Disketová mechanika – Sam Coupé
2. 4. 2022
Krásné Velikonoce
18. 4. 2022

Jak jsem psal v minulých článcích, objednal jsem si Sam HDMI interface. Včera jsem ho konečně zkompletoval a vyzkoušel. Tak jak to už se mnou bývá, nešlo vše jednoduše, ale o tom podrobněji přímo v článku.

Sam HDMI

Jak jsem psal v minulých článcích, objednal jsem si Sam HDMI interface. Včera jsem ho konečně zkompletoval a vyzkoušel. Tak jak to už se mnou bývá, nešlo vše jednoduše, ale o tom podrobněji přímo v článku.

Když objednáváte Sam HDMI Interface, tak máte možnost ho objednat již zkompletovaný. To znamená, HDMI interface bude obsahovat již RaspBerry Pi Zero. Protože jsem chtěl ušetřit nějakou tu libru a s doměním, že doma RPi0 mám, jsem objednal variantu bez RPi0. Pravda je taková, že RPi0 doma mám (vyndal jsem ho z Nextu, kde je úplně zbytečný), ale ten na sobě obsahuje konektor samice a ne samce, jak požaduje HDMI interface. Toto jsem samozřejmě zjistil až když jsem HDMI interface rozebral. Chvíli jsem přemýšlel, že bych konektory prohodil, ale vědom si své šikovnosti, jsem od tohoto nápadu rychle opustil.

Objednal jsem tedy RPi0W (která byla jediná k sehnání, ale je naštěstí kompatibilní s HDMI interfacem), napájel jsem konektor a HDMI interface zkompletoval. Interface jsem zapojil do Samíka a zjistil jsem, že potřebuji kabel s miniHDMI konektorem. Objednal jsem tedy tento kabel a vše následující den, když kabel dorazil, zapojil a světe div se, vše funguje jak má.

Jak jsem napsal součástí HDMI interface je RaspberryPi Zero a tak je tento interface trošku chytřejší a umí toho více, než jen zobrazovat obraz ze Samíka přes HDMI. Na interface se nachází 3 tlačítka a mají tyto funkce:

Pravé tlačítko
 • Krátké stisknutí - vyvolá menu
 • Dlouhý stisk - vypne/zapne scanlines

 • Prostřední tlačítko
 • Krátké stisknutí - vytvoří screenshot a uloží ho na SD kartu RPi0
 • Dlouhý stisk - zapne/vypne NTSC artefakty (ať to už znamená cokoliv :) )

 • Levé tlačítko
 • Krátký stisk - zapne/vypne refresh genlock (opět nevím co to je, časem zjistím a doplním)
 • Dlouhý stisk - kalibrace obrazu

 • A teď to nejdůležitější: kvalita obrazu. Obraz je křišťálově čistý a nemůžu být spokojenější. Zvuk sice není součásti HDMI a je vyveden v 3,5mm konektoru, ale to je pro mne spíše plus než negativum. Teď mi již na Samíkovi nic nechybí a mohu ho vesele používat, no není svět krásný?
  PXL_20220413_131819276

  1654total visits,2visits today

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *