Rychlost microdrive
25. 6. 2021
WC je tu…
28. 6. 2021

Včera jsem odjel do hlavního města, kde jsem měl vyzvednout Ondru z reprezentačního soustředění v boxu. Shodou okolností se ve stejném městě nachází Dex, u kterého jsem si měl vyzvednout Sinclair QL, pomocí kterého jsem měl přetáhnout software z QubIDE rozhraní na QL-SD image. Vše ale dopadlo jinak.

Síťujeme s QL

Včera jsem odjel do hlavního města, kde jsem měl vyzvednout Ondru z reprezentačního soustředění v boxu. Shodou okolností se ve stejném městě nachází Dex, u kterého jsem si měl vyzvednout Sinclair QL, pomocí kterého jsem měl přetáhnout software z QubIDE rozhraní na QL-SD image. Vše ale dopadlo jinak.

Domluvil jsem se s Dexem, že bych přijel již dopoledne a zkusili bychom sesíťovat QLka již u něj a software přetáhli za dobu mé návštěvy. Jelikož jsem vyznavačem sado-maso krutopřísného sebemrskačství, požádal jsem Sillicona, zda by nechtěl jet se mnou a stát se tak svědkem dokonalosti počítače Sinclair QL. Ne popravdě mám Sillicona rád, je s ním sranda a sado-maso nevyznávám… to že je Sillicon C64 user, je věc, kterou mu odpouštím. Kolem půl 11 dopoledne jsme dorazili k Dexovi do doupěte. Načasování bylo tak dokonalé, že jsme byli svědky parkování samotného Dexe na místě – jinými slovy, dorazili jsme současně.

V doupěti jsem vybalil Sinclair QL, zapojil ho, Dexovi předal QubIDE s CF kartou se softwarem a začali jsme experimentovat. Po prvotních kanadských žertících, kdy se mi snažil Dex přeš síť vypnout monitor na mém QLku (což se mu sice nepovedlo, ale povedlo se mu odpojít moji síť), se nám povedlo navázat spojení. Napíšu to sem jen pro jistotu, protože nastavení sítě je velmi složité a možná by se někdy do budoucna někomu mohl tento návod někomu hodit.

Na sesíťovaných QLkách si nadefinujete síťový název a to následujícím příkazem:

net 1 (ještě před tím musíte zavést Toolkit 2 pokud ho normálně nepoužíváte a to příkazem tk2_ext)

případně net 2 (na druhém QLku). Po té na QLku, ze kterého chcete tahat data, zadáte tento velmi složitý a nic neříkající příkaz:

fserve

A máte hotovo, opravdu jsem něco tak složitého nečekal a nedivím se, že se tento způsob nechytil. ;) Teď už můžete z klientského QLka přistupovat na serverové QLko, např.:

Výpis adresáře:

dir n1_win1_ (to n1 je identifikace stroje, který zadal příkaz net 1)

Samotné kopírování se provádělo pomocí příkazu wcopy, např:

wcopy n1_win1_Games_Adventure1_ to win5_Games_Adventure1_

Problém byl, že wcopy neumí kopírovat adresáře (resp. podadresáře), takže jsem musel každý adresář hezky pěkně vytvořit ručně pomocí příkazu make_dir. Chtěl jsem si vygooglovat možnost kopírování i s podadresářema, protože by to ušetřilo celkem dost práce, ale když jste v protiatomovém krytu, mobilního signálu se tam moc nedostává, takže internet byl velmi pomalý (pokud jsem měl zrovna signál). Takže jsem to vzdal a dělal vše ručně. Ale jak vše okomentoval Logout: aspoň jsem si užil QLka. A měl pravdu (jako vždy), užil. Vše vyšlo tak krásně, že po zkopírování cca 130MB softwaru po QL síti jsem se dozvěděl, že si již mohu jet vyzvednout Ondru. V tu chvíli se ozval i Logout, že se vrátil z rodinného výletu a jestli jsme ještě v doupěti, že by dorazil. Samozřejmě se nezapomněl zmínit, že ho tím odtrhnu od programování na ZX, což mi nikdy neodpustí, ale že tedy pokud to půjde, dorazí. Původně bylo v plánu, že po zkopírování dat, pojedeme se Silliconem pro Ondru a pak směr domů do Plzně. Ale co by to bylo za plán, kdyby se nedal změnit, upravit, případně úplně zrušit. Takže bylo dohodnuto, že pro Ondru pojedu sám (cca 40 km) a Sillicon s Dexem počkají na Logouta a pak budeme pokračovat – v klábosení a případně se najíme v přilehlém McDonaldu. Odjel jsem pro Ondru a nechal Sillicona a Dexe o samotě. Vlastně teoreticky jsem byl o samotě já, protože jsem jel sám a oni byli dva. Takže… hele, není to vlastně jedno? Sillicon se mezitím snažil opravit Dexovo MSX - resp. e snažil opravit napájecí konektor na desce, který tam Dex sám napájel. Nakonec Sillicon zjistil že Dex koupil jiný konektor, než ten který tam patřil - zjednodušeně Dex koupil kus, co měl jinak pinout. Sillicon musel tento konektor vypájet, což způsobilo upadnutí jedné nožičky, která byla předchozím zásahem (ne Silliconovo) deformovaná. Sillicon tedy konektor nakonec komplet rozebral, nožičku naletoval a upravil celý konektor, tak aby šel použít v desce MSX.

Po cca 50 minutách, když jsem se vrátil do doupěte s Ondrou, byl už na místě Logout. Přátelsky mě přivítal, se slovy, že nebude vstávat kvůli mne z křesla a ledabyle mi podal ruku. Když uviděl Ondru, usmál se, řekl, že ho rád vidí, vstal z křesla a velmi přátelsky mu potřásl rukou. Miluji tyto přátelské setkání, opravdu to nemůže nahradit vůbec nic. Chvilku jsme se zdrželi v Doupěti a pak se vydali najíst do McDonaldu. Zde jsem chtěl udělat dojem na Logouta, protože jsem před 3 dny byl v McDonaldu cca 80km od Prahy, kde se u samoobslužného stojanu nedalo platit mobilem. Upozornil jsem ho na to, abych předešel trapné chvilce (kterou jsem prožíval před 3 dny), ten se na mne jen usmál a mobilem normálně zaplatil. Logout je naštěstí člověk, kterého mám za kamaráda a nikterak na můj omyl neupozorňoval – slyšel jsem narážky jen asi 128x,… ;)

Po jídle jsme chvilku klábosili u stolu, ale vše dobré jednou končí a já musel toho C64 usera naložit do auta a odvést do Plzně. Jo a abych nezapomněl, tento příběh má samozřejmě dobrý konec – Logout si sebou vzal Symbiózu (ZX Spectrum 128k +2), kterou si nechal u mne v autě. Domluveno bylo, že ho opět vezmu zpátky do Doupěte k jeho autu. Ale jak jsem již psál, plán je od toho, aby se měnil – takže Logouta zpátky odvezl Dex a já s jeho Symbiózou odjel směr Plzeň. Heč, mám teď na pár týdnu doma Symbiózu. :)

Dole se podívejte na krátkou ukázkou kopírování souborů přes síť na počítači Sinclair QL.

1633total visits,2visits today

8 Comments

 1. Logout napsal:

  Je to veskrze zajímavé, ale takhle v reportáži nepůsobím vůbec jako ten milý a hodný člověk, kterým od nátury jsem!
  Rád jsem tě viděl, rád jsem pokecal, u Spektra jsem i tak nakonec seděl do dvou ráno. Symbiózu si užij, je to hardware, který posledních dvacet let mé ruce neopustil!

  • shrek napsal:

   Ale tak to není, článek jsem se snažil napsat pozitivně a myslím že tě právě vykresluji jako příjemného milého člověka s vytříbeným humorem 😉

 2. Logout napsal:

  Je mi to jasné – do commodoristů tam nadáváš ostatním, urážku poznám, když ji vidím 😀

 3. dex napsal:

  Před kouzly se sítí je třeba ještě TK2_EXT, pokud není aktivní Toolkit.
  A ten příkaz je FSERVE (bez R – jde ale použít i novější NASERVE, kde lze určit, k jakým diskům a souborům se připojený uživatel dostane a kam ne).
  Jinak děkuji Shrekovi za náštěvu, Japoncům za to, že jejich počítače vydrží 18 V střídavých místo 5 V stejnosměrných, Silllllliconovi za šikovnost, kterou odstranil následky mé nešikovnosti. A příjemnému milému člověku s vytříbeným humorem za náštěvu, knihu a za vyslání Symbiózy na výlet do světa.

  • shrek napsal:

   Ahoj,

   díky za upozornění, opravil/doplnil jsem to 😉 Ještě jsem upravil příkazy na listování adresáře a kopírování, chyběly mi tam na konci adresářů podtržítka. A přesně proto si tu píšu tyto postupy… 😉

   Jinak TK2_EXT jsem já nezaváděl ručně, protože ho mám součástí bootu 😉 ale máš samozřejmě pravdu.

 4. Sillicon napsal:

  Tak tedy i já děkuji všem přítomným a to i spectristům za příjemný den 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *