Novinky pro gamesníky
31. 10. 2021
Po více jak 10 letech
19. 11. 2021

Když už jsem zde v minulém článku napsal o některých hrách, dnes bych v tom rád pokračoval, ale jen s jedním titulem. Resp. dvěma, ale ve skutečnosti s jedním... no vysvětlím to na konci článku.

Vradark’s Sphere

Když už jsem zde v minulém článku napsal o některých hrách, dnes bych v tom rád pokračoval, ale jen s jedním titulem. Resp. dvěma, ale ve skutečnosti s jedním... no vysvětlím to na konci článku.

Hra se odehrává v historickém hradu (resp. v jeho ruině), ve kterém se zabydleli různé potvory, které Vám budou znepříjemňovat život. Vaším cílem je najít a zabít největšího zloducha (ne není to atarista) Vradarka. Ale aby to nebylo tak jednoduché, tak jakýkoliv Váš pohyb vede k pohybu nepřátel, kteří se Vás snaží dohnat a následně napadnout. Taktéž musíte být opatrní s energií, manou a útočnou sílou - ale to si chce vyzkoušet, ono se to špatně vysvětluje. Cestou sbíráte různé předměty, energii, klíče od zamčených dveří apod., což Vám naopak cestu usnadní Naše malá Linduška tuto hru teď hrála cca hodinu a nemohla si ji vynachválit. Aby také ne, autor není nikdo jiný, než Sanchez a Nik-O (který složil naprosto geniální hudbu do hry).

Ale vraťme se zpět k úvodu tohoto článku, kde píši o jedné, vlastně dvou hrách. Tato hra totiž vyšla jak pro klasické ZX Spectrum 128k, tak i ve verzi pro ZX Spectrum Next. Popravdě se toto nestalo jednou, ale dle mne se toto stává jakýmsi standardem a je to jen dobře. Ano, Next má mnohem větší grafické možnosti, ale zapomínat na staré dobré ZX by se nemělo a je dobře, že se nezapomíná. Ten kdo měl tedy strach, že Next ubije ZX scénu, tak snad mu tyto vlaštovky zvednou náladu.

Hru si můžete koupit na těchto stránkách: Vradark's Sphere (případně stáhnout demo verzi).
vradarks-sphere-title-screen

2164total visits,1visits today

7 Comments

 1. Tom M. napsal:

  Next těžko ubije scénu, když je vytrvale nedostupný, takže se vlastně ani nerozšíří. Navíc spousta vývojářů si myslím spíš upřednostňuje ještě hledat rezervy ve starém dobrém hardware, než se kompletně urvat z řetězů na Nextu. Jinak jsem si jen tak všimnul, že věci jako Dizzy, 3D Atic Atac, Nodes Of Yesod… jsou buď zrušené nebo v nedohlednu (čili zrušené), takže na Nextu nová nativní tvorba je o blbostech v BASICu od lidí co neví jak udělat dobrou hru, kde nám nastává žalostná situace předznamenávající kolaps…

  • Shrek napsal:

   Já to nepsal proto, abych se hádal 🙂 ale slyšel jsem od několika lidí, že se Nextem tříští ZX scéna. Což tyhle příklady ukazují, že není pravda.

   Jinak nativní podpora Nextu je na dobré cestě – je dostupný klon N-Go, který je v současnosti z praktického hlediska i lepší než originální Next. A softwaru pro Next vzniká opravdu hodně. Od operačního systému, který Next povyšuje nad ostatní klony takovým způsobem, že se mu nemohou rovnat, tak po hry, užitkové programy… Navíc vývojáři Nextu nejsou idioti a každý upgrade pečlivě zvažují a vše je zpětně kompatibilní (takže starší software pořád běhá).

   Ale ano, na klasické ZX vzniká více softwaru a je to dobře. Já Next beru jako takovou nadstavbu pro klasické ZX a umožňuje mi se ZX trávit více času – má v sobě integrováno vše co potřebuji – např. se na něm výborně programuje. Takže můj post neber jako útok proti klasickému ZX – to bych si ani nikdy nedovolil, mám rád původní ZX takové jaké je nejraději, jen obavy o tříštění komunity se naštěstí neukázaly pravdivé. A za to jsem rád.

  • Shrek napsal:

   A ke zrušeným hrám: Dizzy existuje pro klasické ZX – mě to tak stačí a spoustu her se teď vyvíjí: The Way Of The Exploding Fist (na tu se těším hrozně moc), i ten 3D Atic Atac je hotovy a pokračuje se na té 3D isometrické hře…

   Ale pro mne to není ukazatel zda je počítač před kolapsem (jak jsi psal), ale pro mne je důležité, jak se počítač používá a co vše s ním mohu dělat. A v tom je Next z mého pohledu nepřekonatelný 🙂 mohu dělat na něm věci, které jsem dělal pouze na PC,… ale toto není Next proti klasickému ZX. Jak jsem řekl, klasické ZX mám pořád raději, je to moje srdcovka.

 2. ellvis napsal:

  …že se Nextem tříští ZX scéna…

  ufff, budeme ľuďom prikazovať čomu sa majú venovať vo svojom voľnom čase a čomu nie? Som si skoro istý, že také reči produkujú ľudia, z ktorých nikdy nič nevypadlo, len pindajú po internetoch.

  Ja som rád, že sa Nextu venuješ, ja osobne nemám v pláne si to zaobstarať (už teraz sa venujem príliš vela rôznym počítačom) a takto aspoň môžem sledovať dianie. Len tak ďalej!

 3. Doda napsal:

  Dalsi podobna „obojetna“ hra je Delta’s Shadow, https://www.zx-spectrum.cz/index.php?cat1=3&cat2=3&game_id=deltasshadow.txt

  Je skutecne vyborna i na beznem ZXS. Nextova verze ma hodne vylepsenou grafiku, uz spis takovou 16ti bitovou. Hraju ZXS verzi trochu drze v emulu, abych si mohl ukladat pozice, jinak by to bylo nad moje sily, ale dost me to chytlo, jen je to vazne rozsahle (viz mapa).

  • Shrek napsal:

   jj, Delta’s Shadow je srdcovka, ale nejsem v ní moc daleko 😉 já hraju spíš jen jako odreagování, než cíleně něco dohrát 🙂

   • Doda napsal:

    Ja taky nemam uplne trpelivost neco „dohravat“, coz na ZXS u her vetsinou ani nejde, ale tady to asi pokorim. Jen ta mapa je vazne obrovska.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *