ZX Spectrum Next – první pohled
4. 3. 2020
NextPlayer
3. 4. 2020

Tento kousek mám již delší dobu, ale ještě nebyl čas se k němu dostat. V podstatě jsem chtěl tento kousek pořídit do své (ne)sbírky až někdy v důchodu - což je hlavně způsobeno cenou, za kterou se tento počítač nabízí. Naštěstí jsem narazil na tento kousek, který sice není ten z těch nejhezčích, ale fungující ZX80 se přeci počítá, ne?

Sinclair ZX80

Tento kousek mám již delší dobu, ale ještě nebyl čas se k němu dostat. V podstatě jsem chtěl tento kousek pořídit do své (ne)sbírky až někdy v důchodu - což je hlavně způsobeno cenou, za kterou se tento počítač nabízí. Naštěstí jsem narazil na tento kousek, který sice není z těch nejhezčích, ale fungující ZX80 se přeci počítá, ne?

Jak jistě víte, Sinclair ZX80 byl první opravdický počítač firmy Sinclair (když nepočítáme MK14), který ve své době ostartoval v Británii počítačovou revoluci. ZX80 se stal prvním počítačem obyčejných lidí, což bylo způsobeno především velmi příjemnou cenou 99,95 £ (jako stavebnice dokonce za 79 £). ZX80, který mám doma je osazen 8k ROM ze ZX81, má zabudovaný composite mode a jako dárek jsem dostal paměťové rozšíření na 16kB zn. Sinclair, které se k tomuto počítači dalo zakoupit, plus nějaká ta kabeláž na TV a magnetofon. Zdroj, který mám k tomuto počítači, je bohužel pro anglickou zásuvku (takže musím pořídit redukci).

Bohužel jsem se nedostal k tomu, abych počítač zapnul (nemám redukci z anglické vidlice, ale mám ji na nákupním seznamu a pořídím ji v nejbližší době), ale těším se na to. A vzhledem k současné situaci, kdy budu v nejbližší době pracovat z domova se k zapnutí dostanu asi velmi brzo. Ještě než se ponořím do internetu, poradíte, kde sehnat software pro ZX80, který by se dal napískat do tohoto počítače?

3700total visits,5visits today

9 Comments

 1. Solaris104 napsal:

  Já znám jen tento web, který se věnuje i ZX80. Taky ho mám doma, ale nezkoušel jsem do něj nahrát žádnou hru.
  http://www.fruitcake.plus.com/Sinclair/ZX80/FlickerFree/ZX80_DisplayMechanism.htm

 2. Logout napsal:

  Když tam máš ROM ze ZX81, tak asi budeš potřebovat spíš soft pro ZX81, ne?

 3. Duduško napsal:

  Co vím, tak zx-80 měl celočíselný Basic. Pro ty, co měli tento stroj a nechtěli přejít na 81ku, existovala upgrade rom. Tedy Basic v plovoucí čárce, bez nutnosti mít nmi obvod, takže bez Slow/Fast režimu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *