jenže po spuštění CC se tento nacházel v adresáři, odkud se CC spustil. Takže pokud jsem byl např. v adresáři DISO na disku, kde jsem chtěl zkoušet různé TAPky, musel jsem v CC opět najít požadovaný adresář a nalézt TAPku co jsem chtěl spustit.

Dodělal jsem tedy ukládání poslední pozice ve kterém se CC nacházel před spuštěním, nebo resetem počítače. Takže při každém spuštění se Vám zobrazí CC přesně ve stavu v jakém jste ho opustili a to dokonce i včetně pozice kurzoru v obou oknech (takže můžete krásně pouštět jednu TAPku za druhou). No a jak jsem zkoušel ty TAPky, tak jsem zjistil, že u mnoha demíček je rozhozené časování, nebo tyto při spuštění crashnou.

Dodělal jsem tedy výběr konfigurace počítače při spuštění TAP souboru, kdy se nastavuje jak časování, tak samotný model počítače (výběr konfigurace je pomocí menu a samozřejmě se ukládá a při každém spuštění CC si zobrazí naposledy zvolená volba). Nakonec jsem princip spouštění TAPek předělával asi 5x, protože ne vše mi fungovalo tak jak by mělo, ale nakonec se vše povedlo a dá se říci, že spouštění je hotovo. Co ale není hotovo je CC a mám několik nápadů, které bych rád realizoval. Neříkám, že musím všechny udělat do releasu této verze, ale poznamenám si je pro strýčka příhodu, až se budu nudit, tak abych měl kde vzít inspiraci, na dlouhé večery.

 • Podpora myšky
 • Prohlížení souborů - txt, hex, obrázky
 • Zprovoznit funkci modulů, které posléze naučí CC např. spouštění PT3, SQT, STC, STP hudeb, nebo např. přijmout soubor přes WiFi...
 • Převést CC do tečkového příkazu - toto si opravdu nechám až na konec


 • No a to je vše, jen na upřesněnou: jako vždy jsem plaval v nastavení Nextu přes instrukci nextreg, takže jsem opět stresoval ped7g a tahal z něj rozumy, co to šlo... Takže ti pane děkuji, doufám, že na mne nezanevřeš, bez tebe by byl vývoj CC, resp. všech utilitek pro Next, mnohem pomalejší. Pokud by Vás napadla nějaká funkcionalita dejte vědět, pokud to bude mít hlavu a patu, a bude to v mých silách, rád tuto funkci implementuji do CC.
  cc - about

  2240total visits,1visits today

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *