WC 2.1
5. 7. 2021
Disciple
15. 7. 2021

Tak jsem si před pár měsíci dal předsevzetí, že si zkompletuji celou řadu počítačů firmy Sinclair. Tak nějak (ani nevím jak) se mi na ty počítače nabalily různé periferie a různé FPGA klony těchto úžasných počítačů. Jelikož se mi povedlo doma instalovat druhou poličku, kde mám tyto stroje vystavené (a jsou krásně při ruce na různé testování – čti: hraní), je čas na menší rekapitulaci.

Moje (ne)sbírka

Tak jsem si před pár měsíci dal předsevzetí, že si zkompletuji celou řadu počítačů firmy Sinclair. Tak nějak (ani nevím jak) se mi na ty počítače nabalily různé periferie a různé FPGA klony těchto úžasných počítačů. Jelikož se mi povedlo doma instalovat druhou poličku, kde mám tyto stroje vystavené (a jsou krásně při ruce na různé testování – čti: hraní), je čas na menší rekapitulaci.

ZX80

Nemám ho v moc dobrém stavu. Resp. vnitřek vypadá moc hezky, ale kejs je ošklivý. Nějaký pablb udělal do krytu minimálně 128 děr mikropájkou. Moje ZX80 má úpravu na composit video a má nahranou ROMku ze ZX81. Jinak je to moc hezký stroj, který mě překvapí svými fyzickými proporcemi. K tomuto počítači mám i originál paměťové rozšíření na 16kB, ale to jsem ani nezkoušel – moc věcí se s tímto počítačem dělat nedá (teď je mi jasné, že v komentářích bude spousta odkazů na programy ;) ). Počítač je jinak ve funkčním stavu a ani se mi nesnilo, že ho získám tak brzo.

ZX81

Mám verzi z USA a platí o něm to samé, co u ZX80. Mám k němu originál paměťové rozšíření na 16kB, které se připojuje k systémové sběrnici a úpravu na composite video.

Sinclair QL

Mám verzi od Samsungu, který se vyznačuje normálními (Canon) porty pro seriové porty a joysticky. QLko mi doma leželo delší dobu a nějak jsem mu nemohl přijít na chuť, což se změnilo v poslední době, kdy se mi podařilo sehnat rozšíření QL-SD. V tu chvíli byl z QLka kompaktní (v rámci možností) stroj, na kterém je radost pracovat. Ke QLku jsem si pořídil několik rozšíření:

- SuperGoldCard – turbo karta s procesorem 68020 (24MHz), 4MB RAM, RTC, FDC řadičem
- QubIDE – IDE interface pro QL – v současné době nepoužívám, protože mám v QLku namontovaný interní QL-SD
- QL-SD – interface umožnující používat SD karty jako paměťové médium. Mám ho namontovaný místo druhého microdrive. Pořízením QL-SD jsem vyřadil QubIDE a již pro něj nemám uplatnění
- QL-VGA – převodník RGB na VGA
- Pár dalších drobností – ROM switcher, Hermes…

Z88

Poslední počítač od Sira Cliva Sinclaira. Jedná se o kapesní počítač, teda pokud nosíte maskáče, protože do kapsy na košili tento počítač nestrčíte. I tak je to velmi zajímavý stroj, se kterým jsem si užil spoustu zábavy (hlavně na poradách v práci, kde jsem si na něm psal poznámky).

Dále mám klasické počítače ZX Spectrum 48k (gumák), ZX Spectrum+ 48k (ten jsem dostal darem… ;) ještě jednou díky), ZX Spectrum 128k +2, ZX Spectrum 128k +2A a ZX Spectrum 128k +3. Všechny tyto počítače jsou provozuschopné a i na pohled v pěkném stavu. U +2A jsem spáchal pouze composite mod, jinak jsou tyto počítače bez poskvrnky a je radost je používat.

Málem bych zapomněl, mám i ZX Spectrum+ 128k (toastrack), ale arabskou verzi. Má na sobě přepínač, který namapuje arabskou ROM. Je to zvláštnost, ale nikterak použitelná, pravděpodobně tuto úpravu demontuji – ne proto, že bych byl islamofob, ale proto že mám rád pocit, že počítači, na kterém pracuji, rozumím – což s arabskou ROMkou nejde.

Klony počítače ZX Spectrum:

ZX Evolution

K tomuto ruskému klonu, který se může pochlubit 4MB RAM, fyzickou CPU Z80 (přetaktovatelnou až na 14Mhz), rozšířenými grafickými možnostmi, jsem si pořídil:

- ZXUsbNet – karta umožňující připojit USB a hlavně ethernetový kabel
- General Sound – zvuková karta umožňující přehrávání MP3 a MODů z pseudopočítače Amiga
- TSFM – 2 AY s FM syntézou
- ZiFi – Wifi modul s ESP 8266

ZX Spectrum Next

Jedná se o verzi s 2MB RAM, modul WiFi (ESP8266). O tom jsem tu psal milionkrát, tak není třeba se opakovat.

N-Go

Klon počítače ZX Spectrum Next v kejsu s vlastní klávesnicí. Momentálně počítač, který používám nejvíce.

Element ZX

Klon počítače ZX Spectrum z českých luhů a hájů, který má na svědomí LMN. Prozatím pro něj nemám použití, protože mne některé věci na něm hodně rozčilují, tak ho nechávám uležet.

Speccy 2010

FPGA klon počítače ZX Spectrum umožňující práci mimo jiné v BS Dosu. Velmi podařený kousek, který bohužel narazil na limit paměti a firmware tak již nadále není vyvíjen.

ZX Uno, ZX Uno+

Malé klony vhodné na cestování – ani manželka nezjistí, že je berete sebou ;). Stačí připojit k jakékoliv televizi (s composite, nebo VGA vstupem), připojit PC klávesnici a můžete si hrát. Exstují i aletrnativní jádra jako např. NES, Atari, C64… ale kdo by je zkoušel, že?

Harlequin 128k (verze 2D)

Tento klon jsem získal jako stavebnici a Ondra ji složil. Má všechny prsty, nevypálil si žádné oko a počítač funguje, takže šikovný bude asi po mamince. Jedná se o klon počítače ZX Spectrum 128k, který má obvod ULA nahrazenu diskretní logikou.

Na cestě mám jetě jeden klon ZX Spectra - OMNI 128HQ LAPTOP

Jedná se o přenosnou verzi ZX Spectra, který může fungovat na baterky – které má interně. K ZX Spectru je připevněný LCD displej, takže se opravdu jedná o portable řešení. Tento klon má v sobě fyzický procesor Z80, umí turbo 7Mhz a má v sobě integrované DivMMC. Popravdě se těším, až si ho budu brát sebou na zahradu. Problém je, že čekací doba na vyřízení je celkem dlouhá, tak uvidíme, kdy mi dorazí.

Periférie, které se mi tady nahromadily:

Sinclair QL (vím, že jsem je již uváděl přímo u QLka, ale pro pořádek je uvedu i sem):

- SuperGoldCard
- QL-SD
- QL-VGA
- QubIDE
- BUS expander
- ROM switcher
- Hermes

ZX Spectrum:

- ZX Printer – toto je splněný sen z dětství. Občas si na ní vytisknu nákupní seznam. Pominuli to, že je to naprosto úžasné a žena jen bezeslova kroutí hlavou, opravdu je to… co Vám budu povídat, splněný dětský sen.
- MB-02+ - původně moje MBčko, které jsem daroval Logoutovi, když jsem si myslel, že již ZX Spectrum ve svém životě nepotřebuji. Logout mi po mém návratu MBčko vrátil, takže je vše tak, jak má být
- MB-03+
- ZX Interface 1
- Microdrive s několika kazetkami
- ZX Interface 2
- BetaDisk 128 mini
- DivMMC Sindicat Edition
- AY Interface od Nobyho

Během psaní tohoto článku se stalo několik věcí: posekal jsem konečně zahradu, umyl auto, sehnal další Sinclair QL, dokopal děti k tomu, aby si uklidili pokoj, vyvenčil všechny psy na zahradě, nainstaloval ženě Linux na starý notebook, sehnal diskový řadič Disciple a zjistil jsem proč mi moje 3D tiskárna Průša s MMU2s nezavádí filamenty 1 a 2.

Cože, druhé QLko? Proboha proč? Co je lepší než Sinclair QL? No přeci dva počítače Sinclair QL. Navíc mám plonkové jedno QubIDE (IDE interface pro QL s paměťovým rozšířením 512kB) a opravdu na mne udělalo dojem síťování QLek u Dexe, kdy jsme přes QL NET kopírovali software z jednoho počítače do druhého a já si chci s tímhle ještě chvilku hrát – a jezdit do Prahy je neekonomické.

A co s diskovým řadičem Disciple? Chci ho vyzkoušet, hodně jsem o něm četl, ale nikdy jsem ho neviděl na vlastní oči, nedej bože, abych ho měl v rukách a mohl si ho osahat. Je to mimochodem velmi zajímavý kus hardwaru: má jako ZX Interface 1 podporu ZX Net, má v sobě integrovaný paralelní port pro tiskárnu, FDD řadič (což je u diskového řadiče opravdu překvapení), dva joystick porty. Spoustu věcí má vyřešeno velmi zajímavě (podporu tiskáren, snapy, GDos…), jakmile přijde a budu ho mít v rukách, vyzkouším ho a určitě o něm něco napíšu.

Tak a k čemu mi to vlastně všechno je? Zaprvé mám z těchto strojů hroznou radost, rád je zapínám a zkouším na nich nové věci. Navíc při programování se občas hodí výslednou věc odzkoušet na více strojích – např. DOT příkazy vyvíjené pro ZX Spectrum Next, odzkoušet na ZX Spectru se systémem EsxDos. Je fajn mít při ruce tolik hardwaru, se kterým Vás baví si hrát. A co bych měl jinak dělat po večerech? Běhat po hospodách, nebo hrát automaty? To už by bylo lepší programovat na Atari (samozřejmě 16ti bitovém). ;)

3011total visits,1visits today

10 Comments

 1. dex napsal:

  Řekl sis o to:
  hry pro ZX80 s pohybem bez blikání http://www.fruitcake.plus.com/Sinclair/ZX80/FlickerFree/ZX80_DisplayMechanism.htm
  Juj!

  No a do další dimenze tvou ZX81 dostane ZXPand, nejlépe s AY, pro ZX80 je pak speciální ZX80 verze ZXPandu.
  Zamiř se čtyřmi kily ROM a jedním kilem RAM do budoucnosti!
  (Těch devět her s plynulým pohybem na počítači, který jinak zhasiná obrazovku i při stisku klávesy, stojí za to!)
  https://www.sellmyretro.com/search/naturalSearch?keyword=zxpand

  Z88 je super, to máš pravdu, A.C. Clark ho používal při psaní knih na pláži.

 2. Pavel Křivánek napsal:

  Takže následují další české klony? Didaktik Gama, M, Kompakt, Bobo 64, Mistrum, Monstrum… 🙂

  • Shrek napsal:

   České klony asi ne, sice jsem odkojen Didaktikem M, Gamou a měl jsem i Didaktik Kompat (upraven na 128k v Kompakt Servisu), ale nijak mne to neláká.

   Já mám rád prostě Sinclaira… 😉 ale nidky nebudu říkat nikdy, do důchodu daleko 🙂

 3. vanthomas napsal:

  A nebo z druhé strany, ostudně ti ve sbírce chybí úplný začátek – MK14 🙂

  • Shrek napsal:

   Vím o tom, ale vzhledem k tomu, že se jedná o cenově pro mne nedostupný kousek, možná časem nějaká replika… 😉

   • dex napsal:

    Replika není žádná ostuda, ani nic velkého a těžkého na pájení,, taky jsem si jednu postavil.
    Mám pro ni naprogramované PROMky, kdyby sis sehnal desku a chtěl se do toho pustit. Zbyly mi navíc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *