NextPlayer 0.61
27. 4. 2021
memdump 0.2
1. 5. 2021

Možná Vám unikl článek v novém diskmagu RESTORE (ano, opět na něj skrytě narážím... :) ), kde jsem psal o tom, že EsxDos je systém, který slouží hlavně k pouštění her, dem a na seriózní práci se moc nehodí. Dnes jsem narazil na problém, který jsem vyřešil pomocí vlastnosti EsxDosu (tečkového příkazu). Ale vraťme se na začátek.

Výpis paměti na obrazovku

Možná Vám unikl článek v novém diskmagu RESTORE (ano, opět na něj skrytě narážím... :) ), kde jsem psal o tom, že EsxDos je systém, který slouží hlavně k pouštění her, dem a na seriózní práci se moc nehodí. Dnes jsem narazil na problém, který jsem ale vyřešil pomocí vlastnosti EsxDosu (tečkového příkazu). Ale vraťme se na začátek. Dnes jsem si v Basicu vytvořil program, který mi dle nastavených parametrů vygeneroval v paměti sinusovou tabulku. A já si chtěl tuto tabulku zobrazit na obrazovce (prostě udělat výpis paměti).

Jelikož jsem tabulku generoval přímo na počítači ZX Spectrum Next (resp. na jeho klonu NGo, který mi dnes přišel) narazil jsem na to, že vyjma výpisu na obrazovku pomocí basicu asi pohořím. Prozkoumal jsem tečkové příkazy v adresáři DOT, ale nenašel jsem žádný, který by dělal to co potřebuji (nepopírám, že jsem možná blbě hledal, nebo jsem jen slepý...). Rozhodl jsem se tedy, že si takový tečkovaný příkaz vytvořím a když už sedím u toho Nexta, vytvořím ho komplet na tomto počítači. Nastartoval jsem assembler Odin a začal vytvářet tečkový příkaz. Po cca dvou hodinách, kdy jsem občas hledal specialitky, které se týkaly tečkových přkazů, byl můj první výtvor pro EsxDos hotový. Používá se následovně:

.memdump (bez argumentu) zobrazí nápovědu, kterou vidíte vpravo nahoře.

.memdump <adresa> (např. .memdump 15000) Vám vypíše na obrazovku toto:Co říct na závěr? V Odinu se dělá velmi dobře a pokud pominu, že nemám k dispozici monitor, programovalo se v něm velmi dobře. A ano, vím, že kdybych si vygeneroval sinusovou tabulku pomoci makra v ASu, tak nic takového nemusím řešit. Případně bych mohl použít monitor v emulátoru... ale já mám tyhle počítače rád a rád je i používám. Navíc NGo má opravdu geniální klávesnici a dobře se na ní píše.

Málem jsem zapomněl, tady si můžete stáhnout memdump. Po rozbalení jej nakopírujte do adresáře /DOT na Vaší kartě. Jen pro pobavení, Mike/ZT a Ped7g mne upozornili na to, že je možné blok paměti uložit a pak pomocí příkazu .hexdump vypsat. No nevadí, něco nového jsem se naučil a možná se tento příkaz někomu bude hodit. ;)
20210429_221554

886total visits,2visits today

2 Comments

 1. mike/zeroteam napsal:

  A neskusal si si vytvorit v basicu program, ktory by ti vyPLOToval tu tabulku na obrazovku?

  • Shrek napsal:

   Ano, samozřejmě jsem si ho vytvořil, ale chtěl jsem něco univesálního 😉 navíc jsem to bral jako seznámení s assemblerem Odin. Ještě se tomu pověnuju přes víkend a pak na tu utilitku kašlu, je zazálohovaná na Gitu, takže kdokoliv se k ní může vrátit..

   Jak jsem psal, něco nového jsem se naučil, což je pro mne dobře 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *