Co se děje…
6. 8. 2023
The Way Of The Exploding Fist
28. 5. 2024

Pořád nemám hotovo a pořád se něco děje. Speccy stále pouštím, jen díky tomu, že má den pouze 24 hodin, nemám čas tvořit,... ale pomalu se blížím do finále a žádné další veletoče v oblasti 3D tisku nechystám...

A zase ten 3D tisk

Pořád nemám hotovo a pořád se něco děje. Speccy stále pouštím, jen díky tomu, že má den pouze 24 hodin, nemám čas tvořit,... ale pomalu se blížím do finále a žádné další veletoče v oblasti 3D tisku nechystám...

V minulém článku jsem psal, že se chystám postavit tiskárnu Voron Trident a to pomocí selfsourcingu - nechtěl jsem kupovat žádný kit, ale vše si objednat a sehnat všechno sám. To se povedlo a byť to trvalo trošku déle (byl jsem nemocný, pak byli nemocné děti, pak má dráhá polovička...), Trident je v provozu a v podstatě fungoval na první dobrou. Trošku mi zkomplikovalo to, že jsem si opět vymyslel spoustu upgradů, které jsem do stavby zahrnul rovnou - CanBus, CNC Voron TAP, StealthBurner, Rainbow LED na SB a v neposlední řadě nový extruder Galileo 2. Jinak toho selfsourcingu jsem se hodně bál, každý mě odrazoval - shánění šroubků, motorů, pásů, lineárů atd. je hrozná pakárna... mě to ale kupodivu bavilo. Tu jsem našel tohle, tu tamto a najednou bylo doma skoro vše :)

Jelikož počet tiskáren se Tridentem zvedl na strašidelné číslo 4, zapřísahal jsem se, že další tiskárnu již pořizovat nebudu. Jelikož se ale snažím vymyslet jak zvýšit rozpočet naší rodiny a mám doma jak jsem již napsal 4 tiskárny, tak jsem si řekl, že toho zkusím využít a trošku našemu rozpočtu pomoct zapojením těchto tiskáren... Problém je, že spousta lidí chce primárně postavičky - a na ty FDM tisk není úplně ideální. Teda ono se dá vytisknout celkem kvalitní postavičky, ale pokud Vám jde primárně o detail např. na miniaturách, tak se musíte poohlídnout po SLA tiskárnách.

PXL_20230912_094645013.MP
SLA tiskárny dokáží tisknout velmi hezky, detailně, ale má to jedno velké ale. U FDM tiskáren (jako je Voron) vytisknete model, sundáte ho z bedu a můžete ho používat. U SLA tiskáren je to trošku jinak - tiskne se z resinu (fotopolymeru). Po vytištění musíte modely umýt (buď v isopropylalkoholu nebo vodě (pokud používáte vodou omyvatelný resin)) a pak nechat vytvrdit UV světlem. Když sundaváte modely z plátu tiskárny, tak narazíte na dva problémy:

- modely jsou mokré od resinu, který všude kape
- modely na plátu drží jak beton

Bez rukavic, špachtle, trpělivosti, případně náhubku se neobejdete... tohle patlání kolem je jedna z věcí, která mne nebaví a popravdě odrazuje tiskárnu používat častěji.... ano, je to tak, pořídil jsem si SLA tiskárnu Elegoo Saturn 3 Ultra. Tiskne pěkně, ale ženě se nelíbí odér, který se line z mé pracovny... pravda, ženy jsou zpravidla citlivější, ale v tomto ji dávám za pravdu. Ale ne, třeba manželka změní názor, až tiskárna začne vydělávat.
ELEGOOSaturn3Ultra12KResin3DPrinter_2_1200x630
A jak Saturn tiskne? Za mě naprosto úžasně a Ondra je z postaviček nadšený. Já jsem z toho SLA tisku ale takový rozpačitý. Víte jak, začnete tisknout a modlíte se, že vše jde dobře. Nic nevidíte, nemáte to jak zkontrolovat - vše se děje pod hladinou resinu. Jediná možnost je, dát pauzu, kdy plát vyjede nahoru nad resin a vy můžete zkontrolovat jestli se resin neurval a tiskne se... nepoznáte ale např., jestli máte dobře nastavenou expozici... Je to oproti FDM tisku jiný svět a mám se co učit.

Teď mě už jen čeká pár věci na Voronech - přidání kamerky na trysku (jsou už na cestě), přidání filament sensoru od BTT. Nic víc, pak už snad bude více čas na Speccy a vše kolem (myslím tím něco konečně vytvářet... ;) ).
PXL_20230928_062905085.PORTRAIT.ORIGINAL

10414total visits,1visits today

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *