QSound
17. 4. 2023
A zase ten 3D tisk
28. 9. 2023

Možná to vypadá, že jsem umřel, nebo že jsem zavřel svoji (ne)sbírku do sklepa, nebo nedej bože jsem ji prodal. Věc se má tak, že mám teď hodně málo času a tak je potřeba vše zrekapitulovat a třeba zjistím, že něco řeším na úkor speccy kompatibilních počítčů a bude to chtít změnu priorit…

Co se děje...

Možná to vypadá, že jsem umřel, nebo že jsem zavřel svoji (ne)sbírku do sklepa, nebo nedej bože jsem ji prodal. Věc se má tak, že mám teď hodně málo času a tak je potřeba vše zrekapitulovat a třeba zjistím, že něco řeším na úkor speccy kompatibilních počítčů a bude to chtít změnu priorit…

Calm Commander
Toto je moje největší ostuda, protože jsem na něj nešáhl opravdu dlouho. Do vydání dalšího release chybí v podstatě dodat podporu myšky v procházení menu a potvrzování ve vyskakovacích oknech (např. při potvrzení kopírování, mazání…).

Od posledního vydání Calm Commander umí navíc toto:

 • Spouštění souborů (TAP, SNA, Z80, BAS, NEX)
 • U TAP souborů umožňuje zvolit konfiguraci počítače (např. ZX128, Pentagon…)
 • Podpora K-Mouse – funguje proházení adresářové struktury, spouštění souborů a výběr konfigurace počítače


 • Dám si závazek, že do konce září tohoto roku vydám další verzi Calm Commanderu. Resp. za mne osobně by byla škoda, tento pogram pohřbít.

  Hra Hard Jump
  Před X lety jsem vytvořil hru tohoto jména pro Android. Na Google Play ji již nenajdete. Hra je jen u mě v mobilu a pravděpodobně v mobilu mé dcerky Lindy, která mne s železnou pravidelností informuje o tom, že pokořila další rekord. Hra je to jednoduchá a práce jsou ve stádiu, kdy mám připraveny pouze rutinky na vykeslení spritů a částečně vyřešený pohyb…

  Tento projekt je na hodně dlouho, ale snad do konce roku se mi povede vydat první verzi.

  SER – Speccy Editor (R)
  Mám navžený engine tohoto editoru pro EsxDos, ale pořádně nebyl čas. Takže tento projekt odsouvám na příští rok.

  A teď, co mi čas bere:

  Ondra
  Někteří z Vás to ví, Ondra boxuje. A celkem mu to jde. Je dvojnásobný mistr České republiky, jezdí po Evropě na mezinárodní turnaje a vozí domu medaile a poháry. Dokonce byl teď nominován na Mistrovství Evropy v boxu školní mládaže (Ondra letos poprvé v kategorii školní mládež boxuje oficiálně, do té doby byl moc mladý a měl vždy vyjmku od oblastního trenéra – takže vždy boxoval proti starších klukům…), které se bude konat ve Slovinsku v polovině měsíce srpna. Takže poslední měsíc se vše točí kolem tréninku a diskuze o tom, kde seženeme peníze, protože vše hradíme my – byť je Ondra v reprezentaci ČR. Nemusím Vám vykládat, že ježdění na turnaje, aby Ondra dosáhl požadovaných výsledků je taktéž časově a finančně náročné.

  Toník
  Tondovi je rok a půl a je to ďáblík, který chce pozornost, a já mu ji dopřeji velmi rád. Takže skoro každý večer uspávám a není čas na kódování. Na druhé straně, toto je jediná činnost, kterou nijak omezovat nechci a nebudu :)
  3D tisk
  Mám doma 3 tiskárny – Voron 0.2 (tu mám dvakrát) a jednu Voron 2.4. Tisknout je pořád co – věci na zahradu, opravovat rozbité věci doma, dětem blbosti (figurky, hračky, dárky pro kamarády). Udržovat 3 tiskárny v provozu zabere dost času – aktualizovat Klipper, servisovat tiskárny (mazat lineáry), instalovat upgrady (Voron CNC TAP, Knomi, CanBus,…).

  A abych se nenudil, tak jsem se rozhodl postavit si další tiskárnu – Voron Trident. Ne že bych byl sběratel – mám jen (ne)sbírku počítačů ZX Spectrum, ale postupně si postavit kompletní řadu Voron tiskáren – víte jak, usnuli byste, kdyby Vám v pracovně chyběl Voron Trident? Ne dělám si srandu – stavím si Voron Trident kvůli tisové ploše. Voron 0.2 mají tiskovou plochu 12x12x12 cm a popravdě se jedná o nejvíce používané tiskárny. Voron 2.4 má tiskovou plochu 30x30x30 cm a je to opravdu macek. Voron Trident bude mít tiskovou plochu 25x25x25 cm, takže když budu chtít vytisknout něco většího, co se nevejde na malou NULLku (Voron 0.2) a vytápět zbytečně Voron 2.4 se mi chtít nebude, mohu použít Voron Trident.

  Nekupuji si ale žádný kit (ostatní 3 tiskárny mám z kitu od LDO), ale šel jsem cestou selfsourcingu, tzn. sháním si všechny díly sám a objednávám si vše podle sebe – od šroubečků, po lineáry, po hotend, hliníkové profily… Cesta je to zdlouhavější, ale o to je to více zábavy.

  Voron-Trident_1
  Dron
  Rok a půl mám doma (resp. jsem měl doma) dron DJI Air 2s – kterého jsem sebou tahal na výlety s rodinou, nebo jsem si lítal tak nějak pro radost. Ono když sedíte v práci celý den a čumíte do počítače, pak rádi relaxujete venku. Měl jsem psy – ano měl, na jaře mi posledního psa, co jsem si nechal, otrávili kreténi, kterým se nelíbilo, že jsme si oplotili vlastní pozemek. A jelikož podobné nebezpečí trvá pořád, nechci si pořizovat dalšího psíka,… Pořídil jsme si teda minulý rok dron.

  Je to ůžasný relax a pro mne to má úžasný benefit – konečně mám z rodinných výletů fotky, na kterých jsem i já. Do té doby jsem vždy zastával roli fotografa, takže jsem na fotkách chyběl. Před týdnem jsem tohoto drona prodal kamarádovi a pořídil si o něco lepší bestii – DJI Mavic 3 Classic s ovladačem DJI RC Pro. Tenhle dron je tank ve vzduchu a to co dokáže natočit, je něco úžasného – kamera Hasselblad s 4/3 CMOS čipem, s nastavitelnou clonou, se spoustou inteligentních funkcí.
  DJI-Mavic-3-Classic-_DSC8451-©ANicholson-Large
  Zahrada
  Ano ta zahrada, kvůli které nám otrávili psa – práce je tam jako na kostele, pořád vymýšlíme jak to tam zvelebit, takže se tam nenudíme. Je toho spousta, co se děje v našich životech, ale přesto si najdou aspoň jednou denně čas, abych zapl ZX Spectrum a v něm nějaké pěkné demo. Nebo jen posloucham AY hudbu z playeru. Jen není teď moc času sedět hodiny u počítače a vytvářet nějakou činnost.

  Jen tak mimochoddem, mám teď doma zpátky Didaktik Kompakt, kterého jsem před rokem poslal z00movi. U z00ma tento úžasný počítač prodělal operaci transplantace střev a výsledkem je Didaktik Kompakt 128k. Kdysi jsem četl na fóru oldcomp.cz diskuzi o úpravě počítače Didaktik Kompakt, kterou kdysi vymyslel MDV a myslím, že jediný upravený počítač tímto způsobem měl pan Tau (pokud se nepletu). Z00m měl schované ofocené výpisky, které byli kopií kopií a posteskl si tam, že by ho zajímalo, zda by dokázal zrekonstruovat tuto úpravu do provozuschopného stavu, ale bohužel se nenašel žádný blázen, který by mu Didaktik Kompakt půjčil na testování. Víte jak, nejsem soutěživý tip, ale toto byla výzva a tak jsem z00movi napsal a slovo dalo slovo a počítač putoval na Slovensk do jeho zlatých ručiček.

  Úprava se povedla a z00m má v plánu vyrobit plošňák, ve kterém (pokud jsem dobře pochopil) bude integrovaný čip AY, což bude něco super. Můj Didaktik Kompakt 128k po zapnutí startuje do 128k menu a D80 je deaktivovaná. Po zadání příkazu USR 0 v 128k Basicu se počítač resetne do 48k Basicu s povoleným 128k stránkováním a s aktivovanou D80tkou. Je to naprosto úžasná úprava a vím, že z00m opět napíše, že přeháním: ale je to borec nad borci, kteří šéfujou všem borcům – z00me, moc díky.

  B

  3642total visits,1visits today

  2 Comments

  1. mike/zeroteam napsal:

   On ťa niekto onan… naháňa? Užívaj života. Vyzerá to, že si aj tak aktívnejší, ako väčšina spektristov. A psíka je mi naozaj ľúto, to je svinstvo.

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *