Nový firmware pro Speccy 2010
6. 5. 2019
Survivisection – recenze
26. 5. 2019

Demo, utilitka, nový hardware...

Vezměme to pěkně chronologicky odzadu. Mám doma Speccy 2010, jsem s ním spokojený. Je vidět, že aktuální firmware vyvíjí člověk, který na ZX Spectru (resp. Speccy2010) pracuje a používá ho k práci. Používání debugeru a veškerých vymožeností, které Speccy 2010 nabízí je prostě něco úžasného, intuitivního a práce na Speccy 2010 je něco co si opravdu užívám. Popravdě když dělám se Speccy 2010, mám úplně stejný pocit, jako když pracuji na realném ZX Spectru. Ale... ale ... ale není to realné ZX Spectrum. Z tohoto důvodu jsem si pořídil ZX Spectrum 128k +2A (anglická verze), které mi dnes přišlo a já se nemůžu nabažit pocitu vlastnit realný stroj. Opět mám takový ten divný pocit v podbřišku... ;)

Na to konto jsem napsal Logoutovi, abych se pochlubil a on se zželel mého stavu a nabídl mi, že mi vrátí zpět diskový řadič MB-02+, který jsem mu daroval, když se rušil Sinclair Klub Plzeň. Srdce mi zaplesalo při této nabídce, protože ačkoliv Speccy 2010 emuluje (já vím, že hardwarově) MB-02+ velmi dobře, realný HW (se kterým jsem navíc prošel velkou část svého života) je prostě realný hardware. Takže tímto ti Logoute děkuji a slibuji, že budu tvé jméno velebit hodně dlouho. ;) Teď ještě dojet do Prahy a osobně poděkovat ;) Logoute, neuděláme nějaký malý, mini, pidi, mikro, piko sraz v Praze? Bude aspoň čas poklábosit trošku víc - a ne jen 128 vteřin jako při posledním náhodném setkání.

K ZX Spectru jsem vyfasoval aj 3 originální kazety s hrami, takže si ZX Spectrum užívám plnými doušky a čas strávený nahráváním her využívám k uvaření kávy a nebo jen se slzem v oku pozoruji pruhy v borderu. Ještě musím nějak vyřešit výstup na VGA monitor a nebude to mít chybu.
IMG_20190522_164321

Utilitka pro MB-02+

Jelikož jsem poněkud zrezivěl v umění ovládat MB-02+ ze strojového kódu, vymyslel jsem si s v rámci vlastního duševního cvičení malý projekt. Na D40/80 jsem měl rád UniRUNy a to z toho důvodu, že ještě z dob, kdy jsem měl ZX Diskface QUICK (cca rok 1994) jsem si jeden takový UniRUN vytvořil přímo pro tento diskový systém (bohužel se nezachoval - teda možná ho má Mr. Bob (ze Znojma, pokud mne paměť neklame), kterému jsem ho posílal v obálce srkzeva Českou poštu. Mám rád BS Dos, ovládání je velmi rychlé, intuitivní i s Basicu, ale jsem člověk hrozně líný... a tím myslím hodně líný. Prostě rád bych udělal takový UniRUN pro MB-02+.

Teď jde o to, jak pojmout tento program. Jestli se držet principu, který byl na D40/80 a potažmo i Diskface QUICK, kdy se UniRun zaváděl vždy z diskety a pokud na disketě tento UniRUN nebyl, tak se nic nespustilo. A nebo využít velké výhody MB-02+ a vyrobit patch, který zabezpečí spuštění UniRUNu vždy - bude v nějaké stránce MB-02+. Nechám si to projít hlavou, ale pokud Vás tento nápad zaujal, vyjádřete se v komentářích. Hlavně mi hned nenadávejte, za prvé to nebude mít smysl, beztak si udělám vše po svém, a za druhé berte v potaz, že jsem dlouho nic nedělal a tak možná vymýšlím blbosti. S tím souvisí to, že nemám ohledně UniRUNu napsaný ani byte, takže můžete být v klidu. V současné době veškerou moji pozornost zaměstnává nové demo.

Nové demo

A tím se dostáváme k tomu, co mě zaměstnává v poslední době asi nejvíce - pracuji na novém demu. Hudbu do dema slíbil Ellvis/ZeroTeam (ano ten Ellvis) a Noro (ano, ten Noro). Jelikož mi práce celkem jde, tak to že se sejdou dvě hudby, mi nevadí - materiálu možná bude dost na dema dvě ;) Na fotografii vidíte dva efekty, které jsou myslím hotové. Jeden běží na reálném Speccy2010 a druhý na realném PC v emulátoru. Efekty samozřejmě nejsou statické a věřte, že se hýbou...

Držím se svého hesla: je to barevné, hýbe se to a je to zadarmo - tak co byste chtěli. ;)

Snad se povede demo (resp. dema) dokončit včas, aby se dalo minimálně jedno přihlásit ještě letos na nějakou demopárty. Tak jako tak, si vše hrozně užívám - programování, poslouchání AY hudby. Teď o víkendu jedu na 7 dní do hotelu Šumava a hádejte co si beru sebou ; Moji spolubydlící budou jistě nadšení ;)
IMG_20190522_171251

Vezměme to pěkně chronologicky odzadu. Mám doma Speccy 2010, jsem s ním spokojený. Je vidět, že aktuální firmware vyvíjí člověk, který na ZX Spectru (resp. Speccy2010) pracuje a používá ho k práci. Používání debugeru a veškerých vymožeností, které Speccy 2010 nabízí je prostě něco úžasného, intuitivního a práce na Speccy 2010 je něco co si opravdu užívám. Popravdě když dělám se Speccy 2010, mám úplně stejný pocit, jako když pracuji na realném ZX Spectru. Ale… ale … ale není to realné ZX Spectrum. Z tohoto důvodu jsem si pořídil ZX Spectrum 128k +2A (anglická verze), které mi dnes přišlo a já se nemůžu nabažit pocitu vlastnit realný stroj. Opět mám takový ten divný pocit v podbřišku… 😉

2122total visits,1visits today

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *