Vradark Revange
28. 10. 2022
3D tiskárny po druhé
3. 12. 2022

Před pár týdny jsem psal článek o IDE rozhraní Atom Classic pro počítač Sam Coupé. Včera - vlastně dnes ráno kolem 1:00 hodin jsem zprovoznil další diskový řadič pro tento počítač - Atom Lite+. Ptáte se proč?

Doba lehce atomová

Před pár týdny jsem psal článek o IDE rozhraní Atom Classic pro počítač Sam Coupé. Včera - vlastně dnes ráno kolem 1:00 hodin jsem zprovoznil další diskový řadič pro tento počítač - Atom Lite+. Ptáte se proč?

Diskový řadič Atom Classic fungoval dobře, ale problém byl, že se mi nepovedlo ho přesvědčit k tomu, aby bootoval z CF karty. Takže po každém zapnutí počítače, jsem musel nabootovat z floppy mechaniky. Což asi není problém, ale při ředstavě, že mi floppy mechanika přestane fungovat, se mi rosilo čelo. Tak jsem začal pátrat jak tento problém vyřešit a našel jsem spoustu podobných problémů od uživatelů s tím, že se musí vyzkoušet různé CF karty, různe IDE->CF adaptéry. Když jsem vyzkoušel asi 128. kombinaci, přestalo mě to bavit (i má peněženka protestovala).

Při hledání řešení tohoto problému jsem narazil na již výše zmíněný diskový řadič Atom Lite+ se kterým tyto problémy nebyly a na sobě měl implementovaný RTC obvod, který byl zálohovaný baterkou. Problém byl v tom, že se Atom Lite+ již nedá sehnat a podklady na výrobu také nejsou jen tak k mání. Naštěstí internet je plný zákoutí, temných míst a... no dobře i hodných lidí, kteří mi poslali podklady pro výrobu tohoto diskového řadiče. V Číně jsem tedy objednal desky (5ks) a čekal až dorazí. Jednu desku jsem spotřeboval já, druhou si zamluvil Madcz a ještě jednu si nechám do foroty. Kdyby tedy někdo chtěl, dejte vědět - dvě desky na tento diskový řadič jsou k mání a jelikož se blíží Vánoce, rád někomu udělám radost.

Během čekání na desky jsem začal objednávat součástky a při tom jsem si všiml ,že v seznamu se nachází dva integrované obvody - EPROMka a GAL 22V10. Jelikož vždy prosím kamarády o naprogramování těchto čipů (zdravím hlavně Sillicona :) ), ale nechtěl jsem v tomto trendu pokračovat, rozhodl jsem se tento diskový řadič postavit opravdu sám bez fyzické pomoci. Od Sillicona jsem začal tahat rozumy, který programátor "za rozumné peníze" koupit. Nakonec padlo rozhodnutí na typ XGecu T56 a vypadá to, že to byl dobrý kauf. Ovládání a funkčnost je z mého pohledu na velmi dobré úrovni - čti: když jelito jako já, dokáže "naflešovat" epromku a GAL bez toho aby bouchla elektrárna, ze které napájím notebook, je pro mne úspěch.

A když už jsem byl v tom rozšiřování svého vybavení do dílničky (pracovního stolu) rozhodl jsem se, že je načase vyměnit moji páječku. Používal jsem pájecí stanici ZD-99, která jako nouzovka asi není špatná, ale nahřívá se dlouho a zabírá opravdu hodně místa na stole. Opět jsem začal otravovat Sillicona, protože jsem u něj kdysi viděl krásnou páječku o velikosti propisky a vím, že mi ji tenkrát hodně chválil. Tak jsem opět dal na Sillicona a objednal MiniWare TS100. Jenže ještě týž den jsem asi ve 3 hodiny ráno ve spánkovém delíriu šel na záchod s mobilem a ráno jsem si přečet email, kde mi děkovali za objednání páječky MiniWare TS101 (následovník TS100). Ono je toto u mě normální, minimálně polovina mé neSbírky se u nás doma objevila podobným způsobem. Někdo holt objednává pod vlivem alkoholu, já ve spánku (asi to bude forma nějaké náměsíčnosti). A ano, mám doma dvě pěkné páječky, takže o důvod víc dokončit všechny ty projekty, které se mi za ty roky doma nastřádaly.

Ale vraťme se k Atom Lite+: součástky přišly a já začal pájet. Včera jsem Atom Lite+ dokončil a rozhodl jsem se ji zapojit do Sam Coupé. Pro začátek jsem nezapojoval žádnou CF->IDE redukci. Počítač jsem zapl a přivítala mne bootovací obrazovka Atom Lite. Mé srdéčko poskočilo radostí (počítač neshořel) a já po vypnutí počítače zapojil do Atom Lite+ CF redukci s kartou. Zapnul jsem počítač a nic se nedělo - počítač nenaběhnul a tvářil se, že si zapnutí vůbec nevšiml. Začal jsem panickařit a zkoušel jsem počítač zapnout bez CF redukce a počítač naběhnul. Propájel jsem znova IDE konktor na Atom Lite+ abych vyloučil nějaký studený spoj, ale chování počítače se nezměnilo. Po připojení CF redukce nešel počítač zapnout. Napsal jsem tedy na oldcomp fórum a tam se mi ozval Solaris a po cca hodině zkoušení a hledání chyby si všiml z mé fotografie, že mám obráceně CF redukci (oproti fotografiím již fungujících Atom Lite+). CF redukci jsem tedy otočil a vše začalo být mnohem hezčí a začalo vše fungovat. Na moji obranu - koupil jsem obrácený IDE konektor a tak byl zámek (znemožňující otočení) na druhé straně - ani jsem nevěděl, že něco takového existuje.

Takže jsem si připravil CF kartu a začal zkoušet - počítač bootoval z karty po zapnutí i po resetu počítače (ano byl jsem jednou ve stavu, kdy mi po resetu nebootoval a nedetekoval vůbec kartu - ale to bylo špatným naswitchováním CF redukce). Tak a já si konečně mohl zahrát Lemmings, které jsem měl pouze v Atom Lite+ verzi. A jelikož je díra v počítači nepěkná věc, upravil jsem model krytky a vytiskl na 3D tiskárně a teď je vše dokonalé. Model si samozřejmě můžete stáhnout a tisknout dle libosti. Odkaz na stažení krytky pro Atom Lite+ s LED kontrolkou.
PXL_20221104_055433553

2657total visits,3visits today

4 Comments

 1. Solaris104 napsal:

  Jsem rád, že Atom Lite+ funguje :-). Doufám, že měkdy naprogramuješ i něco pro Samíka.

  • Shrek napsal:

   Je tam Z80tka, tak tomu asi nic nebrání. Programovat se na Samikovi da primo, coz mam rad – Comet je fajn jen si ho musim vic osahat… ale to vse pujde 😉 jen ted mam toho hrozne moc rozdelano, ale je na mem seznamu 😉

 2. Shrek napsal:

  Desky na Atom Lite+ jsou rozdány… 🙂

 3. PedroS napsal:

  Pěkné! Tohle bastlení mám rád. Kdysi jsem si vyhrál pro změnu s divIDE, kde mi nefunfoval EsxDOS. A Noby později zjistil, že to bylo špatnou pamětí SRAM. A co je vlastně špatného na TS101? 🙂 Já jednou takhle po obědě objednával trysky 0.6mm pro 3D tiskárnu pro 1.75mm filament a Číňan mi po objednání děkoval za nákup trysek pro 3mm filament…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *