Voron 0.1
26. 12. 2022
Mechanická klávesnice pro gumáka
29. 1. 2023

V posledním článku jsem se s Vámi podělil o stavbě 3D tiskárny Voron 0.1 a slíbil Vám, že se podělím i o stavbu tiskárny Voron 2.4, kterou jsem měl v plánu postavit taky. To se právě stalo tento týden, tak je potřeba plnit sliby (nejen o Vánocích) a sepsat tento článek.

Voron 2.4

V posledním článku jsem se s Vámi podělil o stavbě 3D tiskárny Voron 0.1 a slíbil Vám, že se podělím i o stavbu tiskárny Voron 2.4, kterou jsem měl v plánu postavit taky. To se právě stalo tento týden, tak je potřeba plnit sliby (nejen o Vánocích) a sepsat tento článek.

Tiskárna Voron 2.4 R2 je vlajkovou tiskárnou Voron Design a je to znát. Tato tiskárna je v hodně věcech unikátní a byla opravdu radost ji stavět. Abych to ale neměl tak jednoduché, tak jsem si stavbu zkomplikoval tím, že jsem na tiskárnu přidal několik vylepšení, neboť proč stavět něco, co bych pak záhy rozebíral a upravoval. Oproti původnímu kitu jsem přidal/upravil tyto věci:

 • jiný toolhead - nahradil jsem AfterBurner jeho následovníkem s názvem StealthBurner - umožňuje mnohem lepší chlazení a má mimo jiné stavové RGB LED diody. Někdo by mohl namítnout, že je to hloupost, ale mít podsvícenou trysku je něco, co já oceňuji - nemusím používat svítilnu při kontrole první vrstvy,... A musím se příznat - SB se mi líbí vizuálně mnohem více :)
 • Voron TAP - tato modifikace byla představena nedávno (před několika týdny). Jedná se o způsob jak meshovat (zjistit nerovnost postele, na kterou tiskenete). Výhoda oproti dosavadním řešením je, že tryska toolheadu se přímo dotýká podložky, na kterou tisknete, takže se vůbec nestaráte o Z-Offset a např. můžete měnit pláty dle libosti. Dosáhnete tím i velmi vysokou přesnost (v řádu tisícin milimetru) a tak je první vrstva opravdu pěkná.
 • jelikož jsem si pořídil LDO kit, který má svá specifika, oproti oficiálnímu návodu od Voron Design (např. obsahuje input shaper (možnost eliminovat "zvonění" přímo ve firmwaru tiskárny), LED osvětlení, zabudované PCB v toolheadu, integrovaný teploměr komory (hodí se při tisku ABS) a spoustu dalšího) - opravdu jsem se při stavbě nenudil a zažíval občas veselé chvilky.


 • Stavba Voronu 2.4 trvala cca 3 dny - kdy jsem si k tomu sedl vždy po práci a dokud mi síly stačily jsem na tiskárně pracoval. Třetí den jsem provedl elektroinstalaci a nainstalování firmwaru a první zkušební tisk. Oproti Voron 0.1 (doma ji familiárně nazývám NULLka), který má pohyblyvý bed - pohybuje se po ose Z nahoru/dolu, Voron 2.4 má bed pevný. Pohybuje se celý toolhead po tzv. portálu, který je ovládaný 4 nezávislými motory. To vede občas k tomu, že je portál nesrovnaný s bedem. Na toto slouží tzv. QUAD_GANTRY_LEVEL, který si pomocí toolheadu oťuká bed a zjistí v jaké relevantní vzdálenosti se od něj nachází a poté provede pomocí 4 nezávislých motorů vyrovnání. Popravdě toto mě nikdy neomrzí a zjišťuji, že mám tyto tiskárny místo rybiček, kterým jsem čučel do akvárka desítky hodin (podle Ondry stovky hodin).

  Jinak stavba, až na občasné zaseknutí, šla velmi dobře a tiskárna fungovala hned po prvním zapojení. A jak tiskne? Velmi dobře a rychle. Zatím jsem nikterak neladil profil tiskárny a používám defaultní profil z PrusaSliceru, ale už teď se dostávám na poloviční hodnoty času tisku oproti mé staré Průše MK3S+. Navíc jsem se sžil s Klipperem (systém, který ovládá tiskárnu) a jsem vcelku ohromen jeho možnostmi. Např. jsem si upravil meshování před tiskem. Na většině tiskárnách probíhá meshování celé podložky a to v pevně daném počtu bodů sítě (např. 3x3 nebo 7x7)). Jenže co když chcete tisknout něco menšího, co např. zabírá jen 20 procent podložky někde uprostřed. Klipper po přidání odpovídajícího makra umožňuje meshovat jen to místo kde tisknete, ale za dodržení počtu bodů meshovací sítě. Takže získáte ultra přesnou mesh siťovinu => kvalitní první vrstva. Možnost přidat do tiskárny filtr s aktivním uhlím (protože při tisku ABS se to celkem hodí - smrdí jak měsíc nošené ponožky a odložené atari), který se zapíná např. jen při tisku modelu z ABS a to z cela automaticky.

  Níže se můžete podívat na fotky ze stavby a já prozatím s tímto tématem končím a začnu se věnovat důležitějším věcem... např. víte, že letos bude po dvouleté pauze opět FOREVER? Já to vím a budu tam! Tak od příštího článku opět jen osmibitově.

  1189total visits,2visits today

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *