Speccy 2010 – pseudorecenze
25. 4. 2019
Hledá se něco do uší…
28. 4. 2019

A co bude dál....

Každý den si hraji (a proto nezlobím) se Speccy 2010. Doháním vše, co jsem zameškal za poslední dekádu. Pouštím dema, občas zahraju nějakou hru a dostává se na řadu otázka co dál. Jelikož jako největší zábavu na ZX Spectru mám programování, budu pokračovat tam, kde jsem před lety skončil.

MB Commander

Známé chyby ve verzi 2.1 (které opravím v prvním novém vydání):
 • Při kopírování bezhlavičkových souborů MB Commander vytuhne a do prostřední třetiny vykreslí červené attributy.
 • Pokud máme čistě naformátovanou disketu, tak MB Commander zobrazí v názvu diskety náhodné znaky.
 • Kontrola zda nepouzivam pri kopirovani DMA - je to fakt dlouho a nepamatuji si to ;)

 • Mám v plánu přidat:

 • Podporu importu souborů z SD karty (když už mám Speccy 2010 s touto kartou, tak proč to nevyužít, že?)
 • Podporu K-Mouse


 • Tak a teď nastává otázka ohledně MB Commanderu. Jak jistě víte Hood se ujmul MB Commanderu po mém totálním útlumu a přidal tam spoustu funkcí a tím přidal i spoustu chyb, které neustále opravuje. Logout mi navrhl řešení pojmenovat MB Commander, který budu dál vyvíjet (resp. pokračovat tam, kde jsem skončil) MB Commander Classic (MBCC). Rád si věci dělám po svém a nechci Hoodovi kazit jeho práci, nebo mu do ní jakkoliv kecat, či ji hodnotit.

  Dema

  Jak jsem již zmínil na úvodní stránce, rád bych vydal aspoň jednou ročně demo. Začal jsem už na takovém malém pracovat (přesně dnes ráno v 1:28 hodin) a bude to takové malé oznámení o tom, že MB Maniax jsou/je zpátky. Pokud vše půjde dobře, na dalším Foreveru bude soutěžní demo a pokud mi čas a manželka dovolí ;), tak se tam objevím i fyzicky.

  Cony

  K tomu se dostávám nenásilně k spectristickým setkáním nazývaných Cony. Budu se snažit ukázat na co nejvíce setkáních (JH Con je povinností), tak uvidíme, kolik toho nacestuji. Popravdě se těším na setkání s lidmi, které jsem neviděl spoustu let... ;)

  3620total visits,1visits today

  4 Comments

  1. mborik128 napsal:

   Nechcem ti kazit iluzie, ale z emulacie MB-02 v Speccy2010 nemas ziadnu sancu pracovat so suborovym systemom na SD karte. Speccy2010 „FDC“ BIOS pracuje iba virtualnymi obrazmi diskov. Funguju tam iba najzakladnejsie sluzby na prenos sektorov z nich. Je to celkom ina situacia ako s DivMMC, ktoremu som proste iba dal k dispozicii SPI interface, ktory prave nepouziva firmware v ARMe.
   Ohladom DMA, ak si v MBC „neulital“, tak ti nebolo treba ho pouzivat, kedze Busyho sluzby FDC-BIOSu pokryvaju vsetky tvoje potreby a prave tie sluzby interne DMA pouzivali. Tu v Speccy2010 nic z toho nie je potrebne, kedze pri citani/zapise z/do imagu je procesor pretaktovany na 14MHz. 😉
   Kazdopadne, tesim sa z kazdeho spectristu, ktoreho tato moja volnocasova aktivita prinavratila na jedinu spravnu cestu. :))

   • shrek napsal:

    Ahoj,

    takze pokud bych pouzival vlastni driver na FAT (proste vse si napsal od zacatku), tak z BS Dosu proste pristup na SD kartu nemam? Jestli ne nevadi, byl to jen napad 😉

    Ted opravuji chyby v MBC, je toho spoustu a popravde po 10 letech se rozpominat jak jsem co myslel je celkem zabava 🙂

    Jinak v MBC jsem pouzival na prenos vetsich bloku DMA, ale co jsem se koukal na posledni verzi zdrojaku, tak to tam uz zase neni… takze je to jedno 😉

    • mborik128 napsal:

     Stálo by to podľa mňa mnoho námahy a stále by to vo výsledku bolo kompatidebilné iba samo so sebou. Trebalo by:
     – Upraviť FDC-BIOS BSDOS308s a pridať ďalšiu službu, ktorá by posielala a prijímala dáta priamo na/z SPI interface.
     – Upraviť firmware Speccy2010, ktorý by data na/z tejto služby presmeroval priamo na SPI interface, čiže presne to, čo robí emulácia DivMMC.
     – Vo svojom programe začať používať túto službu, nutná podmienka je naučiť sa detailne SPI protokol.
     – Implementovať komplet FAT32, keďže SPI poskytuje iba low-level prístup ku sektorom.

     • Shrek napsal:

      OK, byl to jen napad… beztak mi to ted prijde jako zbytecnost, prenaset soubory do Speccy 2010 jde mnohem elegantneji 😉

      Tak děkuji za vysvětlení.

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *