Doba lehce atomová
4. 11. 2022
Voron 0.1
26. 12. 2022

Je to už více jak rok, co jsem zde psal o 3D tiskárně. Jelikož i v tomto směru proběhly jisté změny, resp. některé teprve proběhnou, rád se s nimi podělím s ostatními... a ano, píšu to proto, neboť vím, že po ničem jiném netoužíte.

3D tiskárny po druhé

Je to už více jak rok, co jsem zde psal o 3D tiskárně. Jelikož i v tomto směru proběhly jisté změny, resp. některé teprve proběhnou, rád se s nimi podělím s ostatními... a ano, píšu to proto, neboť vím, že po ničem jiném netoužíte.

Přes dva roky mám doma tiskárnu Průša MK3s+ a tisknu. Tisknu blbosti, tisknu praktické věci pro domácnost, tisknu věci které pomohou sousedům, kamarádům. Tiskárna se v podstatě nezastaví a jsem spokojený. Problém ale je, že tiskárna tiskne téměř nepřetržitě a celkem často se dostanu do situace, že přijde drahá polovička s tím, že by chtěla něco vytisknout pro malého Toníka. A já musím čekat než doběhne např. 12 hodinový tisk. Tak jsem si říkal, že bych si pořídil tiskárnu druhou - nějakou menší, která by byla záložní a pomáhala mi vykrýt tyto krizové situace (ano jsou, to krizové situace - protože vyčítavé pohledy, hloupé narážky domácí pohodě moc nepřidají :) ).

Jelikož mám doma Průšu a jsem s ní spokojen, podíval jsem se na tiskárnu Průša Mini, ale recenze této tiskárny byly takové všelijaké. Někdo byl spokojený, někdo nadával. Tak jsem si řekl, že se podívám trošku dál mimo český rybníček a začal jsem pročítat různá fóra, facebookové skupiny a koukat na YouTube recenze. A jak tak sosám informace a snažím se vyfiltrovat všechny tiskárny z čínské provincie za 3,500,- Kč narazil jsem na tiskárny Voron.

Do té doby jsem o těchto tiskárnách vůbec neslyšel - což je v podstatě logické. Slyšíte hlavně o tiskárnách, které mají zaplacenou reklamu a jelikož tiskárny Voron nikdo oficiálně neprodává, nemá kdo zaplatit reklamu. Voron je open-source projekt pro vývoj 3D tiskáren. Byl založena v roce 2015. Zakladatel projektu Maks Zolin (Russiancatfood) chtěl vytvořit tiskárnu bez kompromisů, spolehlivou a snadno udržovatelnou, cenově dostupnější než komerční tiskárny podobné kategorie. Samotný projekt Voron Design je neziskový a všechny návrhy jsou zveřejněny pod licencí GPLv3.

Mě zaujaly dvě tiskárny Voron:

Voron 0.1
Jedná se o malou tiskárnu s tiskovou plochou 12cm x 12cm x 12cm, CoreXY, která má ve všech osách lineární vedení. Hledal jsem na tuto tiskárnu recenze a na youtube jsou krásné ukázky tisku z této tiskárny, která je 2x-3x rychlejší než moje dosavadní tiskárna Průša MK3s+. Nenechal jsem se dlouho přemlouvat a tuto tiskárnu objednal - teda objednal jsem si KIT (tzn. balík všech součástek bez tištěných dílů). Jelikož si nejsem jistý s tiskem ABS (ze kterých mají být vytištěny plastové díly pro tiskárnu) na mé současné tiskárně, využil jsem komunitní služby majitelů Voronů, kteří Vám na základě požadavku vytisknou tyto díly téměř za provozní náklady. No a pak jsem začal sosat víc informací a tím jsem si zadělal na průšvih.
Voron0-1

Voron 0.1

Voron 2.4 Při hledání informací o tiskárně Voron 0.1 jsem samozřejmě narazil i na ostatní typy Voron tiskáren (v současné době jich je 5) a nejvíce mne zaujala tiskárna Voron 2.4, která disponuje opravdu zajímavými vymoženostmi. Jedná se taktéž o CoreXY tiskárnu, která je komplet zadeklovaná (takže tisk ABS a podobných plastů není problém), také je rychlá a vzhledem firmwaru Klipper je mimo jiné rozšiřitelná pomocí Python scriptů. Např. si můžete udělat aby se tryska před tiskem vždy očistila o kartáček. No a mě začal hlodat červík v hlavě a začala mne neuvěřitelně vytáčet pomalost Průši (tak ono to tak hrozné není - 3D tisk je prostě pomalý proces, ale nějak si musíte zdůvodnit koupi další tiskárny, ne?). No asi víte jak to dopadlo - Voron 2.4 je na cestě ke mě také a měl by dorazit někdy během ledna. Voron 2.4 je ve třech verzích odlišující se tiskovou plochou: 25cm x 25cm x 25cm, 30cm x 30cm x 30cm a 35cm x 35 cm x 35 cm. Já jsem šel střední cestou a zvolil si variantu 30cm x 30cm x 30cm.

Mám tedy dost času na sestavení malé tiskárničky Voron 0.1, seznámit se s ní, naučit se jí ovládat, nastavit a pak se pustím do stavby Voron 2.4. Tak uvidíme jak to dopadne, snad nebudu mít příští rok dvě neprovozuschopné krabice s nápisem Voron v pracovně. Ale popravdě se na stavby těchto tiskáren hodně těším, dokonce jsem ukecal moji milovanou ženu, že Voron 0.1 (tu malinkou) budeme stavět spolu. Uvidíme jestli to není první krok k rozvodu, protože jsme jednou spolu stavěli dětskou postýlku a nedopadlo to dobře :). Jediné z čeho mám trošku strach je to, že Průša mi tiskne dobře - moc dobře, tak uvidíme jak si povedou Voroni ve srovnání s ním. Ale zatím jsem nikoho neslyšel na Vorony nadávat - naopak dle zkušeností od lidí vím nasledující: stejná kvalita tisku, při mnohem kratší době. Tak uvidím...
V2-4_RED1_Lside

Voron 2.4

2501total visits,1visits today

2 Comments

  1. Solaris104 napsal:

    To mě překvapilo, že někdo nadává na Průšu Mini. Vlastním ji pár let a neměnil bych. Tisky jsou parádní a podpora také. S posledním FW jsem do tiskárny nainstaloval i wifi modul. Před tím jsem měl Ender 3 a ta tiskárna byla peklo. V retropočítačové komunitě má Průšu Mini krupkaj a Aki, kteří jsou spokojení.

  2. Shrek napsal:

    Já neříkám, že je špatná. Jen že jsou lidé, kteří s ní problémy mají. Navíc popravdě, Voron tiskárny jsou opravdu někde jinde a navíc já si rád rozšiřuji obzory a s Kliperem bude jistě sranda.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *