Klony sem, klony tam, co já s nimi udělám…
14. 6. 2019
Harlequin 128k rev. 2D – akce započala
11. 7. 2019

Jak jsem již nedávno psal, měl jsem nemocné Speccy2010, kterého se ujal z00m. V současné době mám Speccy2010 zpátky doma a není den, kdybych si na něm nepouštěl dema, nezkoušel svoje výtvory,... Stabilita Speccy2010 je opravdu užasná a je vidět, že z00m ví co dělá, vrátil mi ho ve stavu, v jakém podle mne nebyl ani hned po výrobě.

Opravené Speccy2010 a další aktuality

Jak jsem již nedávno psal, měl jsem nemocné Speccy2010, kterého se ujal z00m. V současné době mám Speccy2010 zpátky doma a není den, kdybych si na něm nepouštěl dema, nezkoušel svoje výtvory,... Stabilita Speccy2010 je opravdu užasná a je vidět, že z00m ví co dělá, vrátil mi ho ve stavu, v jakém podle mne nebyl ani hned po výrobě.

Jako bonus ke Speccy2010 jsem se se z00mem domluvil na tom, že mi vytiskne krabičku, kterou mi polepil logem Speccy2010. Teď, kdykoliv ho vytáhnu (Speccy2010 ;) ), nedělám ostudu s amatérsky vybroušenými otvory v krabičce. Jsem spokojený a tímto z00movi děkuji za to, že mi dal dohromady Speccy2010. Taktéž děkuji Martinovi Bórikovi, který nade mnou nezlomil hůl a kdykoliv mám problém se Speccy2010 tak mne vždy vyslechne a snaží se pomoct.

Ano, Speccy2010 je krásný kus hardwaru, ale není nad originál. Nejsem sběratel a ani nikdy doufám nebudu, ale myslím, že každý Spectrista má doma více kusů Sinclair compatible hardware, já nikdy nebyl vyjímka. Pravda je, že pokud jsme HW nemohl používat, tak jsem ho raději daroval někomu, kdo se mu mohl věnovat, ale i tak jsem vždy vlastnil více věcí s logem zn. Sinclair.
IMG_20190702_093622
Tím se dostáváme k dalšímu bodu tohoto článku a to, že se snažím od každého počítače zn. Sinclair získat aspoň jeden kus. Jak jsme již napsal výše: nejsem žádný sběratel, takže kašlu na výrobní čísla, výrobní série atd.., ale i tak je pěkné mít na stole hezky chronologicky seřazené počítače zn. Sinclair a vidět jak šla postupně evoluce těchto mašinek.

Zde je plán co bych rád získal a co zatím mám:
 • ZX80 - tenhle kus HW bude asi sehnat težší, protože za cenu, za kterou se prodávají nikdy nezaplatím, ale naděje umírá poslední
 • ZX81 - je už na cestě i s Memory packem 16kB. Sehnal jsem ho na ebayi.
 • ZX Spectrum 48k - gumák. Vlastním ISSUE 2 a je sranda na něm dělat. Až si privezu MB-02+, najdu pro něj využití mnohem více.
 • ZX Spectrum+ - pravděpodobně si seženu jen prázdnou case a vložím do něj Harlequina 128k, který nám snad dojde přístí týden.
 • ZX Spectrum 128k - tenhle počítač jsem vlastnil léta a byl to nejlepší stroj jaký jsem kdy měl. Časem seženu jistě další, který mi bude sloužit dalších spoustu let.
 • ZX Spectrum 128 +2 - šedivku jsem nikdy neměl, ale vzhledem k tomu, že je plně kompatibilní (včetně časování) s originál stodvacetosmičkou, nesmí mi chybět.
 • ZX Spectrum 128k +3 - mám rád exotický hardware a 3 palcová disketová mechanika se mezi něj jistě řadí. Navíc mít možnost pustit CP/M na tomto počítači bez jakékoliv úpravy bych rád taktéž vyzkoušel.
 • ZX Spectrum 128k +2A(B) - mám anglickou verzi a jedná se momentálně o nejvíce používané ZX Spectrum, které vlastním.
 • Další hardware zn. Sinclair

 • ZX Printer - od svých 12 let jsem toužil tuto tiskárnu mít a teď se tento sen stal skutečností. Věřte nebo ne, ale tisknu si na ní seznamy úkolů, které musím udělat. Moje nástěnka je pokrytá aluminiovými papírky.
 • ZX Interface 1 - momentálně nefunkční, ale možnosti tohoto interface mi přijdou na dobu svého vzniku nadčasové (RS232, síťové připojení, microdrive) a tak jsem objednal náhradní ULU, kterou jsem z ZX Interface 1 vypreparoval.
 • ZX Interface 2 - toto nebude problém sehnat, líbí se mi možnost používat cartridge. Mít takovou cartridge s testovací ROMkou nebude k zahození.


 • Myslím, že je co dělat - sestavení Harlequin 128k rev. 2D, opravit ZX Interface 1 a v neposlední řadě pohnout s novým demem MB Maniax, u kterého ale pořád čekám na hudbu ;) . Kompletování Sinclair hardwaru je podružná záležitost, ale baví mne... Moje kancelář v práci vypadá hned lépe, když na pracovním stole vedle PC stojí starý monitor s gumáčkem a ZX Printer, která něco tiskne. Na závěr článku se můžete pokochat a tiše závidět na fotografiemi mého Speccy2010.

  3547total visits,1visits today

  4 Comments

  1. ex ss^zt napsal:

   ak by si chcel kompletny ZX Spectrum+ tak ti mozem posunut, mam doma jedno co som zachranil od spoluziaka pred kontajnerom a nikdy som ho nevyskusal ci vobec funguje lebo k nemu uz roky nie je zdroj (vraj ho zozral pes). Pisal som si o nom so Zoomom, zdroj vraj staci zohnat lubovolny a prehodit polaritu.

   ak mas zaujem tak sa ozvi a nejak sa dohodneme.

  2. VanThomas napsal:

   K IF1 doporučuju ještě vDrive – https://vdrivezx.com/vdrivezx/ Bez Microdrivu to není ono 🙂
   Taky ti v seznamu ůplně vypadnul Sinclair QL…

   • shrek napsal:

    Ahoj o VDrive vím a mám ho v plánu, bral jsem to jako součást k interface 1.

    Ohledně QL: já ho vlastně neznám, nevím jak se s ním pracuje a nevím co bych s ním dělal. Musím na nějakém Conu se poohlédnout po něm.

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *