Trinity a spol.
31. 3. 2022
Sam HDMI
14. 4. 2022

Jak jsem psal v posledních dvou článcích, tak na mém Sam Coupé nefunguje ani jedna disketová mechanika. Vyzpovídal jsem tedy Solarise v čem by mohl být problém a dostalo se mi odpovědi, že se může jednat o gumičku v mechanice, až po vadnou elektroniku. Jelikož jsem do morku kostí optimista, řekl jsem si, že se to bude nejspíše problém gumiček.

Disketová mechanika - Sam Coupé

Jak jsem psal v posledních dvou článcích, tak na mém Sam Coupé nefunguje ani jedna disketová mechanika. Vyzpovídal jsem tedy Solarise v čem by mohl být problém a dostalo se mi odpovědi, že se může jednat o gumičku v mechanice, až po vadnou elektroniku. Jelikož jsem do morku kostí optimista, řekl jsem si, že se to bude nejspíše problém gumiček.

Objednal jsem tedy náhradní gumičky do mechanik (do plus trojky) a doufal jsem, že aspoň jedna ze dvou mechanik, které mám v Samíkovi bude fungovat. Popravdě nevím jestli floppy někdy budu potřebovat, používám interface Trinity, ale když už kurňa je floppy mechanika v Samíkovi, tak má fungovat ne? Včera přišly gumičky a dobrodružství mohlo začít.

Vytáhl jsem tedy první floppynu a osvobodil ji z plastového šasí, ve kterém byla uvězněna. Povolil jsem jeden šroubek a odklopil horní kryt mechaniky a svým zkušeným okem (haha) jsem začal zkoumat, zda nenajdu nějaký vizuální problém. Při této činnosti jsem si všiml součástky, která vypadala velmi nestabilně (kdykoliv jsem zavadil pinzetou hnula se). Po chvilce s ukázalo, že tato součástka držela na místě pouze silou vůle (a ta vůle byla hodně slabá), protože při otočení mechaniky vzhůru nohama vypadla na stůl. Zachvátila mne trochu panika s tím, že naděje na zprovozuschopněné mechaniky v Samíkovi je hodně mizivá. Ze spodní strany součástky to vypadalo jako by uhnila. A ano, píšu součástka, protože vůbec netuším co to je... :)

Rozebral jsem tedy druhou mechaniku, ze které naštěstí nic nevypadlo a vše vypadalo v pořádku. Vyndal jsem tedy starou gumičku, která byla navíc přetržená a nasadil novou. Ano, zní to jednoduše, ale trošku jsem se vyvztekal, ale nakonec se povedlo. Na jedné z fotogtafií vidíte kudy přesně gumičku táhnout, mě se to povedlo trefit až na třetí pokus. Prosím, mé umělecké nadání nechte prosím bez komentáře, ale třeba to někomu pomůže. To modré kolečko znázorňuje kovový váleček - to jen pro vysvětlení...

Ale abych zbytečně nenapínal, mechaniku jsem zasunul do Samíka a pokusil se načíst samáckou disketu. A voalá: vypsal se adresář diskety. Záslepkou, kterou jsem našel v krabici od Sama, jsem zaslepil díru po rozbité mechanice. Chvilku mne mrzelo, že nemám v Samovi dvě mechaniky, ale pak jsem se dozvěděl v manuálu k Trinity, že tento interface virtuální disky (recordy) mapuje na druhou mechaniku (d2), takže by byla beztak zbytečná - pokud by nedělalo přímo nějaký problém, že je fyzicky připojená.

Tak mi už zbývá připojit HDMI interface (tam musím připojit Raspberry Pi Zerro, až přeletuji konektor který tam mám) a budu se Samem maximálně spokojen. Na fotografii vidíte i samotnou součástku, která vypadla z mechaniky, tak kdyby jste veděli o co se jedná a nebo dokonce byli schopni mechaniku spravit (naletovat součástku zpátky) budu Vás holedbat na těchto stránkách dlouhá léta.
PXL_20220402_122836397

2418total visits,3visits today

2 Comments

  1. solaris104 napsal:

    Ta vypadnutá součástka je elektrolytický kondenzátor 22uF/16V. pokud neupadly plošky na PCB, lze nový připájet. Gratuluji k funkční floppy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *