3D tiskárny po druhé
3. 12. 2022
Voron 2.4
21. 1. 2023

V minulém článku jsem se zmínil, že si chci pořídit nové 3D riskárny. A jak jsem napsal, tak se i stalo, přes svátky, jsem postavil svůj první Voron a to verzi 0.1. Jak šla stavba, co vše jsem modifikoval a jak jsem spokojený s touto tiskárnou? Já vím, nemá to souvislost s počítačem ZX Spectrum, ale snad občasné odbočení nebude vadit.

Voron 0.1

V minulém článku jsem se zmínil, že si chci pořídit nové 3D riskárny. A jak jsem napsal, tak se i stalo, přes svátky, jsem postavil svůj první Voron a to verzi 0.1. Jak šla stavba, co vše jsem modifikoval a jak jsem spokojený s touto tiskárnou? Já vím, nemá to souvislost s počítačem ZX Spectrum, ale snad občasné odbočení nebude vadit.

Jak jsem napsal, pořídil jsem si kit této tiskárny. Oficiálně se tato tiskárna neprodává (tzn. přímo od Voron Design, kteří mají tuto tiskárnu na svědomí) a nechtěl jsem jít do nejlevnější možné variantě (z AliExpressu) a tak jsem šáhl po kitu od firmy LDO, která je vychvalovaná i samotným Voron teamem. Kit obsahoval kvalitní motory, všechny dráty měly nasazené konektory a štoubků bylo dostatek (s pěknou rezervou).

Než jsem začal stavět tiskárnu, musel jsem počkat, než mi přijdou tištěné díly, ale jakmile přišly, začal jsem stavět. Stavba mi trvala cca 2 dny (kdy jsem stavěl většinou po večerech) a byla to opravdu zábava. Nedostal jsem se do stavu, kdy bych nevěděl jak dál - manuál k sestavení je velmi podrobný a když si přeci jen nevíte rady, tak je na TyTrubce (YouTube) spousta tutoriálů (např. tento). Stavba šla celkem dobře, což se můžete přesvědčit z fotek níže.

Když jsem tiskárnu postavil, začal jsem přidát další věci, aby mi tiskárna více vyhovovala - ono tisk se nezlepšil, protože tiskárna tiskne fantasticky, ale zlepšil se komfort užívání této tiskárny. Např. RGB LED osvětlení, kdy jsem si naskriptoval start tiskárny, nahřívání trysky, kdy mi barva LEDek indikuje teplotu trysky (červená nešahat, modra můžeš si šáhnout). Dále jsme přidal mód zvaný klicky - tiskárna si nabere sensor s mikrospínačem a oťuká si plát a vytvoří si tak mesh a vyrovnává případné nerovnosti při tisku. Už jen samotné nabrání a odložení tohoto čidla je super věc. Pak jsem samozřejmě přidal monitorovací kameru, kterou mohu sledovat tisk na dálku - využívám služby Obico, která umožňuje analyzovat tisk a v případě detekování problému (např. odtržení tisku od plátu) tisk pozastavit a odeslat notifikaci na mobil. A poslední mód, který jsem do tiskárny přidal je očištění trysky kartáčkem, před každým tiskem... Však se podívejte sami na toto video, kde uvidíte kompletní počátek tisku.
PXL_20221218_142135097

Ok, toto je vše pěkné - tiskárna vypadá moc hezky, umí dost věci a některé věci dělá celkem efektivně. Ale jak vlastně tiskne? Fantasticky - musíte si pohrát s parametry tisku - nastavit si rychlosti, flow, nastavit si profily filamentu atd., ale výsledek stojí za to. Mohu porovnat s Prusa MK3s+, kterou mám také doma a Voron 0.1 tiskne stejně kvalitně, ale mnohem rychleji - někdy i dvakrát tolik. Přesto se nesnažím tiskárnu tlačit na kraj jejich možností - používám různé filamenty a tak je jistá rezerva asi třeba. Jinak tisková plocha 12x12x12 cm, je opravdu malinkatá, ale popravdě od té doby co mám Vorona postavené primárně tisknu jen na něm. Ono totiž zjistíte, že velkých tisků je opravdu minimum - a na ty velké si v lednu postavím Voron 2.4 s tiskovou plochou 30 x 30 x 30 cm.

Má Voron 0.1 nějaké nevýhody? Ano je to velikost - nemyslím tím tiskovou plochu, ale fyzické proporce. Ona je to vlastně výhoda, protože se Vám vejde opravdu kamkoliv a vypadá velmi dobře a zapadne snad i do kuchyně. Problém ale je, že je tiskárna krytovaná (kvůli tisku ABS a podobných materiálů) a moje hnáta se do tohoto prostoru vejde jen tak tak, takže, když něco upravuju uvnitř tiskárny, trošku se zapotím... Jinak má tato tiskárnička opravdu samé výhody. Tiskl jsem s ní - PLA, PET-G, ASA, ABS, FLEX a tisky byly opravdu velmi kvalitní. V lednu Vás asi budu ještě otravovat se stavbou Vorona 2.4, ale pak už dám pokoj, slibuji - jen teď kvůli nachlazení celé rodiny, Vánočním svátkům a podonbným nedůležitostem není na speccy moc času. V lednu se to snad vše srovná a budu moci pokračovat v rozdělaných projektech....

Ještě bych napsal pár slov k ovládání tiskárny - oproti Průsovce, který používá Merlin, tak Voron používá na ovládání tiskárny Klipper. Tiskárnu ovládá 32bitová deska s kombinací Raspberry Pi a tato výkonostní převaha je znát. Ovládání Voron 0.1 je primárně přes webovou stránku - kde se vám rozbrazí rozhraní MainSail nebo Fluid (já používám MainSail jen proto, že jsem na něj klikl jako na první). Máte možnost nahrát tiskové úlohy přímo ze sliceru do tiskárny přes WiFi, nechabí možnost psaní vlastních skriptů (kombinace gcode a pythonu) a donutit chovat se tiskárnu přesně podle Vás. Taková drobnost jako např. vynechání tisku objektu na podložce pri tisku (např. když se Vám utrhne z podložky jeden díl a vy byste museli zastavit celý tisk a vše tisknout znova) také nechybí. Já jsem si k tiskárně přidal ještě malý displej, ale ten v současné době nefunguje - čákám až dojde redukce na připojení displeje na moji desku. Jinak parametry tiskárny si měnite pohodlně v konfiguračních souborech a vše tak měnit dle vlastního uvážení - od prodou do motoru, po mikrokroky na motorech tiskárny...

2466total visits,1visits today

1 Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *